Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne

Za sprawą pandemii inwestycje w technologie e-zdrowia gwałtownie wzrosły w 2021 roku / Picjumbo, Viktor

Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.

Bezpośrednią przyczyną gwałtownego wzrostu nakładów na e-zdrowie jest oczywiście pandemia COVID-19, która w wielu krajach świata stała się katalizatorem wprowadzania nowych rozwiązań technologicznych w placówkach ochrony zdrowia. Wzrost inwestycji w e-zdrowie sięgnął 280 proc. w porównaniu do poziomu z 2016 roku – informuje London & Partners oraz Dealroom.

USA, Chiny i… Londyn

Największym rynkiem dla inwestorów w branżę technologii cyfrowego zdrowia pozostają Stany Zjednoczone, które zgarniają lwią część funduszy – 31,9 mld dolarów. Na drugim miejscy są Chiny, ale z inwestycjami o rząd wielkości mniejszymi – 4,1 mld dolarów. Trzecie miejsce zajmuje Wielka Brytania (3,8 mld dolarów), w której najważniejszym ośrodkiem badań i rozwoju jest Londyn.

Wielka Brytania jest za to najszybciej rozwijającym się rynkiem dla tych inwestycji. W ciągu ostatnich pięciu lat zwiększył się on aż dziewięciokrotnie. Inwestycje w firmy e-zdrowia zarejestrowane w Londynie urosły natomiast 11 razy, co oznacza tempo większe, niż w Nowym Jorku, San Francisco czy Bostonie.

Jak informuje London & Partners w tzw. złotym trójkącie (Londyn, Oksford, Cambridge) funkcjonuje 508 startupów związanych z branżą e-zdrowia, które pozyskały pieniądze od inwestorów. Ich łączna wartość to ponad 21 mld dolarów, co stawia Wielką Brytanię na pierwszym miejscu w Europie.

Najszybciej rosnące dziedziny cyfryzacji zdrowia to systemu zarządzające, zdalny monitoring i urządzenia ubieralne, wykorzystanie AI do poszukiwania nowych leków oraz różnego rodzaju testy i badania domowe oraz produkty ubezpieczeniowe.

Stado jednorożców

Zbliżone informacje przedstawia raport CB Insights State of Digital Health – według analityków firmy globalne inwestycje w cyfrowe zdrowie przekroczyły 57 mld dolarów. Największy udział w mają w tym Stany Zjednoczone, które CB Insights szacuje na 37,9 mld dolarów w całym 2021 roku (z czego blisko 11 mld dolarów inwestycji w samym tylko ostatnim kwartale roku).

„Finansowanie we wszystkich regionach świata osiągnęło rekordowy poziom w 2021 roku. Jest napędzane rosnącą potrzebą zapewnienia rozwiązań cyfrowych i nowych modeli oferowania usług pacjentom podczas pandemii” – napisali autorzy opracowania.

Zwracają oni uwagę na trend przejęć i konsolidacji, który przyspieszył w ostatnich miesiącach ubiegłego roku oraz pojawienie się kolejnych firm z finansowaniem o wartości co najmniej miliarda dolarów – jednorożców. Obszar cyfryzacji zdrowia ma obecnie 85 jednorożców, z czego aż 13 pojawiło się w ostatnim kwartale 2021 roku. Sześć z nich zajmuje się opieką zdalną i telekonsultacjami.

Niektóre z największych nowych jednorożców to: zdecentralizowana platforma badań klinicznych Medable, firma SWORD Health zajmująca się opieką nad pacjentami pooperacyjnymi i cierpiącymi chroniczny ból, start-up sztucznej inteligencji H20.ai, Truepill działający w obszarze farmacji i telezdrowia oraz indyjska firma zajmująca się fitnessem CureFit.

W 2021 roku status jednorożca uzyskała również polska firma Docplanner. W Polsce działa pod marką ZnanyLekarz, a na świecie funkcjonuje w Argentynie, Brazylii, Chile, Czechach, Hiszpanii (Doctoralia), Kolumbii, Meksyku, Peru, Portugalii, Turcji (przejęcie Eniyihekim, a obecnie Doktortakvimi) i Włoszech (TuoTempo). Pod koniec 2021 roku Docplanner kupił niemiecką platformę jameda do umawiania wizyt lekarskich.

Europa: urządzenia, biofarmaceutyki i technologie

Równie dobre informacje z rynku europejskiego przynosi raport Silicon Valley Bank. Inwestycje w zdrowie w samej tylko Europie niemal podwoiły się w ciągu roku – z 7,4 mld euro do 12,2 mld euro. Jest w tym duży udział nakładów na technologie związane z medycyną. Według dokumentu Healthcare Investments and Exits w Europie w e-zdrowie w 2021 roku zainwestowano 2,2 mld euro. W 2020 roku ta suma sięgnęła 1,2 mld euro.

Sektory technologii medycznych i urządzeń medycznych odnotowały szczególnie silne wzrosty – łącznie o ok. 150 proc. w dziedzinie finansowania. Sama branża urządzeń medycznych wzrosła trzykrotnie – z 681 mln euro do prawie 2,1 mld euro. Nieco mniejszy, lecz nadal potężny wzrost odnotowała branża biofarmaceutyczna – inwestycje w nią skoczyły z ok. 4 mld euro w 2020 roku do prawie 6 mld euro w 2021 roku.

– Rok 2021 był najmocniejszy dla inwestycji w europejską naukę i szczególnie silny w dziedzinie technologii medycznych i urządzeń medycznych, które łącznie przyniosły 150-procentowy wzrost finansowania do 4,2 mld euro – podkreślił Nooman Haque z SVB. – Drogę wskazały takie firmy jak Kry ze Szwecji i CMR Surgical z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Te znaczące wzrosty odzwierciedlają sposób, w jaki trwająca pandemia zwiększyła ogólny popyt na opiekę zdrowotną, a także zmieniła już na zawsze sposób, w jaki funkcjonuje i jest zorganizowany system opieki zdrowotnej.

Według autorów raportu tempo wzrostu zwolni jednak w 2022 roku. Zdaniem analityków banku wartość nowych inwestycji w dwóch regionach Unia Europejska i Stany Zjednoczone sięgnie ok. 56,5 mld euro (szacowana przez SVB wartość inwestycji w 2021 roku w regionach US i UE to 75 mld euro).

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.