Zdalna opieka nad pacjentami z koronawirusem

Covidom

Francuski system zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjentów z lekkimi objawami COVID-19 pozwoli zachować zasoby szpitali dla tych najbardziej potrzebujących.

Francuski system zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjentów z lekkimi objawami COVID-19 pozwala zachować zasoby szpitali dla tych najbardziej potrzebujących.

Szacuje się, że tylko 10-15 proc. wszystkich zakażonych koronawirusem będzie wymagało hospitalizacji. Pozostali pacjenci mogą pozostać w domu i korzystać tylko z teleporad ograniczając kontakty społeczne. Wyzwaniem jest jednak rzetelne zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów i – gdy zajdzie taka potrzeba – szybka reakcja na zaostrzenie przebiegu zakażenia.

Temu służy uruchomiony 9 marca 2020 roku w Paryżu system Covidom. Obejmuje on w tej chwili 50 tys. pacjentów, którzy korzystają z aplikacji webowej. Użytkownicy wypełniają formularze zawierające standaryzowane pytania o stanie ich zdrowia.

Odpowiedzi są analizowane przez algorytm, który w razie wykrycia problemu alarmuje regionalne centrum opieki. Dopiero w tym momencie angażowani są do opieki ludzie – z pacjentem przeprowadza się pogłębiony wywiad telefoniczny, zaprasza do szpitala lub wysyła do niego zespół ratowników.

Oprogramowanie zostało przygotowane przez francuski Narodowy Instytut Badań i Automatyzacji INRIA we współpracy z firmą Nouveal e-sante

Według twórców systemu zautomatyzowany system pozwala zachować cenne podczas pandemii zasoby (czas specjalistów, łózka w szpitalach). Obniża również ryzyko zakażenia się SARS-CoV-2 przez personel szpitalny w wyniku niepotrzebnego kontaktu z pacjentami o objawach choroby lekkich i średnich. Obecnie trwają prace nad optymalizacją algorytmu sprawdzającego odpowiedzi pacjentów w celu zmniejszenia liczby fałszywych alarmów. Program jest również rozszerzany na innego regiony Francji.

Więcej informacji o wdrożeniu systemu Covidom można znaleźć na stronach Nouveal e-sante.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.