Kategorie działu: LekiForum e-ZdrowiaBadania i raportyWydarzeniaOrganizacja ochrony zdrowiaTechnologia

Aktualności

30-06-2022
HIMSS22 Europe: Cyfrowe zdrowie pozwala nam wymyślić na nowo wszystko, co robimy

Pandemia COVID-19 przyspieszyła cyfrową transformację systemów opieki zdrowotnej na całym świecie. Podczas europejskiej konferencji HIMSS22 w Helsinkach dyskutowano, w jaki sposób wykorzystać moment fundamentalnej zmiany do budowy dojrzałego systemu zarówno pod względem stosowanych rozwiązań technologicznych, jak i organizacyjnych.

30-06-2022
Rola e-zdrowia w systemie pacjentocentrycznym

Edukacja i współpraca z pacjentami już na etapie projektowania nowych rozwiązań to kluczowe elementy tworzenie nowoczesnych, nakierowanych na użytkowników systemów e-zdrowia – mówili uczestnicy debaty zorganizowanej z okazji 10-lecia istnienia Fundacji MY Pacjenci.

30-06-2022
Kraje nordyckie stworzą wspólny system oceny cyfrowych rozwiązań dla zdrowia

Jednolity program oceny i certyfikacji rozwiązań cyfrowego zdrowia zostanie uruchomiony w pięciu krajach Europy Północnej. Pozwoli on na łatwą wymianę wiedzy i doświadczeń, a twórcom nowych technologii umożliwi działanie na rynku z jasnymi i przejrzystymi wspólnymi zasadami.

29-06-2022
Bezpieczeństwo danych kluczem dla uruchomienia EHDS

Zapewnienie prywatności i ochrona informacji o obywatelach są warunkami niezbędnymi dla poparcia budowy i rozwoju europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia – uznali ministrowie zdrowia krajów unijnych podczas specjalnego posiedzenia w Luksemburgu.

27-06-2022
Nowe technologie dla zdrowia kobiet

Zaawansowane rozwiązania techniczne mające pomóc paniom w zachowaniu pełni zdrowia były głównym tematem konferencji „Women first: technologies for women” zorganizowanej 26 maja 2022 r. w Warszawie przez ambasadę Izraela. Podczas spotkania omawiano również wyzwania dotyczące finansowania w obszarze femtech.

09-06-2022
Ukraińskie startupy medyczne ze wsparciem Google

Cztery firmy działające w obszarze zdrowia i usług medycznych uzyskały finansowanie Google for Startups Ukraine Support Fund. Część z nich zapowiada również rozpoczęcie działalności w Polsce.

07-06-2022
Są pieniądze na cyberbezpieczeństwo szpitali

Do 900 tys. złotych na podniesienie poziomu ochrony systemów teleinformatycznych mogą otrzymać od NFZ polskie placówki medyczne. Za te środki szpitale mogą kupić urządzenia i oprogramowanie oraz prowadzić audyty i szkolenia związane z ochroną danych i infrastruktury IT.

03-06-2022
HIMSS22 Europe: Czy UE jest gotowa na wspólne cyfrowe zdrowie

Komisja Europejska chce jak najszybszej pełnej cyfryzacji usług medycznych oraz ustanowienia wspólnej przestrzeni danych dotyczących zdrowia. Jednak nawet w gronie najbardziej zaawansowanych krajów widoczne są różnice w edukacji cyfrowej i zdrowotnej, które mogą utrudnić realizację tej ambitnej wizji.

02-06-2022
Pacjentocentryzm tematem specjalnej konferencji Fundacji My Pacjenci

Fundamentalnej zmianie pozycji chorego w systemie opieki zdrowotnej poświęcona będzie konferencja „Pacjentocentryzm – kiedyś i dziś”. Wydarzenie organizowane jest z okazji dziesięciolecia istnienia Fundacji My Pacjenci.

01-06-2022
Kongres EIT Health – nowe otwarcie w opiece zdrowotnej

Wykorzystanie innowacyjnych technologii do budowy nowej generacji systemów ochrony zdrowia, zmiany na poziomie legislacji unijnej i krajowej oraz szanse inwestycyjne w obszarze medycyny były najważniejszymi tematami kongresu EIT Health Summit w Sztokholmie.

31-05-2022
Ministerstwo Zdrowia znów bada poziom informatyzacji podmiotów leczniczych

Ruszyła VI edycja „Badania stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą” prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia. Celem ankiety jest sprawdzenie przygotowania do wprowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej.

19-05-2022
Łukasz Jankowski nowym prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej

Wzmocnienie środowiska lekarskiego i rozwój nowoczesnego samorządu zawodowego – to główne postulaty Łukasza Jankowskiego, który został wybrany na prezesa NRL podczas 15. Krajowego Zjazdu Lekarzy.

19-05-2022
Europejska konferencja HIMSS22 pod hasłem Delivering Next Gen Health and Care: The time is now

Budowa nowego systemu opieki zdrowotnej oraz inwestycje w transformację cyfrową będą głównymi tematami HIMSS22 European Health Conference & Exhibition w Helsinkach. Spotkanie ekspertów, decydentów i innowatorów rozpocznie się 16 czerwca 2022 roku i potrwa trzy dni.

17-05-2022
Technologie medyczne dla kobiet

Innowacyjne rozwiązania techniczne służące poprawie zdrowia i dobrostanu kobiet będą tematem spotkania „Women first – Tech for Women”. Konferencja, której organizatorem jest ambasada Izraela, odbędzie się 26 maja 2022 roku.

13-05-2022
Komisja Europejska przedstawiła szczegóły EHDS

System pozwalający na wymianę i wykorzystywanie danych o zdrowiu 450 mln obywateli Unii Europejskiej ma ruszyć w 2025 roku. Umożliwi transgraniczna opiekę medyczną oraz przyspieszy rozwój badań naukowych.

11-05-2022
HIMSS22: Fundamenty nowego ładu zdrowotnego

Zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej, interoperacyjność i wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz cyberbezpieczeństwo były najważniejszymi tematami konferencji HIMSS22 odbywającej się w Orlando w USA. W 2022 roku hasłem przewodnim tego wydarzenia było „Reimagine health” – zredefiniowanie systemu ochrony zdrowia w oparciu o technologie cyfrowe.

09-05-2022
Polski Doctor.One z kolejnym zastrzykiem kapitałowym

Warszawski startup Doctor.One zamknął kolejną rundę inwestycyjną pozyskując łącznie 2,1 mln euro. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój działalności na rynkach europejskich oraz udoskonalanie aplikacji.

04-05-2022
Nowy system oceny aplikacji zdrowotnych

Lekarze mogą wkrótce uzyskać nowy system rekomendacji cyfrowych terapeutyków, pozwalający oferować pacjentom sprawdzone i bezpieczne aplikacje. App Rating Inventory to system opracowany przez amerykańską wojskową agencję ochrony zdrowia w celu analizy tysięcy aplikacji dostępnych na smartfony.

02-05-2022
Szef WHO o technologii i zapobieganiu pandemii

COVID-19 nie będzie ostatnią pandemia, z jaka przyjdzie się nam mierzyć – ostrzega Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia. Możemy się jednak przygotować do kolejnych takich zagrożeń inwestując w technologie umożliwiające wymianę danych, wczesne ostrzeganie oraz powszechną produkcję szczepionek.

27-04-2022
Powstaje polska „Biała Księga AI w praktyce klinicznej”

Już w maju do konsultacji społecznych trafi dokument będący próbą samoregulacji zasad stosowania sztucznej inteligencji w medycynie. Obecnie w Polsce nie obowiązują żadne przepisy ani zestaw dobrych praktyk obejmujących ten obszar, choć wiele placówek medycznych wykorzystuje AI w codziennej praktyce do wsparcia diagnostyki czy wyboru schematów leczenia.

26-04-2022
Europejska przestrzeń danych o zdrowiu: rusza dyskusja nad propozycją KE

Już 9 maja 2022 roku TEHDAS zaprasza do oceny proponowanych regulacji Komisji Europejskiej obejmujących europejską przestrzeń danych dotyczących zdrowia. Podczas specjalnego spotkania swoimi wrażeniami podzielą się przedstawiciele największych organizacji zajmujących się zdrowiem oraz cyfryzacją i technologiami medycznymi.

24-04-2022
Polskie paszporty COVID ważne bezterminowo?

Polska nie chce już kupować szczepionek przeciw COVID-19. Osoby, które otrzymały trzecią dawkę uzyskają bezterminowe przedłużenie paszportów covidowych – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

17-04-2022
Pierwszy samodzielny system diagnostyczny wykorzystujący AI z europejską certyfikacją

Opracowany przez litewską firmę Oxipit system może samodzielnie analizować i oceniać obrazy rentgenowskie klatki piersiowej. Przyznanie mu certyfikatu CE to przełom we wdrażaniu rozwiązań sztucznej inteligencji w diagnostyce klinicznej.

12-04-2022
Podpisane umowy na Pomorskie e-Zdrowie

Pod koniec 2023 roku ma ruszyć regionalna platforma umożliwiająca pacjentom dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej, możliwość zdalnej rejestracji oraz opiekę medyczną w przypadku niektórych chorób przewlekłych. Odpowiednie umowy o łącznej wartości ponad 110 mln zł podpisali marszałek województwa pomorskiego i szefowie placówek leczniczych.

08-04-2022
Szpitale mogą ubiegać się o pieniądze na cyberbezpieczeństwo

Specjalne fundusze na budowę infrastruktury bezpieczeństwa, wykonywanie kopii zapasowych i odtworzenie systemu po ataku hakerskim lub awarii przewiduje Ministerstwo Zdrowia. To skutek rosnącego ryzyka ataków w cyberprzestrzeni, których celem mogą być polskie placówki medyczne. Dodatkowe środki na bezpieczeństwo IT mają być wykorzystane do końca 2022 roku

07-04-2022
Platforma Doctolib z rekordową wyceną

Francuska platforma telezdrowia Doctolib zdobyła 500 mln euro w najnowszej rundzie finansowania. To sprawia, że jej wartość osiągnęła poziom 5,8 mld euro. To obecnie najwyżej wyceniany francuski start-up.

06-04-2022
Telemedycyna w punktach recepcyjnych dla uchodźców

Centrum Medyczne Damiana uruchomiło pilotaż programu obsługi pacjentów z Ukrainy trafiających do punktów recepcyjnych. Do diagnozy wykorzystywane są urządzenia oferowane przez polski start-up HigoSense.

05-04-2022
Polska innowacja – bezbolesny pomiar poziomu cukru we krwi

Już w przyszłym roku ma się pojawić na rynku glukometr polskiego start-upu GlucoActive. Umożliwia on pomiar bez nakłuwania palca – wystarczy przyłożyć rękę do urządzenia na kilka sekund i odczytać wynik. Polska ma być pierwszym krajem, w którym to urządzenie będzie dostępne.

04-04-2022
Nowa aplikacja pomaga pacjentom z Ukrainy porozumieć się z polskimi lekarzami

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło internetową aplikację o nazwie LikarPL, która ma ułatwić uchodźcom łatwiejszy i bardziej zrozumiały kontakt z lekarzami w Polsce. Oprócz funkcji tłumaczenia zawiera tez formularz pozwalający lekarzowi przygotować się do rozmowy.

01-04-2022
Robert Stachurski, GlucoActive: Polski rynek jest dla nas priorytetem

O planach wprowadzenia do sprzedaży pierwszego bezinwazyjnego glukometru, który ma szansę zrewolucjonizować opiekę nad diabetykami mówi Robert Stachurski, szef i założyciel GlucoActive, powstałej w 2019 roku firmy pracującej nad technologią bezbolesnego monitorowania leczenia cukrzycy.

31-03-2022
Blisko 100 mln zł dla szpitali na rozwiązania cyfrowe, architektoniczne i komunikacyjne

Od 28 marca 2022 roku szpitale mogą składać wnioski o granty w projekcie Dostępność Plus dla zdrowia. Wymagania obejmują trzy zakresy: dostępność architektoniczną, cyfrową i informacyjno-komunikacyjną.

