Fizjoterapia online dla osób prowadzących siedzący tryb życia
Fizjoterapeuci z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu przygotowali ćwiczenia zapobiegające schorzeniom związanym z siedzącym trybem życia i pracą biurową. Udostępniają je online wraz z odnośnikami do materiałów wideo
Najważniejsze informacje
- Kto: Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego
- Zaangażowane zespoły: Zakład Rehabilitacji Narządu Ruchu i Zakład Rehabilitacji Kardiologicznej i Reumatologicznej w Katedrze Fizjoterapii Klinicznej Wydziału Nauka o Zdrowiu oraz Dział Marketingu i Karier
- Kategoria: poradniki online dla pacjentów
- Przyczyna: Konieczność zapewnienie odpowiedniej profilaktyki schorzeń narządu ruchu
Zestawy treningowe przygotowane zostały z myślą o osobach prowadzących mało aktywny tryb życia. „Materiały edukacyjne dotyczą choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, problemów mięśniowych w rejonie karku, zapalenia stawu ramiennego i zmrożonego barku, cieśni kanału nadgarstka, zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego oraz stawu kolanowego” – wylicza kierujący projektem prof. AWF dr hab. Dawid Łochyński. „Przygotowany został także zestaw ćwiczeń dla seniorów w warunkach domowych wzmacniających siłę mięśni”. Naukowiec podkreśla jednak, że prezentowane ćwiczenia mają charakter ogólny, a konkretnych porad powinni nadal udzielać lekarze i rehabilitanci.
O autorach
W zamyśle fizjoterapeutów z Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu porady w formie plików PDF oraz filmów wideo mają służyć osobom zmuszonym do pozostawania w domach. Ćwiczenia zaproponowali pracownicy Zakładu Rehabilitacji Narządu Ruchu oraz Zakładu Rehabilitacji Kardiologicznej i Reumatologicznej.
Zestawy są pogrupowane według rodzaju dolegliwości i opatrzone są nazwiskiem autora. AWF prezentuje je pod hasłem „Za dużo siedzenia? Pora na ćwiczenia!”.
Problem
Według raportów Global Burden Diseases co piąty problem w ciągu całego życia, który pogarsza nasze samopoczucie dotyczy dolegliwości w układzie mięśniowo-szkieletowym. Mniejsza wydolność mięśni to również mniejsza zdolność do pracy i brak chęci wykonywania codziennych obowiązków. Na degeneracyjne zmiany w mięśniach wpływa przede wszystkim brak ruchu i siedzący tryb życia. W pozycji siedzącej spędzamy ok. 10 godzin dziennie.
Zachowanie dobrej kondycji fizycznej stało się szczególnie istotne w czasie pandemii koronawirusa, która zmusiła Polaków do pozostania w domach i rezygnacji z jakiejkolwiek aktywności. Na to nałożyła się powszechna praca zdalna przy zwykłych meblach domowych – zamiast ergonomicznych meblach biurowych. Niewłaściwa pozycja, brak aktywności fizycznej, brak wyraźnego rozgraniczenia czasu pracy i czasu odpoczynku sprawiły, że coraz więcej osób uskarża się na problemy z narządem ruchu.
Ograniczanie w kontaktowaniu się, które objęły również pacjentów chcących skorzystać w porad rehabilitantów i fizjoterapeutów oznaczają również, że trudniej jest uzyskać fachową pomoc. Tymczasem dr hab Dawid Łochyński podkreśla, że regularna aktywność fizyczna zalecana jest osobom w każdym wieku. Dzieciom pozwala się prawidłowo rozwijać, natomiast dorosłym dłużej zachować zdrowie.
Rozwiązanie
Zestawy treningowe przeznaczone są dla osób, które przez dłuższy czas pozostawały w domach i tych, których codzienna dawka ruchu została znacznie ograniczona. Do pobrania są również ćwiczenia dla seniorów.
Materiały poświęcone chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa przygotowała dr Magdalena Goliwąs, problemom mięśniowym w rejonie karku – dr Piotr Kocur. Porady na temat zarostowego zapalenia stawu ramiennego i zamrożonego barku przygotował dr Marcin Grześkowiak, a zespołu cieśni nadgarstka – dr hab. Dawid Łochyński.
Ćwiczenia w przypadku zmian w obrębie stawu biodrowego opracowała dr Ewa Kamińska, która przygotowała również specjalny zestaw treningowy dla seniorów chcących w warunkach domowych wzmocnić siłę mięśni. Domowe ćwiczenia na stawy kolanowe to zaś autorska propozycja dr Łukasza Michałowskiego.
Prezentacje w postaci plików PDF przygotował Wydział Nauk o Zdrowiu i Dział Marketingu i Karier AWF w Poznaniu.
• Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa – dr Magdalena Goliwąs
• Problemy mięśniowe w rejonie karku – dr Piotr Kocur
• Zarostowe zapalenie stawu ramiennego lub zamrożony bark – dr Marcin Grześkowiak
• Zespół cieśni kanału nadgarstka – prof. AWF dr hab. Dawid Łochyński
• Ćwiczenia w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego – dr Ewa Kamińska
• Domowy zestaw ćwiczeń dla stawu kolanowego – dr Łukasz Michałowski
• Ćwiczenia dla seniorów wzmacniające siłę mięśni w warunkach domowych – dr Ewa Kamińska
Korzyści
- Zapewnienie informacji o najczęstszych schorzeniach narządu ruchu dużej grupie pacjentów
- Ułatwienie dostępu do informacji w czasie, gdy obowiązują ograniczenia w kontaktach społecznych
- Promocja zdrowego stylu życia – w tym odpowiedniej diety i aktywności fizycznej
Więcej informacji
Zestawienie wszystkich dokumentów na stronach AWF
prof. AWF dr hab. Dawid Łochyński
Zakład Rehabilitacji Narządu Ruchu
(61) 835 51 42
lochynski@awf.poznan.pl