Internetowe Konto Pacjenta również dla obywateli Ukrainy

Ministerstwo Zdrowia przygotowało specjalną wersję Internetowego Konta Pacjenta z myślą o obywatelach Ukrainy / MZ, CeZ

System IKP pozwalający za pośrednictwem internetu uzyskać dostęp do najważniejszych informacji o zdrowiu, receptach i skierowaniach jest dostępny również w ukraińskiej wersji językowej. Z pełnej funkcjonalności IKP mogą jednak skorzystać tylko ci Ukraińcy, którzy uzyskali numer PESEL i założyli Profil Zaufany.

Internetowe Konto Pacjenta to podstawowe narzędzie umożliwiające korzystanie z systemu polskiej ochrony zdrowia. Można tam podejrzeć wystawione recepty i skierowania, komunikaty oraz unijny certyfikat COVID umożliwiający m.in. swobodne przekraczanie granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Z serwisu i aplikacji smartfonowej Moje IKP korzysta ok. 15 mln Polaków.

Teraz IKP jest dostępne również dla obywateli Ukrainy. Dostęp do IKP w języku ukraińskim jest możliwy po kliknięciu w zakładkę „Пацієнти з України” („Pacjenci z Ukrainy”) w serwisie pacjent.gov.pl. W zakładce tej, oprócz przycisku „Zaloguj się” znajdują się kluczowe informacje dotyczące opieki zdrowotnej w Polsce, przygotowane w języku ukraińskim. Pacjenci mogą dowiedzieć się, jak otrzymać e-receptę lub e-skierowanie, jak zaszczepić się przeciwko COVID-19 lub kiedy i na jakich zasadach leczyć się w szpitalu. Informacje te są dostępne dla wszystkich bez logowania.

Pełna funkcjonalność IKP możliwa jest jednak dopiero po zalogowaniu się, do czego niezbędny jest numer PESEL. Obywatele Ukrainy uciekający przed wojną mogą go uzyskać na specjalnych zasadach. Potrzebny jest również – podobnie jak w polskiej wersji – Profil Zaufany. „Obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski po 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego kraju, będą mogli założyć PZ podczas składania wniosku o nadanie nr PESEL w dowolnym urzędzie gminy, na terenie całej Polski” – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Aby skorzystać z ukraińskiej wersji IKP należy, po zalogowaniu się, wybrać w prawym górnym rogu znaczek ukraińskiej flagi. Przy pierwszym logowaniu można również uzupełnić dane kontaktowe: numer telefonu i/lub adres e-mail w zakładce „Мій обліковий запис” („Moje konto”). Dzięki temu wszystkie swoje e-recepty i e-skierowania pacjent z Ukrainy będzie otrzymywać w postaci 4-cyfrowego kodu w wiadomości SMS lub jako PDF na adres mailowy – czyli dokładnie tak samo, jak dzieje się to w przypadku polskich pacjentów.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.