30-03-2022
Komisja Europejska walczy z fałszywymi certyfikatami COVID

Wdrażany przez Komisję nowy mechanizm pozwoli niemal natychmiast unieważniać unijne cyfrowe certyfikaty COVID, jeżeli zostaną one uznane za fałszywe przez jedno z państw wystawiających.

22-03-2022
Internetowe Konto Pacjenta również dla obywateli Ukrainy

System IKP pozwalający za pośrednictwem internetu uzyskać dostęp do najważniejszych informacji o zdrowiu, receptach i skierowaniach jest dostępny również w ukraińskiej wersji językowej. Z pełnej funkcjonalności IKP mogą jednak skorzystać tylko ci Ukraińcy, którzy uzyskali numer PESEL i założyli Profil Zaufany.

15-03-2022
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe odbudowuje systemy po ataku hakerów

Działający dla okupu hakerzy sparaliżowali system wewnętrznej komunikacji pracowników LPR. Alternatywny kanały komunikacji pozwoliły jednak pogotowiu działać normalnie. Obecnie większość zaatakowanych systemów działa już bez zakłóceń.

11-03-2022
Rusza globalna konferencja HIMSS22

„Reimagine health” – stworzenie systemu opieki zdrowotnej od nowa – pod takim hasłem rusza w poniedziałek, 14 marca 2022 roku w Orlando na Florydzie HIMSS Global Health Conference & Exhibition. To najważniejsze wydarzenie związane z cyfryzacją obszaru zdrowia. W spotkaniach można wziąć udział również zdalnie.

01-03-2022
NFZ wprowadził konsultacje wideo z pracownikami oddziałów

E-doradca do bezpłatna usługa pozwalająca odbyć rozmowę z pracownikiem oddziału NFZ za pomocą platformy Microsoft Teams. Rozmowę trzeba wcześniej umówić przez stronę Funduszu.

26-02-2022
Cyfryzacja zdrowia na Forum Gospodarczym TIME 2022

Zdrowie staje się ważnym nowym wymiarem europejskiej integracji, a w tym procesie kluczową rolę ogrywa cyfrowa transformacja. Budowa europejskiej przestrzeni danych o zdrowiu znalazła się wśród najważniejszych tematów, które zostaną poruszone podczas 14. Forum Gospodarczego TIME. Tematem przewodnim konferencji będą wyzwania zielonej transformacji cyfrowej. Spotkanie odbędzie się w dniach 7-8 marca w Warszawie.

23-02-2022
Teleplatforma Pierwszego Kontaktu dla osób niesłyszących

Na Teleplatformie Pierwszego Kontaktu pojawiła się nowa funkcjonalność – tłumacz języka migowego. Dzięki temu informacje o stanie swojego zdrowia będą mogły uzyskać również osoby niesłyszące, bez pomocy osób trzecich.

22-02-2022
Pierwsza regularna linia dronowa połączyła szpitale na Mazowszu

Warszawa – Sochaczew – Pułtusk. Tak wyglądają trasy dronów przewożących próbki medyczne do badań. Bezzałogowce mają wykonywać nawet sześć – siedem lotów w obie strony dziennie. Regularne rejsy powietrzne rozpoczęły się 17 lutego.

21-02-2022
Pfizer wchodzi na rynek cyfrowych terapeutyków

Oprogramowanie ma służyć do pomocy w walce z uzależnieniem od tytoniu. Powstanie we współpracy ze szwedzką firmą Alex Therapeutics i początkowo trafi wyłącznie na rynek niemiecki.

18-02-2022
Rusza HERA: 1,3 mld euro na zapobieganie zagrożeniom zdrowia w UE

Unijny urząd ds. gotowości i reagowania na stany zagrożenia zdrowia HERA przedstawił pierwszy plan działania na 2022 rok z budżetem 1,3 mld euro. Znaczna część tych działań to przygotowania infrastruktury cyfrowej oraz systemy analizy i wymiany danych.

17-02-2022
Komisja Europejska chce przedłużenia obowiązywania paszportów zdrowotnych o rok

Do 30 czerwca 2023 roku miałyby obowiązywać Unijne Certyfikaty COVID. Nowe regulacje musi zatwierdzić Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej. Dotąd wystawiono ok. 1,2 mld kodów QR reprezentujących cyfrowe dokumenty.

10-02-2022
Sztuczna inteligencja wykrywa warianty wysokiego ryzyka koronawirusa

Niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech oraz brytyjscy specjaliści w dziedzinie AI z InstaDeep stworzyli system pomagający przygotować się do zaostrzenia pandemii. Podczas testów system ten poprawnie wskazał 90 proc. wariantów wirusa odpowiedzialnego za COVID-19 uznanych przez Światową Organizację Zdrowia za niebezpieczne.

09-02-2022
UE przyspiesza: 77 mln euro na inwestycje w europejską przestrzeń danych o zdrowiu

Fundusze są częścią programu finansowego EU4Health na 2022 rok. Posłużą budowaniu infrastruktury wymiany informacji medycznych między państwami Unii Europejskiej.

07-02-2022
TEHDAS przygotowuje listę usług European Health Data Space

Budowa funkcjonalnej europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia wymaga stworzenia regulacji i wytycznych, które pozwolą zachować użyteczność, a zarazem bezpieczeństwo informacji. Jest to istotne zwłaszcza w scenariuszach zakładających wtórne wykorzystanie danych medycznych. Usługi techniczne, które pozwolą na realizację takich scenariuszy opracowuje właśnie TEHDAS. Finalny raport pojawi się wiosną 2022 roku.

04-02-2022
Domowy system EKG ma pomóc w badaniach klinicznych

Zestaw do samodzielnego badania EKG przesyła wyniki lekarzowi w czasie rzeczywistym. Urządzenie Philipsa przeznaczone jest do monitorowania pacjentów w zdecentralizowanych badaniach klinicznych.

03-02-2022
Strategia „Zdrowa Przyszłość”: MZ publikuje ostateczną wersję dokumentu

Budowę nowoczesnego i przyjaznego dla pacjenta systemu ochrony zdrowia zapowiada opublikowany właśnie przez Ministerstwo Zdrowia dokument „Ramy strategiczne rozwoju systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027, z perspektywą do 2030”.

01-02-2022
Paweł Kikosicki nowym dyrektorem Centrum e-Zdrowia

Zmiany w najważniejszej instytucji zajmującej się informatyzacją ochrony zdrowia w Polsce. Od 1 lutego 2022 roku Paweł Kikosicki objął stanowisko dyrektora Centrum e-Zdrowia, zastępując Jarosława Kieszka, odwołanego pod koniec stycznia.

31-01-2022
Polskie informatyczne systemy w ochronie zdrowia nękane awariami

Problemy z platformą P1, zlecaniem testów i korzystaniem z aplikacji gabinet.gov.pl mają być skutkiem przeciążenia systemu i wdrażaniem nowych funkcjonalności. Centrum e-Zdrowia podkreśla, że zawieszenia i usterki są na bieżąco usuwane.

26-01-2022
Konsultacje publiczne w sprawie wtórnego wykorzystania danych medycznych

Jakie cele uzasadniają wykorzystanie danych o zdrowiu do badań? Pod jakimi warunkami organizacje publiczne i prywatne mogą używać tego rodzaju informacji? To pytania, które zadaje TEHDAS w ramach publicznych konsultacji na temat wtórego wykorzystania danych o zdrowiu w Unii Europejskiej. Organizatorzy czekają na odpowiedzi do 4 kwietnia 2022 roku.

24-01-2022
Niemcy bez e-recepty

Problemy techniczne i nieprzygotowanie większości uczestników systemu spowodowały, że Niemcy 1 stycznia 2022 roku nie uruchomiły powszechnego systemu e-recept. Zamiast tego federalne ministerstwo zdrowia przedłużyło okres testowy na czas nieokreślony.

19-01-2022
Zdrowie na targach elektroniki CES 2022

Od sprytnych szczoteczek do zębów po zaawansowane systemy pomiarowe parametrów pracy organizmu pacjenta wysyłające informacje wprost do lekarzy – technologie zdrowotne stały się jedną z ważniejszych części wystawy elektroniki konsumenckiej CES 2022 w Las Vegas.

14-01-2022
E-skierowania w Polsce: 50 mln dokumentów w ciągu roku

Ponad 17 mln Polaków uzyskało w ciągu ostatniego roku elektroniczne skierowania na konsultacje lub badania. W 2022 roku wykorzystanie tych dokumentów ma być jeszcze szersze – zapowiada Ministerstwo Zdrowia.

14-01-2022
HigoSense z 5 mln euro finansowania

Inwestycje pomogą spółce dostarczającej urządzenia do zdalnych badań lekarskich ekspansję na nowe rynki w Europie oraz na Bliskim Wschodzie i w krajach Azji.

12-01-2022
Z cyfrowego zdrowia najbardziej skorzystają bogaci?

Nowe narzędzia poprawiające jakość opieki zdrowotnej najlepiej działają u ludzi zamożnych, a ich skuteczność w grupie o niższym statusie socjoekonomicznym jest znacznie słabsza – wynika z brytyjskich badań. To kolejna analiza wskazująca, że e-zdrowie stosowane nieostrożnie i bez odpowiedniej strategii może zwiększyć nierówności, zamiast je zmniejszać.

10-01-2022
Polski Doctor.One ze wsparciem finansowym na rozwój w Europie

Warszawski startup ułatwiający kontakt pacjentów z lekarzami uzyskał finansowanie w wysokości 2 mln zł od Movens Capital. Firma ma w planach rozbudowanie działalności w Polsce oraz wejście na rynki krajów Unii Europejskiej.

07-01-2022
Unia Europejska przyjmuje regulacje dotyczące oceny technologii medycznych

Nowe przepisy mają zwiększyć dostępność innowacyjnych technologii medycznych, leków, sprzętu oraz innych metod leczenia i profilaktyki we wszystkich krajach Wspólnoty. Rozporządzenie będzie stosowane od stycznia 2025 roku.

06-01-2022
Rusza pilotaż elektronicznych spirometrów dla ozdrowieńców COVID-19

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program pilotażowy z placówkach POZ i AOS, w którym wykorzystane zostaną elektroniczne spirometry do zdalnego badania układu oddechowego osób dorosłych po przechorowaniu COVID-19. Testy prowadzone będą na platformie DOM.

05-01-2022
Oracle kupuje Cerner za 28,3 mld dolarów

Gigant rynku baz danych i oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem wchodzi na rynek zdrowia. Zakup firmy Cerner, specjalizującej się w oprogramowaniu medycznym to największa transakcja w historii Oracle.

01-01-2022
Charles Alessi: jak będzie wyglądał 2022 rok w ochronie zdrowia

Systemy opieki zdrowotnej na całym świecie przechodzą jedną z najważniejszych zmian w swojej historii. Nowe globalne wyzwania, takie jak pandemia COVID-19, zmiana klimatu i problemy z kadrą wywierają ogromny transformujący wpływ na to, jak funkcjonują placówki medyczne. Czego nauczyliśmy się w 2021 roku i co czeka nas w świecie technologii medycznych w 2022 roku tłumaczy Charles Alessi, Chief Clinical Officer w HIMSS.

23-12-2021
Życzymy dobrych, spokojnych Świąt i odpoczynku od codziennych trudów

23-12-2021
Komisja Europejska skraca ważność certyfikatów covidowych

Już nie rok, ale tylko dziewięć miesięcy od pełnego zaszczepienia będą ważne Unijne Certyfikaty Covidowe UCC wykorzystywane do podróży między krajami UE. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lutego 2022 roku.

22-12-2021
Centrum e-Zdrowia przedstawiło wyniki Projectathonu 2021

Sześciu dostawców oprogramowania medycznego wzięło udział w testach zgodności z systemem e-Zdrowie (P1) przeprowadzonym przez Centrum e-Zdrowia. Organizatorzy opublikowali listę firm, które ukończyły Projectathon 2021 z pozytywnym wynikiem.

20-12-2021
Kioski profilaktyczne w 16 placówkach NFZ

Urządzenia diagnostyczne pozwalające każdemu wykonać podstawowe badania uruchomiły wspólnie Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Są one ogólnodostępne w wojewódzkich oddziałach Funduszu. Technologicznym partnerem projektu jest Comarch Healthcare.

