Polska aplikacja pomoże odzyskać formę w czasie pandemii

01-03-2021

Stworzona przez naukowców firmy Lab4Life aplikacja Vika umożliwia określenie wieku biologicznego użytkownika na podstawie analizy stylu życia i aktywności fizycznej. Potrafi również doradzić, jakie działania podjąć, aby żyć zdrowiej.

Dbanie o dobrą kondycję stało się trudniejsze wraz z nastaniem pandemii. Ograniczenia korzystania z siłowni i basenów, blokada nałożona na uprawianie sportów na świeżym powietrzu, praca zdalna z domu, u niektórych osób przechorowanie COVID-19 – wszystko to sprawiło, że ostatni rok niekorzystnie odbił się na naszym zdrowiu.

Według danych zebranych przez australijskich naukowców i opublikowanych na łamach „BMC Public Health” najbardziej dokuczają nam schorzenia narządu ruchu i bóle mięśniowo-szkieletowe. Francuscy naukowcy obliczyli zaś, że siedzący tryb życia podczas pandemii przełożył się na zwiększone spożycie przekąsek i słodyczy oraz mniejsze zainteresowanie zdrowymi pokarmami. Spadek aktywności fizycznej sięgnął 53 proc. Średnio przytyliśmy ok. 1,8 kilograma w ciągu roku – twierdzą badacze.

Zdaniem polskiego zespołu stojącego za aplikacją Vika, zmiana codziennych nawyków: gorsze odżywianie i brak ruchu sprawiły, że staliśmy się biologicznie starsi i będziemy chorować w młodszym wieku niż nasi dziadkowie i rodzice. Częścią odpowiedzi na ten problem ma być właśnie aplikacja Vika, którą twórcy określają mianem asystenta zdrowego stylu życia. Aplikacja jest bezpłatna i można ją pobrać ze sklepów Google Play oraz Apple App Store.

Aplikacja szacuje m.in. oczekiwany czasu życia w zdrowiu, ryzyko wystąpienia nowotworu, udaru, choroby wieńcowej i nadciśnienia. „Vika działa na podstawie danych o stylu życia ponad 500 tys. osób. Dzięki temu dokładność jej wyliczeń nie ma sobie równych” – przekonuje dr hab. inż. Jacek Rumiński, kierownik katedry Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej.

Co więcej, Vika motywuje też użytkowników do działania. Algorytm wykorzystujący informacje o bieżącej aktywności fizycznej może proponować wyzwania umożliwiające poprawienie samopoczucia i stanu organizmu. Wylicza również wskaźnik „Dzisiejsze Odmłodzenie”, wprowadzając do zwykłej dbałości o zdrowie elementy grywalizacji. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowych elementów w aplikacji pozwalających lepiej zatroszczyć się o sen, ruch i dietę.

„Elementy stylu życia takie jak żywienie czy aktywność fizyczna, w ogromnym stopniu wpływają na długość oraz jakość naszego życia” – podkreśla prof. Tomasz Zdrojewski, ekspert modelowania chorób niezakaźnych i polityki zdrowotnej, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk. „Musimy szukać sposobów, aby zdrowy styl życia stał się społeczną normą. Nowoczesne technologie dają nam nowe możliwości w tym zakresie”.

Vika jest efektem prac multidyscyplinarnego zespołu naukowców, lekarzy i inżynierów, ekspertów w dziedzinach dietetyki i treningu sportowego. W gronie jego założycieli jest Łukasz Osowski, współtwórca syntezatora mowy IVONA używanego przez ponad 200 milionów ludzi.