Pandemia COVID-19 i powszechny obowiązek używania środków ochrony osobistej sprawiły, że wzrosło zapotrzebowanie na różne formy dystrybucji maseczek, rękawiczek i płynów dezynfekujących. Sprytny sposób ma na to gdańska spółka dr Poket, oferująca maszyny sprzedające – maseczkomaty – które można postawić w dowolnym miejscu.
Cyfrowe rozwiązania znakomicie sprawdziły się w kryzysowym zarządzaniu opieką zdrowotną podczas pandemii COVID-19 – wskazywali przedstawiciele firm z Finlandii podczas Forum e-Zdrowia 2020. Prezentowali oni zarówno urządzenia diagnostyczne komunikujące się z chmurą IT, jak i systemy sztucznej inteligencji wspierające decyzje dostawców usług zdrowotnych i ubezpieczycieli.
Od czerwca 2020 roku w Polsce funkcjonuje nowatorski robot ortopedyczny NAVIO Surgical System firmy Smith & Nephew wszczepiający endoprotezy stawu kolanowego. Taka procedura daje szansę powrotu do pełnej sprawności osobom aktywnym fizycznie. To jeden z przykładów połączenia zaawansowanych technologii z chirurgią służącego poprawie życia pacjentów.
Poprawienie efektywności leczenia pacjentów z nowotworami dzięki stworzeniu struktury umożliwiającej skoordynowana opiekę o jednolitych standardach – to cel Krajowej Sieci Onkologicznej. To rozwiązanie w ogromnym stopniu opiera się na rozwiązaniach technologicznych i analizie danych.
Wykorzystanie sztucznej inteligencji (SI) w diagnostyce medycznej jest szansą na podejmowanie trafniejszych diagnoz. Chociaż aplikacje z udziałem SI samodzielnie ani nie zwalczają choroby, ani nie zastępują ekspertów i naukowców, to stały się ważnym narzędziem wspierania tych wysiłków.
Opracowane przez duńską firmę Corti oprogramowanie Triage – oparte na zaawansowanej analityce danych i nauczaniu maszynowym – pozwala przewidzieć nagłe zatrzymanie akcji serca i automatycznie wzywa pomoc.
Dane medyczne mogą być cenną zdobyczą dla komputerowych włamywaczy. Przekonał się o tym szpital w Czechach, który dopiero po próbie ataku zainwestował w rozwiązanie pozwalające chronić swój system informatyczny
Francuski system zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjentów z lekkimi objawami COVID-19 pozwoli zachować zasoby szpitali dla tych najbardziej potrzebujących.