17-12-2021
Roboty mogą pomóc dzieciom z autyzmem

Asystowanie terapeutom i rodzicom oraz śledzenie zachowania dzieci z zaburzeniami rozwojowymi to nowe pomysły na wykorzystanie robotów firmy Movia. Automaty mają pomagać ludziom w nabywaniu umiejętności budowania relacji interpersonalnych oraz monitorować ich naukę.

10-12-2021
Co dalej z propozycją interdyscyplinarnego standardu telemedycznego

Zakończyły się prace nad projektem standardu mającego ustalić zasady bezpieczeństwa i sposoby zapewnienia wysokiej jakości usług telemedycznych. Dokument, opracowany przez kilkudziesięciu ekspertów, trafił do Ministerstwa Zdrowia.

06-12-2021
Polski Docplanner kupuje niemiecki serwis do umawiania wizyt lekarskich

Właściciel popularnego serwisu ZnanyLekarz wchodzi na niemiecki rynek. Docplanner kupuje od wydawnictwa Hubert Burda Media platformę jameda – lidera tego segmentu za naszą zachodnią granicą.

30-11-2021
Forum TEHDAS 2021: Wymiana danych napędza cyfrowe zdrowie

Cyfrowa transformacja zdrowia musi zostać przeprowadzona w sposób sprawiedliwy i postawić człowieka w centrum systemu. Unia Europejska potrzebuje jednak strategii i woli politycznej, aby szybko przeprowadzić ten proces – wynika z pierwszego Forum TEHDAS.

29-11-2021
BioNTech kupuje startup EIT Health zajmujący się antybiotykami

Producent szczepionek przeciw COVID-19 przejął firmę PhagoMed, która wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do poszukiwania nowych substancji antybakteryjnych. Startup był wspierany przez European Institute for Innovation and Technology Health.

24-11-2021
Sfałszowane unijne certyfikaty szczepień

Komisja Europejska bada wyciek kluczy kryptograficznych służących do generowania kodów w systemie Unijnego Certyfikatu COVID. Z ich pomocą wystawiono dokumenty umożliwiające podróżowanie po Europie osobom niezaszczepionym.

23-11-2021
Centrum e-Zdrowia organizuje projectathon

Testy planowane przez Centrum e-Zdrowia mają na celu sprawdzenie, jak oprogramowanie dostawców współpracuje z wybranymi usługami systemu P1. Warsztaty odbędą się 30 listopada 2021 roku.

19-11-2021
Bezpieczniejsze logowanie do aplikacji gabinetowej

Ministerstwo Zdrowia wprowadza od 22 listopada dodatkowe zabezpieczanie przy logowaniu się do aplikacji gabinet.gov.pl. Dwuskładnikowe uwierzytelnienie to obecnie standard nawet w systemach nie zawierających danych wrażliwych.

09-11-2021
Polsko-Niemiecka Konferencja e-Zdrowia już 2 grudnia

Spotkanie z niemieckimi firmami sektora cyfrowego zdrowia będzie okazją do dyskusji o wyzwaniach transformacji w tej dziedzinie oraz zaoferuje możliwość znalezienia partnerów biznesowych zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.

01-11-2021
E-zdrowie w planie transformacji na lata 2022-2026

Cyfryzacja ochrony zdrowia umożliwi poprawę dostępności świadczeń, zapewni stałą opiekę nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, a także przygotuje system na ewentualne przyszłe epidemie – głosi opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia „Krajowy plan transformacji na lata 2022-2026”.

27-10-2021
Norweskie doświadczenia i pieniądze dla polskiego zdrowia

20 października 2021 r. w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca Program „Zdrowie”, którego celem jest m.in. zmniejszanie społecznych nierówności w zdrowiu dzięki zastosowaniu telemedycyny i rozwiązań e-zdrowia. Program finansowany jest ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz budżetu państwa.

25-10-2021
Francja kopiuje niemieckie rozwiązania dotyczące cyfrowych terapeutyków

Udostępnienie aplikacji i platform internetowych na receptę i włączenia ich do francuskiego systemu ubezpieczeń zdrowotnych zapowiedział prezydent Emmanuel Macron. Podobne rozwiązanie działa od 2019 roku w Niemczech.

22-10-2021
591 milionów unijnych paszportów COVID-19

Wdrożone przez kraje Unii Europejskiej cyfrowe certyfikaty zdrowotne stały się „złotym standardem” na świecie – informuje Komisja Europejska. Od czerwca 2021 roku wystawiono ponad 591 mln takich elektronicznych dokumentów.

20-10-2021
Forum poświęcone European Health Data Space

Przyspieszenie europejskiej współpracy w dziedzinie cyfrowego zdrowia będzie tematem forum TEHDAS zaplanowanego na 27 października 2021 roku. Spotkanie zgromadzi przedstawicieli nauki, biznesu i sektora publicznego.

18-10-2021
Magic Leap z nowym urządzeniem i finansowym wsparciem inwestorów

Amerykańska Magic Leap, specjalizująca się w technologii rozszerzonej rzeczywistości, zaprezentowała udoskonaloną wersję swoich gogli. Urządzenia takie mają być wykorzystywane przez chirurgów do nakładania dodatkowych informacji na widok pola operacyjnego. Firma poinformowała również o zdobyciu 500 mln dolarów dodatkowych funduszy od inwestorów.

15-10-2021
Amerykański start-up zajmujący się autyzmem uzyskał status jednorożca

Ponad miliard dolarów zebrała firma Elemy tworząca cyfrowe rozwiązania domowej terapii autyzmu. Start-up z San Francisco ruszył zaledwie rok temu.

13-10-2021
Prokuratura i sądy walczą z nielegalnymi certyfikatami szczepień

Do sądów wpływa rekordowa liczba aktów oskarżenia w sprawie wystawiania fałszywych certyfikatów potwierdzających zaszczepienie przeciw COVID-19 w zamian za łapówkę. Za taki czyn grozi kara nawet pięciu lat więzienia.

12-10-2021
UE uruchamia urząd do walki z zagrożeniami zdrowotnymi HERA

Przewidywanie kryzysów podobnych do pandemii COVID-19, produkcja i dystrybucja szczepionek i leków oraz wymiana i analiza danych medycznych w przestrzeni European Health Data Space – to najważniejsze zadania powołanego właśnie unijnego Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia.

08-10-2021
Arkadiusz Grądkowski prezesem Izby POLMED

Walne Zgromadzenie członków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED zdecydowało o zmianie statutu, na podstawie której pełniący dotąd funkcję dyrektora generalnego Arkadiusz Grądkowski został prezesem Izby.

06-10-2021
Trzy medyczne startupy z Polski wybrane do akceleratora Google

Google zakończył rekrutację do nowego akceleratora dla europejskich startupów zajmujących się medycyną i zdrowiem. Wybrano 15 najbardziej obiecujących firm w tej dziedzinie. Wśród nich są aż trzy z Polski: BIOTTS, goodsleeper i MedApp.

05-10-2021
Gamifikacja pomaga w utrzymaniu aktywności fizycznej

Czy wprowadzenie elektronicznej rywalizacji może korzystnie wpłynąć na prozdrowotne zachowania? Rezultaty badań prowadzonych w USA pokazują, że efekty są skromne, jednak każde zwiększenie aktywności fizycznej jest dobre dla utrzymania zdrowia.

04-10-2021
Apple łączy elektroniczne dane medyczne z informacjami ze smartfonów

Rozwiązania pozwalające na przesyłanie informacji o zdrowiu ze smartfona wprost do informatycznych systemów ubezpieczycieli i szpitali uruchomiła w Stanach Zjednoczonych firma Apple. Nowa wersja systemu iOS współpracuje z sześcioma największymi firmami oferującymi elektroniczną dokumentację medyczną.

01-10-2021
AI pomaga w opiece nad pacjentami z COVID-19

Oprogramowanie analizujące obrazy rentgenowskie klatki piersiowej pacjentów i wyniki badań laboratoryjnych może przewidywać pogorszenie stanu zdrowia chorych zakażonych koronawirusem nawet w perspektywie trzech dni.

27-09-2021
Włochy: wszyscy pracownicy muszą mieć „zielony certyfikat” COVID-19

Od 15 października wszyscy pracownicy we Włoszech będą musieli posiadać unijny certyfikat potwierdzający szczepienie lub odporność przeciw COVID-19. To pierwsze takie przepisy w Europie i jedne z najostrzejszych na świecie.

27-09-2021
Centrum e-Zdrowia z nagrodami XXVII Forum Teleinformatyki

Dwa wyróżnienia dla firm i instytucji wspierających rozwój społeczeństwa informacyjnego uzyskało Centrum e-Zdrowia podczas XXVII. edycji najstarszej i największej konferencji branży IT dla sektora publicznego.

20-09-2021
WHO: lista nowych technologii w walce z COVID-19

Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała zestawienie 24 nowych technologii wykorzystywanych w ochronie zdrowia do walki z COVID-19 oraz innymi niebezpiecznymi chorobami. Cecha wspólną tych rozwiązań jest możliwości używania ich w każdym otoczeniu i wdrożenie ich bez dużych nakładów finansowych.

16-09-2021
Loty medycznych dronów nad Sosnowcem

Już we wrześniu tego roku mają ruszyć testy automatycznego systemu transportu medycznego w Sosnowcu. Bezzałogowe maszyny przenoszące defibrylatory oraz próbki krwi odbędą w sumie ponad 100 lotów.

09-09-2021
Zaktualizowane wymagania techniczne dla usługodawców już obowiązują

Opublikowana przez Centrum e-Zdrowia nowa wersja dokumentu „Minimalne wymagania techniczne i funkcjonalne dla systemów usługodawców”, uwzględniają uwagi przekazane podczas konsultacji publicznych, już obowiązuje. Zawiera ona specyfikację niezbędną do komunikacji z systemem P1, NFZ i ZUS.

07-09-2021
Cardiomatics z 12,5 mln zł na rozwój systemu do analizy EKG

Spółka Cardiomatics, oferująca narzędzie do przetwarzania i wstępnej analizy zapisu badania EKG przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, zdobyła finansowanie funduszy VC oraz od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Przeznaczy je na rozwój oprogramowania i ekspansję międzynarodową.

06-09-2021
Vouchery na teleporady w sklepach Żabki

Sieć sklepów Żabka od 1 września oferuje przedpłacone teleporady lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz wybranych specjalizacji. Usługa realizowana jest przez HomeDoctor.

02-09-2021
Doświadczenie pacjenta i bezpieczeństwo danych najważniejszymi tematami HIMSS21

Wprowadzanie do użytku nowoczesnych technologii telemedycznych powinno się odbywać przy akceptacji pacjentów – mówili eksperci podczas konferencji HIMSS21 w Las Vegas. Cyfryzacja systemu opieki zdrowotnej i integracja systemów gromadzenia danych naraża też placówki medyczne na nowe zagrożenia ze strony przestępców.

01-09-2021
AI potrafi przewidzieć konieczność użycia respiratora

Pandemia COVID-19 obnażyła niedostatki organizacyjne oddziałów intensywnej opieki w szpitalach na całym świecie. Wykorzystanie technik sztucznej inteligencji do analizy danych medycznych może jednak ułatwić zadanie lekarzom i pomóc w optymalnym wykorzystaniu zasobów oddziału.

30-08-2021
20 lat IHE w Europie

Pierwsze spotkanie zorganizowane przez IHE-Europe w 2001 roku we francuskim Charenton-le-pont zgromadziło 30 uczestników. Kolejne organizowane corocznie w całej Europie wydarzenia służące testowaniu interoperacyjności systemów medycznych miały już po kilkuset gości i ponad 100 firm. IHE obchodzi właśnie jubileusz swojej obecności w Europie.

27-08-2021
Testy implementacji ePI podczas HL7 FHIR Connectathon

W dniach 13 – 15 września 2021 roku odbędzie się wirtualny connectathon poświęcony testowaniu implementacji Electronic Product Information (ePI) z wykorzystaniem standardu FHIR. Organizatorzy z HL7 International przewidzieli 28 ścieżek zakładających różne scenariusze kliniczne i administracyjne.

24-08-2021
Jak przewidzieć kolejne fale pandemii

Analiza elektronicznej dokumentacji medycznej szpitali pozwala przygotować się na falę zachorowań na COVID-19 z nawet sześciotygodniowym wyprzedzeniem – twierdzą specjaliści Kaiser Permanente.

