Gabinet do wideoporad w aptece

Pielęgniarka pomaga pacjentowi obsłużyć urządzenia konsoli podczas teleporady / Medicspot

Zintegrowana konsola umożliwiająca pacjentom korzystanie ze zdalnych porad i przeprowadzenie prostych badań ma poprawić jakość i dostępność nowoczesnych usług zdrowotnych. Dzięki rozwiązaniu brytyjskiej firmy Medicspot, zaawansowaną konsultację wideo można uzyskać m.in. w aptekach.

Najważniejsze informacje

  • Co: Medicspot POD to konsole umożliwiające wideoporady lekarskie. Stacje są wyposażone w ekran, kamerę oraz pięć urządzeń pomiarowych.
  • Potrzeba: Umożliwienie przeprowadzanie zdalnie prostych badań diagnostycznych dzięki użyciu stetoskopu elektronicznego, pulsoksymetru, termometru, kamery o jakości medycznej oraz pomiaru ciśnienia krwi.
  • Technologia: Stacje wideokonsultacji POD, które można ustawić w praktycznie dowolnym miejscu gwarantującym prywatność pacjentów.
  • Więcej informacji: https://www.medicspot.co.uk/

Przeprowadzenie nawet najprostszych badań podczas teleporady to jeden z problemów, na który zwracają uwagę zarówno pacjenci, jak i lekarze. Choć istnieją elektroniczne urządzenia pomiarowe – pulsoksymetry, termometry czy elektroniczne stetoskopy umożliwiające przesyłanie danych przez internet, są one jeszcze stosunkowo mało rozpowszechnione. To zmniejsza przydatność zdalnych usług medycznych. Jednocześnie częstość korzystania z teleporad od czasu pandemii utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie – również w Polsce.

Odpowiedzią na to wyzwanie jest pomysł firmy Medicspot założonej przez lekarzy w 2016 roku w Londynie i współpracującej z brytyjskim NHS. Firma proponuje platformę telemedyczną wykorzystującą fizyczne stacje (tzw. POD-y) wyposażone w kamery wideo, ekrany oraz pięć instrumentów pozwalających przeprowadzić zdalne badanie. Takie stacje mogą być umieszczone w aptekach (to rozwiązanie szczególnie polecane przez Medicspot), ale również w dowolnych instytucjach publicznych, gdzie można wygospodarować wolne pomieszczenie pozwalające pacjentowi zachować prywatność.

Co istotne, korzystanie z tego rozwiązania nie oznacza konieczności instalowania jakiegokolwiek oprogramowania na smartfonie – nadaje się zatem dla starszych osób preferujących tradycyjne telefony komórkowe.

Platforma konsultacji zdalnych

Pacjent może umówić się na wizytę za pośrednictwem internetu, ale w londyńskich aptekach istnieje również możliwość skorzystania z teleporady „z ulicy”, bez kolejki i bez wcześniejszej rezerwacji. Urządzenia są ustawiane w aptekach czynnych we wszystkie dni, w godzinach od 9. do 21.

Apteki szczególnie dobrze nadają się do instalacji stacji POD – przekonują pomysłodawcy. Po pierwsze, na miejscu jest wykwalifikowany personel, który w razie potrzeby może pomóc w przeprowadzeniu badań (np. założyć mankiet sfigmomanometru). Po drugie, recepta wystawiona przez lekarz udzielającego telekonsultacji jest natychmiast wysyłana do apteki, gdzie zainstalowano POD, a pacjent może podczas jednej wizyty, w jednym miejscu, poddać się badaniu i uzyskać natychmiast lek.

Firma twierdzi, że wykonała ponad 75 tys. telekonsultacji z użyciem konsoli wideo i połączonych z nią urządzeń. Szacuje też, że z powodzeniem sfinalizowano 94 proc. wizyt. Średnia długość trwania jednej porady to nieco ponad 10 minut – podsumowuje Medicspot. To znacząco więcej niż w przypadku wideokonsultacji prowadzonych na innych platformach, gdzie wskaźnik ten wynosi ok. 60 proc. Tradycyjne porady stacjonarne mają w tej konkurencji niemal stuprocentową skuteczność.

Stacje POD umożliwiają również szerszą diagnostykę niż konsultacje przez telefon czy wideokomunikator. Medicspot określa, że lekarz korzystający z tego systemu jest w stanie rozpoznać i pomóc w 70 proc. przypadków prostych schorzeń, podczas gdy „tradycyjna” wideoporada – w ok. 40 proc.

Pięć urządzeń diagnostycznych

Z doświadczeń firmy wynika, że najczęstszymi problemami pacjentów korzystających z systemu POD-ów są infekcje różnego rodzaju (najczęściej dróg oddechowych, układu moczowego oraz skórne), schorzenia laryngologiczne, bóle mięśniowe, zaburzenia zdrowia seksualnego oraz psychicznego.

Podczas konsultacji, lekarz może poprosić pacjenta o skorzystanie z podłączonych do konsoli urządzeń – to stetoskop elektroniczny, pulsoksymetr, miernik ciśnienia krwi (sfigmomanometr), termometr oraz profesjonalna kamera o jakości medycznej, którą można skierować do ucha, nosa, gardła oraz zbadać zmiany skórne.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.