17-08-2021
Rośnie liczba ataków hakerskich na sektor ochrony zdrowia

Okres pandemii COVID-19 i szybka cyfryzacja szpitali przyczyniły się do wzrostu zainteresowania hakerów kluczową infrastrukturą medyczną. Raport Constella Intelligence jest kolejnym, który potwierdza, że tego rodzaju ataki włamywaczy prowadzą do wycieków wrażliwych danych.

10-08-2021
HIMSS Accelerate: sieć społecznościowa dla profesjonalistów medycznych

Uruchomiona przez HIMSS platforma Accelerate to nowy sposób na wymianę doświadczeń i komunikowanie się lekarzy, menedżerów zdrowia i dostawców usług dla tej branży.

06-08-2021
Usługi Amazon Web Services dla zdrowia

Zestaw nowych usług uruchomionych przez firmę Amazon pozwala organizacjom ochrony zdrowia na łatwą cyfryzację i analizę danych medycznych z zastosowaniem technik sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

04-08-2021
Sztuczna inteligencja diagnozuje kondycję psychiczną seniorów

System pomagający w diagnozie stanów lekowych, stresu i depresji na podstawie obrazu wideo twarzy pacjentów będzie testowany w Singapurze. Projekt pilotażowy Opsis Emotion AI potrwa dwa lata.

30-07-2021
Ruszył program pilotażowy e-stetoskopów

W lipcu rozpoczął się rządowy program pilotażowy testujący przydatność elektronicznych stetoskopów do zdalnych badań pacjentów w warunkach domowych. Do końca listopada przebadanych w ten sposób ma być 1000 osób.

27-07-2021
Niemieckie ministerstwo zdrowia i HIMSS ocenią poziom cyfryzacji szpitali

Program DigitalRadar ma na celu zbadanie cyfrowej dojrzałości niemieckiego systemu ochrony zdrowia. Zostanie do tego wykorzystana zmodyfikowana metodologia HIMSS. Analizy zakończą się najwcześniej w 2023 roku.

26-07-2021
Cyfrowe narzędzia i wsparcie psychologiczne pracowników

Urządzenia ubieralne, aplikacje i platformy internetowe będą stanowiły cenną pomoc w radzeniu sobie z kryzysem psychologicznym pracowników – przewiduje raport McKinsey.

22-07-2021
Program pilotażowy MZ: opaski telemedyczne dla osób po COVID-19

Ministerstwo Zdrowia uruchamia nowy program pilotażowy z wykorzystaniem narzędzi telemedycznych. Opaski rejestrujące parametry życiowe i pozwalające na zdalny monitoring pacjentów zostaną przekazane ozdrowieńcom, którzy przeszli zakażenie koronawirusem, byli hospitalizowani z tego powodu i wymagają opieki i diagnostyki w ramach POZ.

09-07-2021
Sztuczna inteligencja w medycynie: wytyczne WHO

Sztuczna inteligencja niesie wielkie szanse rozwoju systemu opieki zdrowotnej, wiążą się z nią jednak ogromne zagrożenia – twierdzą autorzy raportu Światowej Organizacji Zdrowia.

07-07-2021
Nvidia udostępniła naukowcom superkomputer do badań medycznych

Najszybszy superkomputer w Wielkiej Brytanii – zbudowany przez Nvidię Cambridge-1 – będzie wykorzystywany do symulacji epidemicznych i poszukiwania nowych leków. Korzystać z niego ma National Health Service oraz firmy farmaceutyczne.

05-07-2021
Cyfrowe zdrowie w projekcie rozwoju systemu na lata 2021-2027

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia polityki publicznej „Zdrowa Przyszłość. Ramy strategiczne rozwoju systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027, z perspektywą do 2030 roku”. Informatyzacja całego systemu ochrony zdrowia, poprawa infrastruktury IT oraz wdrażanie i upowszechnianie e-usług to istotne elementy tej strategii.

03-07-2021
Teleporada oczami pacjentów i profesjonalistów medycznych w ankiecie Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej

Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej uruchomiło ankietę pozwalającą wyrazić stosunek profesjonalistów medycznych i pacjentów do teleporad. Wśród pytań pojawiają się również te o ewentualnym nadużywaniu takiej formy świadczenia usług zdrowotnych przez placówki podstawowej i ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.

16-06-2021
Rozpoczął działalność Warsaw Health Innovation Hub

Tworzenie innowacyjnych rozwiązań medycznych, technologicznych i prawnych w celu budowy nowoczesnego systemu ochrony zdrowia wykorzystującego technologie cyfrowe – to cel uruchomionej właśnie inicjatywy WHIH.

14-06-2021
Medicover testuje aplikację do zdalnego monitorowania zdrowia

Aplikacja CarnaLife System umożliwia zdalne badania kardiologiczne, diabetologiczne i oddechowe. Medicover wdraża ją testowo w swoich wybranych placówkach medycznych. Pilotaż potrwa co najmniej trzy miesiące.

09-06-2021
Jest już polska aplikacja do unijnych certyfikatów covidowych

W sklepie z aplikacjami dla systemu Apple iOS pojawiła się już polska aplikacja do odczytywania kodów QR z informacją o statusie osoby zaszczepionej przeciw COVID-19 zgodnych z wytycznymi unijnymi. Wkrótce ma pojawić się również w wersja dla Androida.

07-06-2021
Trwają konsultacje w sprawie wymagań technicznych dla systemów usługodawców

Do 11 czerwca potrwają prowadzone przez Centrum e-Zdrowia konsultacje dotyczące minimalnych wymagań technicznych i funkcjonalnych dla systemów usługodawców. Są one związane z realizacją e-recept, e-skierowań, obsługą zdarzeń medycznych i wymianą elektronicznej dokumentacji medycznej, a ich spełnienie jest dla usługodawcy obowiązkowe.

06-06-2021
HIMSS21 & Health 2.0: cyfrowe zdrowie publiczne

Budowa nowoczesnych i efektywnych systemów ochrony zdrowia na poziomie krajowym, a także wykorzystywanie danych medycznych będą tematami przewodnimi drugiego i trzeciego dnia rozpoczynającej się właśnie konferencji HIMSS21 & Health 2.0 European Health Conference.

01-06-2021
HIMSS21 & Health 2.0: europejski plan wyjścia z kryzysu po pandemii

Tematem numer jeden europejskiej konferencji HIMSS21 będzie proces wygaszania pandemii oraz odbudowy i wzmacniania systemów ochrony zdrowia w krajach Unii Europejskiej po kryzysie spowodowanym zachorowaniami na COVID-19.

31-05-2021
Rozpoczyna się IHE Connectathon 2021 w formule online

Już 14 czerwca rozpocznie się coroczny Connectathon organizowany przez IHE-Europe. Wydarzenie to ma dostarczyć wiedzy o interoperacyjności w obszarze medycyny i pomóc dostawcom przetestować swoje rozwiązania z wykorzystaniem rzeczywistych scenariuszy klinicznych.

24-05-2021
Konferencja HIMSS21 & Health 2.0 European Health Conference – nowy plan dla Europy

Współpraca i interoperacyjność w czasach po pandemii, bezpieczeńśtwo i wymiana danych oraz wyzwania związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji będą głównymi tematami europejskiej konferencji HIMSS21. Odbędzie się ona w formule online w dniach 7-9 czerwca. Rejestracja uczestników jest już otwarta.

24-05-2021
Rusza teleporada pielęgniarska

Rozpoczął się program Porady Pielęgniarskiej realizowanej w formie zdalnej. Obecnie trwa nabór pielęgniarek i położnych chcących wziąć w nim udział. Projekt finansowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach świadczenia usług Teleplatformy Pierwszego Kontaktu.

21-05-2021
O sztucznej inteligencji w zdrowiu – ruszyła rejestracja na konferencję

Można już deklarować udział w konferencji „AI w zdrowiu” poświęconej w całości wykorzystaniu technologii sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia i medycynie. Spotkanie w formie online odbędzie się 8 czerwca. Organizatorem jest Polska Federacji Szpitali.

20-05-2021
Rozstrzygnięty przetarg na Pomorskie e-zdrowie

Konsorcjum CompuGroup Medical Polska/COMP S.A. zwyciężyło w konkursie ofert na budowę regionalnej platformy informatycznej obsługującej wojewódzkie placówki medyczne. To najważniejszy przetarg projektu Pomorskie e-zdrowie.

17-05-2021
Finansowe wsparcie w pilotażu EDM

Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczyna proces dofinansowania podmiotów biorących udział w II etapie pilotażu Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Na zakup sprzętu i oprogramowania oraz raportowanie zdarzeń medycznych przewidziano 15 tys. zł dla każdego wnioskodawcy.

17-05-2021
Polska weźmie udział w testach paszportów szczepionkowych

Polska spełnia wymagania techniczne i prawne niezbędne do uruchomienia unijnych procedur weryfikacji certyfikatów zdrowotnych. Przystąpi też do programu testów takich dokumentów. Komisja Europejska chce, by system unijnych paszportów zdrowotnych był gotowy już 1 czerwca 2021 roku.

16-05-2021
Aplikacja IKP wreszcie na smartfony

Internetowe Konto Pacjenta jest już dostępne w postaci aplikacji smartfony – zarówno w wersji dla urządzeń z systemem iOS, jak i Android. Program oferuje na razie tylko część funkcjonalności znanych z wersji IKP dostępnej przez przeglądarkę.

12-05-2021
Europejska rewolucja w cyfrowym zdrowiu – kluczowe rynki po pandemii

W wyniku pandemii COVID-19 korzystanie z wirtualnej opieki i telemedycyny stało się bardzo istotnym elementem systemów opieki zdrowotnej. Obecna polityka krajów europejskich pokazuje jednak, że czekają nas kolejne innowacje kształtujące nowoczesny model ochrony zdrowia, doskonalenie rozwiązań telemedycznych i innych cyfrowych technologii oraz dostosowanie przepisów do nowej rzeczywistości.

07-05-2021
Piotr Soszyński, Medicover: Mamy za sobą dopiero pierwszą fazę informatyzacji

Do transformacji opieki zdrowotnej trzeba podchodzić etapami i kolejno cyfryzować te dziedziny, które najbardziej na tym skorzystają. W polskich realiach największym problemem jest jednak brak funduszy na wdrażanie nowych technologii – mówi dr n med. Piotr Soszyński, dyrektor ds. strategicznego doradztwa medycznego Medicover Polska i członek zarządu Telemedycznej Grupy Roboczej.

06-05-2021
WHO zakłada biuro wywiadu pandemicznego

Nowa komórka Światowej Organizacji Zdrowia ma wykorzystać zaawansowane technologie cyfrowe w celu przewidywania, zapobiegania i zwalczania epidemii chorób zakaźnych. Będzie miała siedzibę w Berlinie.

29-04-2021
E-stetoskop – nowy program telemedyczny

Rozpoczął się nabór do pilotażowego programu teleporad z wykorzystaniem elektronicznych stetoskopów. Testy mają objąć pacjentów po przebytym zakażeniu koronawirusem powodującym COVID-19 i z tzw. współistniejącymi chorobami układu oddechowego.

28-04-2021
Dania wprowadziła certyfikaty zdrowotne, UE chce to zrobić w czerwcu

Kraje Europy przygotowują się do otwarcia gospodarki i przywrócenia normalnego ruchu turystycznego po pandemii. Ważnym elementem w tych planach są certyfikaty potwierdzające nabytą odporność przeciw COVID-19 pozwalające na korzystanie z niektórych usług.

15-04-2021
Nowa europejska agencja zajmie się zdrowiem i walką z pandemią

Unijna agencja wykonawcza ds. zdrowia i cyfryzacji HaDEA dysponuje budżetem na walkę z pandemią COVID-19 przekraczającym 5 miliardów euro. Agencja jest odpowiedzialna m.in. za wdrożenie europejskiego programu EU4Health.

14-04-2021
Seminarium upamiętniające Libora Seidla

W czwartek 15 kwietnia odbędzie seminarium HL7 Europe upamiętniające jednego z członków społeczności i szefa czeskiej grupy HL7 – Libora Seidla.

09-04-2021
Rusza polska chmura dla zdrowia

Asseco i Chmura Krajowa uruchamiają platformę umożliwiającą świadczenie e-usług zdrowotnych, w tym przede wszystkim przechowywanie elektronicznej dokumentacji medycznej w chmurze. Ma ono zagwarantować dostęp do danych w każdej chwili, a także pozwolić na analizę i przetwarzanie informacji w celach diagnostycznych.

07-04-2021
IBM uruchomi komputery kwantowe do badania niebezpiecznych wirusów

Amerykańska Cleveland Clinic oraz firma IBM stworzą centrum badawcze chorobotwórczych wirusów i bakterii. Do analiz będą wykorzystywane algorytmy sztucznej inteligencji i komputery kwantowe – pierwsze zainstalowane w sektorze prywatnym.

02-04-2021
Ruszył przetarg na modele telemedyczne w opiece paliatywnej, położnictwie i diabetologii

Można już składać oferty w ramach projektu „Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu poprzez stosowanie rozwiązań telemedycyny i e-zdrowia”. Fundusze na to popłyną z budżetu państwa i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

25-03-2021
We Francji ruszył test cyfrowych paszportów zdrowotnych

Pasażerowie linii Air France będą mogli skorzystać z aplikacji na smartfony potwierdzającej szczepienie lub nabycie odporności przeciw COVID-19. Ma to przyspieszyć kontrolę na lotniskach. Program pilotażowy potrwa miesiąc.

18-03-2021
UE chce wprowadzić tymczasowe certyfikaty zdrowia

Komisja Europejska przedstawiła propozycję „paszportów szczepionkowych” potwierdzających nabycie odporności przeciw COVID-19. Mają one umożliwiać swobodne podróżowanie na terenie Unii.

16-03-2021
Aplikacja Vika poprawia nawyki zdrowotne Polaków

Zaledwie kilkutygodniowe korzystanie ze stworzonej przez polski zespół aplikacji na smartfony może poprawić tryb życia użytkowników, zwiększyć ich aktywność fizyczną i zmodyfikować dietę. To dowód na skuteczność nowoczesnych narzędzi wspierających opiekę zdrowotną w czasie pandemii COVID-19.

15-03-2021
EU rozważa wprowadzenie paszportów zdrowotnych

Paszport zdrowotny ma potwierdzać skuteczne zaszczepienie przeciw COVID-19, negatywny wynik testu PCR lub wynik testu antygenowego świadczący o nabyciu odporności. Pozwoli na bezproblemowe przemieszczanie się między krajami Unii Europejskiej.

14-03-2021
HealthUp z nowym partnerem biznesowym i planami podboju globalnego rynku

Twórca systemu AioCare do zdalnej diagnostyki pacjentów z chorobami układu oddechowego podpisał umowę z amerykańskim Vyaire Medical na dystrybucję urządzeń i usług na 15 rynkach Europy, Bliskiego Wschodu oraz w Australii.

11-03-2021
Minister zdrowia ogranicza możliwość stosowania teleporad

Nowe rozporządzenie zmienia zasady udzielania zdalnych konsultacji realizowanych przez lekarzy POZ. Teleporad nie będzie można stosować m.in. w przypadku wizyt pierwszorazowych, przy pogorszeniu się objawów choroby przewlekłej czy w związku z podejrzeniem choroby nowotworowej.

09-03-2021
Cyfrowe zdrowie jednym z tematów Forum Gospodarczego TIME

Ruszyło 13. Forum Gospodarcze TIME „Gospodarka EU 2030”. W tym roku tematem przewodnim są ramy prawne transformacji cyfrowej gospodarki . Sporo miejsce organizatorzy planują poświęcić cyfryzacji ochrony zdrowia.

07-03-2021
Polsko-Brytyjskie forum biznesu o cyfrowym zdrowiu i technologiach medycznych

Jak nowe cyfrowe rozwiązania w ochronie zdrowia przyczyniają się do budowania szans dla biznesu w Wielkiej Brytanii i w Polsce będzie można usłyszeć podczas III Polsko-Brytyjskiego Forum Biznesu, Handlu i Inwestycji już 10 marca 2021 roku.

24-02-2021
Europejska debata o e-paszportach zdrowotnych

Przywódcy krajów Unii Europejskiej będą debatować o wprowadzeniu wspólnych cyfrowych certyfikatów szczepień przeciw COVID-19. Miałyby one umożliwić wygodne i bezpieczne podróże między krajami członkowskimi Wspólnoty. Pomysł popiera przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

22-02-2021
Ataki hakerów sparaliżowały francuskie szpitale

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział przekazanie miliarda euro na rozwój francuskiej strategii cyberbezpieczeństwa. To efekt ataków hakerów żądających okupu od dwóch szpitali. Po zablokowaniu systemów informatycznych musiały one wrócić do zarządzania i tworzenia dokumentacji na papierze.

22-02-2021
Początek testów e-recepty transgranicznej

W marcu ruszą próby funkcjonalne e-recepty transgranicznej. Centrum e-Zdrowia zaprasza farmaceutów do udziału w tym programie testowym.

12-02-2021
MZ: Kolejne zmiany w standardzie teleporad

Ograniczenia wiekowe dla pacjentów chcących skorzystać z teleporad wprowadza planowane rozporządzenie Ministra Zdrowia. Takich usług nie będzie można świadczyć dzieciom i seniorom. Projekt przewiduje jednak pewne wyjątki od tej reguły.

11-02-2021
NCBR wspiera projekty wykorzystujące sztuczną inteligencję w medycynie

60 milionów złotych przeznaczonych jest na wsparcie projektów z zakresu sztucznej inteligencji w pierwszym konkursie programu INFOSTRATEG organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wnioski można składać do 26 lutego 2021 roku.

10-02-2021
Brytyjski instytut sprawdzi, jak działają elektroniczne certyfikaty zdrowia

Aplikacje potwierdzające odporność na COVID-19 i certyfikaty szczepień będą obiektem badań Ada Lovelace Institute. Eksperci sprawdzą założenia legislacyjne, zagrożenia, korzyści i kwestie etyczne rozwiązań przyjętych w rożnych krajach świata.

08-02-2021
Ruszają prace nad raportem o medycznych start-upach w Polsce

Można już wysyłać zgłoszenia do II edycji raportu „Top Disruptors in Healthcare”. Dokument jest przygotowywany przez Polską Federację Szpitali i ma ułatwić kontakt między innowatorami, inwestorami i podmiotami leczniczymi.

27-01-2021
Izrael: dane pacjentów w zamian za dostawy szczepionek

Pfizer otrzyma wszystkie statystyczne dane medyczne osób zaszczepionych w Izraelu przeciw COVID-19. W zamian Izrael zagwarantował sobie priorytetowe dostawy dawek, pozwalające do końca marca 2021 roku zaszczepić wszystkie osoby powyżej 16. roku życia.

27-01-2021
Teleporada w jeden dzień – ministerstwo ustępuje

Przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu udzielania teleporad zostały skierowane do błyskawicznych konsultacji. Pojawiła się w nich również zmiana dotycząca terminu świadczenia usługi – o co zabiegali lekarze.

25-01-2021
Ruszyło badanie polskiego rynku AI

Jak wygląda ekosystem firm wykorzystujących sztuczną inteligencję w biznesie? Jakie są potrzeby uczestników tego rynku? W jaki sposób wdraża się nowe rozwiązania? Odpowiedzi na te pytania ma przynieść zorganizowane przez fundację Digital Poland badanie „State of Polish AI”.

19-01-2021
Teleporada w jeden dzień – kontrowersyjny pomysł Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia chce, aby teleporady były udzielane szybciej – nie później niż w pierwszym dniu roboczym po zgłoszeniu pacjenta. Projekt jest gotowy do publikacji i wejścia w życie. Lekarze nie kryją oburzenia nie tylko samym pomysłem, który uważają za niewykonalny, ale również brakiem konsultacji przy tworzeniu nowych przepisów.

13-01-2021
Rusza system e-rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19

W piątek 15 stycznia wystartuje system e-rejestracji seniorów oraz zbierania zgłoszeń chętnych na szczepienia przeciw COVID-19. Akcja szczepień prowadzona będzie w niemal 6 tys. punktach i monitorowana dzięki centralnemu systemowi informatycznemu.

08-01-2021
E-skierowania ułatwią dostęp do opieki

Od piątku 8 stycznia pacjenci otrzymają skierowania na leczenie lub badanie wyłącznie w formie elektronicznej. To kolejny etap cyfryzacji usług medycznych w Polsce, który w założeniu ma usprawnić proces leczenia oraz wyeliminować zapisywanie się do kilku placówek jednocześnie.

31-12-2020
Najlepsze życzenia e-zdrowia!

Początek nowego roku to zawsze czas życzeń, nowej nadziei, radości i optymizmu. Po tak trudnym roku, jak ten, który właśnie żegnamy, optymizm i nadzieja są zaś ze wszech miar wskazane. Dlatego przekazujemy i przyłączamy się do życzeń twórców, autorów i sympatyków serwisu Info e.Zdrowie.

31-12-2020
Infermedica ułatwia łączenie pacjentów ze specjalistami

Polska firma wykorzystująca systemy sztucznej inteligencji do wspomagania triażu wprowadza funkcję Specialist Recommender pozwalającą na kierowanie pacjenta do lekarza specjalisty. Ma to ułatwić i przyspieszyć rozpoczęcie terapii.

30-12-2020
Pulsoksymetry: pierwsze podsumowania programu DOM

Agencja Rezerw Materiałowych kupiła 200 tys. pulsoksymetrów – wynika z danych przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia sejmowej Komisji Zdrowia. Wykorzystywanych jest ok. 30 tys. takich urządzeń, jednak tylko jedna piąta została zarejestrowana w systemie Domowej Opieki Medycznej.

29-12-2020
Trzy oferty w przetargu w projekcie „Pomorskie e-Zdrowie”

CompuGroup Medical Polska i COMP, Comarch i Asseco oraz Stapro Poland złożyły swoje oferty na budowę i wdrożenie systemów dziedzinowych, platformy regionalnej, Głównego Centrum Przetwarzania Danych oraz zapasowego centrum przetwarzania danych w projekcie „Pomorskie e-Zdrowie”.

21-12-2020
Aplikacja Google’a pokazuje jak są wykorzystywane dane o naszym zdrowiu

Ruszyła platforma Google Health Studies ułatwiająca rekrutację do badań klinicznych i pokazująca, w jakiś sposób są analizowane dane zbierane przez czujniki smartfona. Pierwsze badanie z wykorzystaniem tej platformy ma objąć 100 tys. osób i skupi się na niewydolności oddechowej.

17-12-2020
Wirtualny pacjent pomaga uczyć przyszłych lekarzy

Sterowany przez sztuczną inteligencję wirtualny pacjent firmy Virti pozwala rozwijać kompetencje miękkie personelu medycznego eliminując niemal całkowicie konieczność prowadzenia szkoleń na żywo – ryzykownych podczas pandemii COVID-19.

16-12-2020
Dane jako kluczowy składnik innowacji w systemach ochrony zdrowia w Europie

Dane stają się jednym z fundamentów opieki zdrowotnej. To właśnie dzięki danym można szybko i precyzyjnie diagnozować pacjenta, rozwijać badania naukowe, poprawiać standardy leczenia i profilaktyki, wprowadzać nowe usługi cyfrowe, zapobiegać chorobom. Dane są niezbędne, aby tworzyć i wykorzystywać systemy sztucznej inteligencji pomagające podejmować trafne decyzje kliniczne i pomagać każdemu pacjentowi w codziennych wyborach zdrowotnych.

08-12-2020
Informacja medyczna na odległość – nowe wytyczne

Rzecznik Praw Pacjenta oraz Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych przygotowali „Wytyczne dotyczące realizacji prawa do informacji przez osoby uprawnione na odległość”. To efekt sygnałów płynących do biura RPP od osób bliskich pacjentów, które miały problem z pozyskaniem nawet tak podstawowych informacji, jak miejsce hospitalizacji chorego członka rodziny.

07-12-2020
Program DOM: zdalne monitorowanie pacjentów z COVID-19

Proste badanie pulsoksymetrem i automatyczne przekazywanie danych przez internet do centrum monitoringu – tak wygląda ogólnopolski program Domowej Opieki Medycznej uruchomiony właśnie przez Ministerstwo Zdrowia. Może w nim wziąć udział każdy, u kogo zdiagnozowano zakażenie koronawirusem.

17-11-2020
Technologie medyczne trafiły pod strzechy

Upowszechnienie niewielkich gadżetów mogących monitorować parametry pracy naszego organizmu sprawia, że możemy szybciej i precyzyjniej reagować na zmiany stanu zdrowia i wspierać proces leczenia. Jak ten nowy trend może wpłynąć na podstawy funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej? To najważniejszy temat sesji „Komodytyzacja urządzeń medycznych” podczas Forum e-Zdrowia 2020.

17-11-2020
Nowe rozwiązania e-zdrowia w czasie pandemii

W jaki sposób przełożyć plany i strategie rozwoju ekosystemu e-zdrowia na codzienną praktykę w czasach COVID-19? Przykłady udanych wdrożeń, zarówno w Polsce, jak i w krajach europejskich, będą tematem specjalnej sesji na zakończenie pierwszego dnia Forum e-Zdrowia 2020.

16-11-2020
Jak budować ekosystem e-zdrowia w Polsce?

Czy Polska może stać się jednym z liderów e-zdrowia? Jakie mamy atuty i jak możemy je wykorzystać? Co jest potrzebne, aby podtrzymać zainteresowanie nowoczesnymi technologiami w ochronie zdrowia również po ustaniu pandemii COVID-19? To główne tematy sesji „Efektywny ekosystem rozwoju cyfrowego zdrowia”, która odbędzie się podczas trzeciego dnia Forum e-Zdrowia 2020.

16-11-2020
Człowiek w centrum cyfrowego systemu zdrowia

Czy nowe technologie, cyfryzacja i mobilne aplikacje sprawią, że nastąpi odwrócenie paradygmatu myślenia o pozycji pacjenta w systemie ochrony zdrowia? To temat sesji „Doświadczenie pacjenta jako kluczowy wymiar cyfrowego zdrowia” podczas drugiego dnia Forum e-Zdrowia 2020.

12-11-2020
Sztuczna inteligencja słyszy kaszel chorych na COVID-19

Algorytm sztucznej inteligencji może wskazać osoby zakażone koronawirusem tylko na podstawie analizy dźwięku ich kaszlu. Metoda jest niemal w 100 proc. skuteczna, co czyni ją lepszym narzędziem do badań chorych niż obecnie wykorzystywane testy antygenowe.

12-11-2020
Forum e-Zdrowia: DTx – terapia przez smartfony

Cyfrowe terapeutyki to stosunkowo młody, lecz już niezwykle istotny element nowoczesnych systemów opieki zdrowotnej. O ich roli, światowych wdrożeniach w tej dziedzinie oraz wyzwaniach stojących przed twórcami takich aplikacji będą dyskutować uczestnicy sesji „Digital Therapeutics” podczas Forum e-Zdrowia 2020.

09-11-2020
Co dalej z e-zdrowiem w Polsce

Perspektywy dla cyfrowego zdrowia w najbliższych latach będą tematem dyskusji ekspertów podczas sesji „Kierunki rozwoju e-zdrowia w Polsce” na Forum e-Zdrowia 2020. W debacie wezmą udział przedstawiciele instytucji publicznych i samorządowych, organizacji pacjenckich, lekarzy oraz dostawców technologii.

06-11-2020
Badania kliniczne ze wsparciem sztucznej inteligencji

Obniżenie kosztów i przyspieszenie badań klinicznych nowych leków i urządzeń medycznych obiecują twórcy platformy sztucznej inteligencji z Uniwersytetu Ben Guriona w Izraelu.

05-11-2020
Wyprzedzić zagrożenia – technologie dla zdrowia publicznego

W jaki sposób nowe technologie mogą pomóc przewidywać zagrożenia zdrowotne i lepiej się do nich przygotowywać – to temat sesji „Zdrowie publiczne: w drodze od reaktywności do prewencji”, która odbędzie się drugiego dnia Forum e-Zdrowia 2020 w ramach bloku Pacjent w centrum cyfrowego systemu zdrowia.

05-11-2020
Pandemia napędza cyfrowe terapie

W ciągu najbliższych pięciu lat rynek aplikacji zdrowotnych oraz cyfrowych terapeutyków wzrośnie o 865 proc. – prognozuje Juniper Research. To efekt pandemii oraz poluzowania obowiązków rejestracyjnych dla takich rozwiązań.

05-11-2020
Zdrowie psychiczne z cyfrowym wsparciem

Narzędzia cyfrowe wspierające zdrowie psychiczne oraz światowe osiągnięcia w tym obszarze opieki będą tematem sesji „Cyfrowe rozwiązania w zdrowiu psychicznym” na zakończenie drugiego dnia Forum e-Zdrowia 2020. Szczególne miejsce zajmą rozwiązania problemów spowodowanych przez lockdown wywołany pandemią COVID-19.

04-11-2020
HIMSS pracuje nad technologiami dla zdrowia kobiet

Rusza inicjatywa, której celem jest stworzenie rozwiązań technologicznych zabezpieczających życie i zdrowie matek w okresie okołoporodowym. Od stycznia 2021 roku prowadzone będą warsztaty i dyskusje, które wyłonią najbardziej innowacyjne pomysły. Ich autorzy, wspierani przez HIMSS, będą mogli walczyć o finansowanie swoich projektów.

03-11-2020
Cyfrowe zdrowie – szansa dla Unii Europejskiej

Jak przebiega strategiczna zmiana funkcjonowania systemów ochrony zdrowia w Europie i jaki wpływ będzie miała unijna integracja w obszarze cyfrowego zdrowia – to temat sesji „Nowe szanse dla Europy – nowe szanse dla Polski”, która odbędzie się podczas Forum e-Zdrowia 2020.

03-11-2020
Elektroniczny nos wykrywa zakażenie koronawirusem

Wystarczy przez minutę wdmuchiwać do specjalnego urządzenia powietrze, aby otrzymać informację o zachorowaniu na COVID-19. Pierwszy nieinwazyjny i szybko działający test tego typu opracowali naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Singapuru.

02-11-2020
Cyfrowe zdrowie w nowych czasach – dyskusja na otwarcie Forum e-Zdrowia 2020

Jakie będą skutki gwałtownych zmian w systemie opieki zdrowotnej spowodowanych pandemią COVID-19 – będą zastanawiać się uczestnicy sesji „Kluczowe aspekty przełomu i ich implikacje” podczas pierwszego dnia (17/11/2020) Forum e-Zdrowia 2020.

26-10-2020
Zarejestruj się na Forum e-Zdrowia 2020

Cyfrowa transformacja systemu opieki zdrowotnej w czasach przełomu oraz szanse i kierunki rozwoju e-zdrowia będą wiodącymi tematami tegorocznej edycji międzynarodowej konferencji Forum e-Zdrowia. Odbędzie się ona w dniach 17-19 listopada 2020 w formule online.

19-10-2020
Anna Goławska powołana na stanowisko wiceministra ds. informatyzacji

Minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek wręczył Annie Goławskiej nominację na stanowisko podsekretarza stanu. Będzie odpowiedzialna za informatyzację sektora zdrowia, w tym m.in. nadzór nad Centrum e-Zdrowia.

15-10-2020
Nvidia uruchomi superkomputer do badań medycznych

Do końca tego roku amerykańska Nvidia uruchomi w Wielkiej Brytanii superkomputer Cambridge-1, którego przeznaczeniem jest analiza danych medycznych, poprawa diagnostyki oraz wsparcie w prowadzeniu badań klinicznych. System ma kosztować 40 mln funtów.

14-10-2020
Raport McKinsey: 250 mld dolarów wydatków na zdrowie przejdzie do online

Medyczne usługi online przechwycą jedną piątą amerykańskich wydatków na leczenie ambulatoryjne i wizyty lekarskie – przewidują analitycy McKinsey & Company. To efekt pandemii COVID-19 oraz rosnącego zaufania do nowych technologii.

05-10-2020
Sztuczna inteligencja prognozuje problemy z układem krążenia

System diagnostyczny testowany przez renomowaną amerykańską Mayo Clinic i brytyjski start-up Ultromics pomoże w wykrywaniu i przewidywaniu niewydolności serca.

04-10-2020
Walczą z alzheimerem i właśnie wygrali Infoshare Startup Contest

Brytyjski startup iLoF (Intelligent Lab on Fiber) wygrał 20 tysięcy euro w konkursie towarzyszącym konferencji Infoshare 2020 Online.

29-09-2020
Startuje Festiwal Cyfryzacji. Nie zabraknie wątków medycznych

Fundacja Digital Poland już po raz drugi wspólnie z partnerami organizuje Festiwal Cyfryzacji – największą inicjatywę edukacyjno – technologiczną w Polsce, której głównym celem jest przybliżenie społeczeństwu wiedzy na temat nowych technologii i cyfryzacji. Dziewiąty dzień będzie poświęcony technologiom i innowacjom w medycynie.

28-09-2020
Powstaje Koalicja na rzecz Telemedycyny

Fundacja Wygrajmy Zdrowie i Microsoft ruszają z inicjatywą Koalicji na rzecz Telemedycyny. Celem przedsięwzięcia jest wejście polskiej służby zdrowia na nowy poziom technologiczny, dzięki któremu lekarze i pacjenci mogliby korzystać ze zdalnych konsultacji w bezpiecznym środowisku technicznym, organizacyjnym i prawnym oraz wykorzystywać Internet Rzeczy i sztuczną inteligencję.

25-09-2020
Powołano pełnomocniczki do spraw informatyzacji w Ministerstwie Zdrowia

Minister Zdrowia powołał pełnomocniczki do spraw informatyzacji. Zostały nimi Anna Goławska (Dyrektor Generalny w MZ) i Agnieszka Kister (Dyrektor Centrum e-Zdrowia).

24-09-2020
Sztuczna inteligencja Google’a do diagnostyki nowotworów

System wykorzystujący rozszerzoną rzeczywistość oraz przetwarzanie danych w chmurze ma pomóc amerykańskiemu Departamentowi Obrony w lepszym diagnozowaniu pacjentów onkologicznych. Prototypowe rozwiązanie będzie na razie dostępne tylko w niektórych szpitalach wojskowych.

24-09-2020
Ruszyła hybrydowa edycja konferencji Impact’20

Cyfryzacja to najskuteczniejsza odpowiedź gospodarki na wyzwania, jakie niesie świat po pandemii koronawirusa – przekonują eksperci podczas tegorocznej edycji Impact’20 Connected Edition driven by Metropolia GZM.

22-09-2020
Śmierć pacjentki po ataku hakerów na szpital

Awaria systemu informatycznego Kliniki Uniwersyteckiej w Düsseldorfie doprowadziła do odłączenia szpitala od systemu ratunkowego i opóźnień w udzielaniu pomocy pacjentom. Efektem tego była śmierć kobiety, którą musiano przewieźć do bardziej odległego szpitala.

22-09-2020
USA: Telemedycyna jest wyzwaniem dla starszych pacjentów

Bariery w adopcji telemedycyny obejmują problemy ze słuchem, brak umiejętności technicznych i trudności wizualne.

21-09-2020
Cyfryzacja badań klinicznych

Wykorzystanie nowych technologii ułatwi prowadzenie badań klinicznych, podniesie ich dokładność i pozwoli zredukować koszty. Największe nadzieje badacze wiążą z osobistymi urządzeniami do zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjentów.

21-09-2020
IHE-Europe Connectathon w formule online

Konferencja IHE-Europe Connectathon 2020 zaplanowana na 2-6 listopada w Brukseli, odbędzie się online. Wydarzenie daje wszystkim firmom, dużym i małym, możliwość testowania własnych produktów w różnych dziedzinach, w tym radiologii, kardiologii, patologii, urządzeniach do opieki nad pacjentem, farmacji, laboratoriach i infrastrukturze IT.

17-09-2020
Czy seniorzy korzystają z telemedycyny? Znamy wyniki badań ze Stanów Zjednoczonych.

Badanie wykazało, że ogólne wykorzystanie usług telemedycznych wśród seniorów wzrosło o 300 proc. w czasie pandemii COVID-19. Ponadto prawie dwie trzecie seniorów twierdzi, że w czasie pandemii w większym stopniu przyswoili sobie technologię.

13-09-2020
Infoshare 2020. Czy te start-upy odmienią oblicze medycyny?

Na tej największej imprezie technologicznej w Europie Środkowo-Wschodniej nigdy nie brakowało interesujących rozwiązań z zakresu technologii w ochronie zdrowia. Nie inaczej będzie tym razem.

12-09-2020
HIMSS & Health 2.0 European Digital Event: cyfrowa transformacja w czasie przełomu

„2020 to rok, w którym cyfrowe zdrowie ukończyło szkołę i rozpoczęło normalne życie”, powiedział Eric Gerritsen, holenderski wiceminister zdrowia i sportu podczas HIMSS & Health 2.0 European Digital Event To najkrótsza konkluzja zakończonej w ostatni piątek pięciodniowej konferencji przeprowadzonej po raz pierwszy w formule online.

11-09-2020
Bayer inwestuje prawie 100 mln dolarów w One Drop

Dotacja finansowa i zobowiązania inwestycyjne – częściowo uzależnione od realizacji celów rozwojowych – przyspieszą prace nad rozwojem i komercjalizacją stworzonej przez One Drop platformy zdrowia cyfrowego oraz budową potencjału w zakresie przewidywania stanu zdrowia w różnych obszarach leczenia na podstawie danych.

10-09-2020
Neuralink: nowy rozdział w komunikacja człowiek-maszyna

Elon Musk zademonstrował działający interfejs mózg-komputer – na razie tylko u świni. W przyszłości możliwe będzie wykorzystywanie tej technologii do leczenia schorzeń neurologicznych, czy sterowania protezami – obiecywał podczas prezentacji biznesmen znany z kontrowersyjnych zapowiedzi. Ostatecznym celem Muska jest wyposażenie użytkowników implantów w „nadludzkie możliwości poznawcze”, które pozwolą człowiekowi stawić czoła sztucznej inteligencji.

04-09-2020
Australijski Queensland wykorzysta narzędzie HIMSS do oceny poziomu cyfryzacji usług medycznych

Opracowany przez HIMSS Digital Health Indicator pomoże władzom stanu Queensland przyspieszyć proces cyfryzacji systemu ochrony zdrowia. Pozwoli również wskazać obszary wymagające najszybszych inwestycji.

01-09-2020
A Brand-new Digital Experience, czyli rusza HIMSS & Health 2.0 European Digital Event

Już w poniedziałek 7 września 2020 startuje konferencja online, podczas której będzie można spotkać się z najlepszymi praktykami i poznać modele przywództwa najwybitniejszych umysłów w całej Europie.

01-09-2020
Start-up EXO dostał 40 mln dolarów finansowania od GlaxoSmithKline

Oferowany przez EXO system do mobilnego USG może zrewolucjonizować opiekę medyczną, szczególnie ratownictwo medyczne.

31-08-2020
Rusza pilotaż elektronicznej dokumentacji medycznej

Rozpoczyna się program pilotażowy rejestracji zdarzeń medycznych oraz prowadzenia i wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej przeznaczony dla przychodni POZ, AOS oraz szpitali.

25-08-2020
HIMSS & Health 2.0 European Digital Event. Spotkanie europejskich leaderów cyfrowego zdrowia.

Konferencja HIMSS & Health 2.0 odbędzie się on-line w dniach 7–11 września 2020 roku i będzie miejscem dyskusji kluczowych trentów i innowacji technologicznymi w dziedzinie ochrony zdrowia.

25-08-2020
Careology wprowadza system zdalnego monitoringu pacjentów onkologicznych

Nowe rozwiązanie brytyjskiej firmy umożliwia lekarzom bieżącą obserwację pacjentów podczas leczenia w trybie ambulatoryjnym lub domowym. Platforma pozwala szybciej reagować na potencjalne niepożądane efekty uboczne terapii onkologicznych, przez co znacząco podnosi bezpieczeństwo chorych.

25-08-2020
Szpital Memorial Health wdraża chatboty do wirtualizacji poczekalni

Dzięki wykorzystaniu chatbotów możliwa jest automatyzacja przyjęć pacjentów, tak ważna w dobie konieczności zachowania dystansu społecznego.

24-08-2020
Zegarek Samsunga z czujnikami medycznymi

Nowy smartwatch koreańskiej firmy jest wyposażony w sensory pozwalające na wykonanie pomiaru ciśnienia krwi oraz prostego EKG. Obecnie Samsung pracuje nad rejestracją tego produktu na jednolitym rynku Unii Europejskiej.

21-08-2020
Minister Adam Niedzielski o pacjentocentrycznym i innowacyjnym systemie zdrowia

Adam Niedzielski, dotychczasowy prezes NFZ, zastąpi Łukasza Szumowskiego na stanowisku ministra zdrowia. Co będzie dla niego priorytetem? Podczas kolejnych edycji Forum e-Zdrowia konsekwentnie wskazywał kierunki zamian systemu zdrowia, który powinien być bardziej pacjentocentryczny i innowacyjny.

18-08-2020
Cyfrowa waga dla przyszłych mam

Nowe urządzenie firmy FitTrack pozwala zmierzyć 17 różnych parametrów pracy organizmu. Waga o nazwie Beebo łączy się też ze smartfonem umożliwiając lepsze monitorowanie zdrowia kobiety w ciąży i jej dziecka.

17-08-2020
Teleporady – zasady i dobre praktyki dla POZ

Ministerstwo Zdrowia oraz konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej przygotowali standardy organizacyjne oraz wytyczne w zakresie udzielania teleporad w placówkach POZ. Ich celem jest zagwarantowanie odpowiedniej jakości usług medycznych oraz zapewnienie bezpieczeństwa personelowi medycznemu podczas epidemii COVID-19.

17-08-2020
Robot do pobierania wymazów ma chronić lekarzy przed COVID-19

Autonomiczny robot opracowany przez tajwańską firmę Brain Navi Biotechnology potrafi w bezpieczny sposób pobierać próbki z nosa i przekazywać je do analizy. To najnowszy sposób na minimalizowanie zagrożenia zakażenia personelu szpitalnego koronawirusem.

17-08-2020
Elektroniczny sensor, który można narysować na skórze

Badacze z Uniwersytetu Houston opracowali prototyp elektronicznych sensorów, które dzięki specjalnemu tuszowi można „narysować” na skórze pacjenta. Innowacja ma na celu przyspieszenie pobierania danych medycznych za pomocą urządzeń mobilnych.

14-08-2020
Elektroniczne bransoletki dla wjeżdżających do Singapuru

Urządzenia pozwalające namierzać miejsce pobytu rozdawane są przy wjeździe do Singapuru tym osobom, które obowiązuje 14-dniowa kwarantanna. Mają one zastąpić tradycyjne sposoby kontroli: wizyty na miejscu, połączenia telefoniczne i wideo.

06-08-2020
Ostatni moment na wypełnienie ankiet o internecie dla POZ i AOS

Tylko do piątku można wypełnić i odesłać ankietę na temat jakości i prędkości internetu w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Wzięcie udziału w tej akcji Ministerstwa Zdrowia daje szansę uzyskania dofinansowania na poprawę jakości połączeń.

06-08-2020
Rekordowy wzrost teleporad. Czy szpital w Kolorado to wzór cyfrowej zmiany?

W czasie pandemii w Szpitalu dziecięcym w mieście Aurora stanie Kolorado (Children’s Hospital Colorado) liczba teleporad wzrosła o 5500 proc. To nowy standard telemedycyny i wzór dla innych jednostek.

06-08-2020
Sześć podtypów COVID-19 zidentyfikowanych dzięki aplikacji na smartfony

Sześć różnych typów choroby COVID-19 zidentyfikowali brytyjscy naukowcy dzięki danym zebranym przez aplikacje monitorujące objawy u pacjentów. Lekarze mogą na tej podstawie przewidzieć, którzy pacjenci będą wymagali podawania tlenu czy użycia respiratora.

05-08-2020
IBM zobowiązuje się zapewnić NHS szybszy dostęp do usług w chmurze

Umowa z rządem Wielkiej Brytanii ma na celu przyspieszenie innowacji w sektorze publicznym.

03-08-2020
Wirtualna fizjoterapia równie skuteczna co stacjonarna

Nowe badania satysfakcji pacjentów korzystających ze zdalnych zajęć fizjoterapeutycznych wskazują, że zdalne porady w tej dziedzinie są tak samo skuteczne w redukowaniu bólu, co tradycyjne konsultacje twarzą w twarz.

31-07-2020
Awaria niemieckiego systemu telemedycznego usunięta

Przez blisko dwa miesiące niemieccy lekarze nie mogli korzystać z centralnego systemu informatycznego wymiany danych o pacjentach i ich ubezpieczeniach. Przyczyną był błąd plików konfiguracyjnych. Problem dotknął 80 tys. placówek i lekarzy.

30-07-2020
Ministerstwo Zdrowia konsultuje standard teleporad

Do konsultacji publicznej trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu teleporad udzielanych przez placówki podstawowej opieki zdrowotnej. Ma on zagwarantować bezpieczeństwo informacji medycznych przekazywanych drogą elektroniczną i jednolity poziom realizacji świadczeń.

30-07-2020
Google Cloud uruchomia narzędzie analityczne BigQuery. To szansa dla sektora medycznego

Narzędzie analityczne BigQuery Omni umożliwia obsługiwanie na raz wielu chmur, dzięki czemu integracja danych medycznych może być dużo łatwiejsza.

29-07-2020
Indigo Diabetes pracuje nad systemem ciągłego monitorowania glukozy

Belgijski startup otrzymał właśnie finansowanie w wysokości 38 mln euro na opracowanie i przetestowanie czujnika ciągłego monitorowania glukozy sprzężonego z aplikacją na smartfonie. System ma trafić na rynki w Europie i USA w 2023 roku.

28-07-2020
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej chce wprowadzenia jednolitego standardu usług telemedycznych

Ministerstwo Zdrowia powinno wdrożyć wytyczne dla lekarzy i lekarzy dentystów obejmujące udzielanie zdalnych świadczeń medycznych – apeluje Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Ze względu na pandemię COVID-19 skala usług tego typu gwałtownie wzrosła w ostatnich miesiącach.

24-07-2020
Polski startup stworzył aplikację dla pacjentów cierpiących na chorobę Hashimoto. Czy podbije rynek?

Hashiona to kompleksowa platforma, dzięki której chorzy śledzą swoje objawy oraz ich przyczyny, generują raporty o stanie zdrowia i łączą się ze specjalistami, a także otrzymują dostęp do treści edukacyjnych.

24-07-2020
Biomedycyna. Pomiędzy etyką i hackingiem

Ochrona zdrowia jeszcze nigdy nie miała się tak dobrze. Dziś, dzięki postępowi w nauce, może być jeszcze lepiej. Niestety galopujący rozwój technologii może stwarzać także realne zagrożenia, jak biohacking i biologiczna inwigilacja.

17-07-2020
Pacjenci kardiologiczni zyskają dzięki zdalnemu monitoringowi

Zmniejszenie liczby wizyt kontrolnych i hospitalizacji, obniżenie ryzyka zgonu, a także oszczędności dla systemu ochrony zdrowia – zdaniem prof. Marcina Grabowskiego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego to najważniejsze korzyści z wprowadzenia telemonitoringu pacjentów z aparatami kontrolującymi pracę serca. W Polsce to wciąż rzadko stosowane rozwiązanie.

17-07-2020
Nowe dane w interaktywnej mapie potrzeb zdrowotnych MZ

W internetowym serwisie Ministerstwa Zdrowia pojawiły się nowe aplikacje z danymi dotyczącymi m.in. epidemiologii i demografii. Informacje te są dostępne dla każego, bez konieczności logowania się w Bazie Analiz Systemowych i Wdrożeniowych.

16-07-2020
Klinika Mayo będzie współpracować z Diagnostic Robotics

Niepubliczna jednostka medyczna ma współpracować z izraelską firmą Diagnostic Robotics, aby wdrożyć platformę opartą na sztucznej inteligencji do triażu, analizy danych i prognozowania stanu pacjentów.

16-07-2020
Izraelski startup dostanie pieniądze od szwajcarskiego giganta

Szwajcarski Debiopharm zainwestuje w izraelski startup Nucleai. Celem finansowania jest wsparcie technologii wykorzystującej analizę komputerową do badania biopsji guzów nowotworowych i przewidywania reakcji na leki.

14-07-2020
Szansa dla nauki. Czy w Polsce powstanie Europejskie Centrum Cyberbezpieczeństwa

Polski rząd złoży ofertę ulokowania w Polsce siedziby Europejskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa w kwestiach Przemysłu, Technologii i Badań Naukowych.

14-07-2020
Analiza głosu pomaga wykryć choroby układu oddechowego

Nowa aplikacja na smartfony potrafi wskazać osoby z problemami układu oddechowego na podstawie analizy próbki głosu. Technologia ta już znalazła zastosowanie w systemie umożliwiającym szybkie badanie osób chcących wrócić do pracy po kwarantannie.

10-07-2020
Mapy potrzeb zdrowotnych dostępne online

Informacje dotyczące leczenia szpitalnego, podstawowej opieki zdrowotnej, opieki długoterminowej i ambulatoryjnej pojawiły się właśnie online. Prezentowane w wygodnej, interaktywnej postaci są dostępne na stronach Ministerstwa Zdrowia. Są dostępne dla każdego, bez konieczności logowania.

09-07-2020
Śląski kalkulator ryzyka COVID-19

Narzędzie, nad którym pracują śląscy badacze, to internetowy system, który na podstawie informacji o objawach u danego pacjenta wskaże stopień ryzyka zakażenia koronawirusem. Z narzędzia mają docelowo korzystać zarówno pacjenci, jak i pracownicy systemu ochrony zdrowia. Ma ono być pomocne w szybszym diagnozowaniu lub wykluczaniu możliwości zakażenia koronawirusem.

09-07-2020
275 milionów e-recept w Polsce

Pacjenci i lekarze przekonali się do e-recept. Od 8 stycznia tego roku istnieje obowiązek wystawiania tych dokumentów w postaci elektronicznej. Przez te pół roku lekarze wystawili ponad 207 mln e-recept – informuje Ministerstwo Zdrowia. Od początku działania programu wystawili ich aż łącznie 275 mln.

09-07-2020
Smartwatch jako system monitorujący zdrowie

Smartwatche mogą liczyć kroki, mierzyć długość snu, a także monitorować pracę serca. Nowsze modele mają nawet mierzyć ciśnienie krwi. Jednak te rozwiązania wciąż postrzegamy bardziej w kategoriach rozrywkowych, niż zdrowotnych. Pomysł naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego może przynieść realną zmianę.

08-07-2020
Zdrowie kobiet i cyfrowe terapie tematami nowego hackathonu EIT

45 uczestników z całej Europy bierze udział w trwającym właśnie EIT Health Wild Card Hackathon. Ze względu na pandemię COVID-19 cała impreza prowadzona jest online. Rozstrzygnięcie 10 lipca.

06-07-2020
Najszybszy superkomputer świata szuka leków na COVID-19

Japoński superkomputer Fugaku wytypował 30 leków, które mogą okazać się skuteczne w walce z pandemią. Bada również sposób, w jaki wirus krąży w zamkniętych pomieszczeniach.

06-07-2020
Aplikacja na smartfony pomaga w wykrywaniu raka skóry

Nowy program umożliwia monitorowanie znamion na skórze i przyspiesza diagnozę zmian nowotworowych. Miiskin wykorzystuje do tego rzeczywistość rozszerzoną oraz asystenta głosowego – funkcje wbudowane w nowe smartfony.

03-07-2020
Kamera do zdalnego pomiaru temperatury w warszawskim szpitalu

Opracowany przez polską firmę system termowizyjny, pozwalający wykrywać osoby z gorączką w tłumie, jest testowany w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. To sposób na szybką identyfikację osób potencjalnie zakażonych koronawirusem powodującym COVID-19.

02-07-2020
Singapur: śledzenie kontaktów bez smartfona

Władze Singapuru rozpoczęły nowy etap walki z pandemią koronawirusa. Osobom, które nie chcą lub nie mogą korzystać z aplikacji smartfonowych do śledzenia kontaktów, rozdają proste urządzenia – kieszonkowe cyfrowe trackery.

01-07-2020
Premia od NFZ za wystawienie e-skierowania

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo placówki odchodzące od tradycyjnych skierowań w formie papierowej na rzecz skierowań w postaci elektronicznej. Zmiany dotyczą świadczeń udzielanych po 1 lipca.

01-07-2020
Elektroniczny nos wykrywa stany przedrakowe przełyku

Wspomagane sztuczną inteligencją urządzenie stawia poprawną diagnozę w dziewięciu przypadkach na dziesięć. W przyszłości zastąpi drogie i inwazyjne zabiegi endoskopowe stosowane dziś do wykrywania zmian nowotworowych.

19-06-2020
Polski ozonator do walki z koronawirusem

Opracowane przez naukowców z Politechniki Śląskiej urządzenie pomaga w szybkiej dezynfekcji wnętrz karetek i szpitali. Ozonowanie usuwa z wybranych powierzchni patogeny, w tym również koronawirusy SARS-CoV-2. Pierwszych 20 urządzeń do ozonowania trafi do polskich jednostek ochrony zdrowia.

18-06-2020
Niemcy wprowadzają aplikację do śledzenia zakażeń koronawirusem

Po Polsce, Łotwie i Włoszech, również Niemcy oferują aplikację na smartfony, która ma pomóc w śledzeniu kontaktów i zachorowań na COVID-19. W tym samym czasie Unia Europejska uzgodniła standardy pozwalające wymieniać dane między różnymi aplikacjami tego typu.

12-06-2020
Baza danych o wirusowych białkach przyspieszy prace nad lekiem na COVID-19

Opracowane przez polskich naukowców internetowe narzędzie zawiera modele wszystkich obecnie zidentyfikowanych białek koronawirusa SARS-CoV-2. Dostęp do niej może przyspieszyć projektowanie nowych leków przeciw pandemii.

10-06-2020
Nowa wersja aplikacji do śledzenia koronawirusa ProteGO Safe

Rozwiązanie przygotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji ma być pomocą w okresie po odmrożeniu gospodarki i życia społecznego. Do korzystania z poprawionego programu zachęca minister Łukasz Szumowski.

10-06-2020
CSIOZ zmienia nazwę na Centrum e-Zdrowia

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia zyskało nową nazwę. Decyzją ministra Łukasza Szumowskiego z 4 czerwca CSIOZ to teraz Centrum e-Zdrowia. Centrum zyskało również nowy statut i regulamin.

08-06-2020
Szpitalny robot asystujący z Politechniki Śląskiej

Nowe urządzenie ma wspomagać pielęgniarki w szpitalach zakaźnych. Robot nie tylko może przejąć część codziennych obowiązków, ale zmniejsza również zagrożenie zakażeniem koronawirusem wywołującym COVID-19. Maszyna została zaprezentowana szefom szpitali w Gliwicach.

Szpital Dziecięcy w Seattle
05-06-2020
Sztuczna inteligencja redukuje stosowanie leków przeciwbólowych

Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji Szpital Dziecięcy w Seattle zmniejszył koszty leków przeciwbólowych aż o 85 proc. Z nowych działań są zadowoleni zarówno lekarze, jak i mali pacjenci.

05-06-2020
Smartwatch przypomina o higienie rąk

Aplikacja na inteligentne zegarki Samsunga zachęca do regularnego mycia dłoni. Mierzy też czas i podpowiada właściwą technikę. Ma to pomóc ograniczać zakażenia koronawirusem powodującym zachorowania na COVID-19

03-06-2020
Fitbit będzie robił respiratory do walki z COVID-19

Przestawienie produkcji na urządzenia medyczne – przynajmniej na czas zagrożenia koronawirusem – zapowiedział James Park, prezes Fitbit. Pierwszym urządzeniem firmy jest respirator o nazwie Flow, który uzyskał już akceptację amerykańskiej FDA w ramach krótkiej ścieżki rejestracji produktów do walki z pandemią.

01-06-2020
Wszczepiono pierwszy w Polsce defibrylator łączący się ze smartfonem

W Klinice Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie wszczepiono pierwszy w Polsce kardiowerter-defibrylator, który łączy się ze smartfonem pacjenta, wykorzystując bluetooth

01-06-2020
Latający dron z defibrylatorem

Szwecja jest pierwszym krajem, w którym ratownicy medyczni mogą skorzystać z dronów zrzucających automatyczne defibrylatory do ratowania osób z nagłym zatrzymaniem krążenia

01-06-2020
Polski startup i Microsoft zautomatyzują triaż

Infermedica wykorzysta system sztucznej inteligencji Microsoft Healthcare Bot do zautomatyzowania i przyspieszenia procedury sortowania medycznego. Ma to odciążyć placówki medyczne podczas pandemii COVID-19

27-05-2020
Polskie oprogramowanie szuka leku na pandemię

Firma Molecule.one udostępniła swoją platformę planowania syntez chemicznym badaczom analizującym potencjalne nowe leki przeciw COVID-19

27-05-2020
Badanie depresji przez smartfony

Analiza sposobu korzystania z elektronicznych gadżetów pozwala wykryć objawy stresu i depresji. Na rozwijanie tego pomysłu firma Mindstrong pozyskała właśnie 100 mln dolarów.

27-05-2020
Czy infekcję można zobaczyć na zegarku

Algorytm wykrywający zachorowanie na COVID-19 jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów opracowała firma Fitbit. Wykorzystywane są do tego czujniki w jej sportowych zegarkach.

21-05-2020
E-poradnia w Warsaw Genomics

Wideokonsultacje z ekspertami zajmującymi się m.in. genetyką i onkologią oferuje spółka Warsaw Genomics. Pacjenci mogą również skorzystać z porad związanych z zakażeniem koronawirusem.

21-05-2020
Dron dostarczy leki ratujące życie

Brytyjski bezzałogowy pojazd może przenieść 100 kilogramów zapasów medycznych na odległość 1000 kilometrów. Pierwsze praktyczne testy przeprowadzono na wyspie Wight.

12-05-2020
Cyfrowy paszport zdrowotny trafi do 15 krajów

VST Enterprises, firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, podpisała umowę z cyfrową firmą zdrowotną Circle Pass Enterprises (CPE). Celem uzgodnienia jest stworzenie cyfrowego paszportu zdrowotnego, który ma ułatwić powrót do pracy po pandemii koronawirusa Covid-19.

12-05-2020
Penn Medicine i Intel opracowują nowe podejście AI do wykrywania guzów mózgu

Technika zwana uczeniem federacyjnym, ma na celu umożliwienie współpracy między odległymi organizacjami badawczymi w zakresie modeli uczenia maszynowego, przy jednoczesnej ochronie prywatności pacjentów.

12-05-2020
Największe badanie na temat zgonów z powodu choroby SARS-CoV-2. Przebadano 17,4 miliona osób

Badanie przeprowadzone na zlecenie NHS England przeanalizowało elektroniczną dokumentację medyczną (EHRs) 17,4 miliona dorosłych w Wielkiej Brytanii, aby zbadać czynniki ryzyka związane ze śmiercią z powodu COVID-19.

29-04-2020
Sztuczna inteligencja do analizy RTG

Wykorzystujący sztuczną inteligencję system ma odciążyć radiologów podczas pandemii

29-04-2020
Grant dla polskiego symulatora USG płuc

Do szkolenia wykorzystywane będą prawdziwe obrazy płuc pacjentów z COVID-19

23-04-2020
Zdalna pomoc psychologiczna w czasie epidemii

Specjalna inforlinia NFZ obsłużyła ponad 300 tys. połączeń dotyczących COVID-19

23-04-2020
Pierwszy domowy zestaw testowy na koronawirusa

Test na COVID-19 do samodzielnego wykonania najpierw będzie dostępny dla pracowników szpitali i ratowników.

23-04-2020
Koronawirus | Chatbot szuka dawców osocza

Osocze osób, które wyzdrowiały może zostać wykorzystane do produkcji leków.