Szef WHO o technologii i zapobieganiu pandemii

Kluczowa jest technologia w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej - przekonywał Tedros Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO / UN Photo / Elma Okic

COVID-19 nie będzie ostatnią pandemia, z jaka przyjdzie się nam mierzyć – ostrzega Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia. Możemy się jednak przygotować do kolejnych takich zagrożeń inwestując w technologie umożliwiające wymianę danych, wczesne ostrzeganie oraz powszechną produkcję szczepionek.

Nawet najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania medyczne nie wystarczą, jeżeli nie zapewnimy systemom opieki zdrowotnej odporności wynikającej z dobrze działającej podstawowej opieki medycznej – mówił szef Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas odbywającego się w Dubaju World Government Summit 2022.

„Nie ma wątpliwości, że pandemią COVID-19 nie będzie ostatnia pandemia. Ale pytanie brzmi: jakie jest prawdopodobieństwo kolejnej? I jakie szkody spowoduje, kiedy już się zdarzy? A to są już sprawy, na które mamy wpływ. Musimy wyciągnąć wnioski z trwającej obecnie pandemii” – mówił szef WHO. Jego zdaniem, kluczowe jest wdrożenie trzech rekomendacji, które pomogą poradzić sobie z przyszłymi zagrożeniami.

Pierwsza to wzmocnienie podstawowej opieki zdrowotnej, systemów wykrywania zagrożeń o charakterze epidemicznym oraz promowania zdrowia na poziomie społeczności lokalnych. „Odporny system to nie to samo, co zaawansowany technologicznie system opieki zdrowotnej. Organizacja takich systemów została bardzo poważnie zaburzona, w tym tak istotne jego elementy, jak opieka nad kobietami w ciąży, matkami i noworodkami, a także cykl rutynowych szczepień oraz walka z chorobami niezakaźnymi” – mówił Ghebreyesus. „Za długo niektóre kraje radośnie inwestowały w wyrafinowane rozwiązania medyczne zaniedbując zdrowie publiczne. Trzonem systemu opieki zdrowotnej jest opieka podstawowa”.

Drugim kluczowym elementem odpowiedzi na pandemię jest współpraca międzynarodowa. „W obliczu globalnego kryzysu żaden kraj, żadna agencja, żadna organizacja nie da sobie rady sama. Pandemia, kolejny raz, dowiodła wartości jaką jest współdziałanie i multilateralizm” – mówił szef WHO. Jego zdaniem fundamentem takiej współpracy powinna być silna i odpowiednio finansowana Światowa Organizacja Zdrowia.

Trzecią lekcją z pandemii COVID-19 jest wykorzystanie technologii do dystrybucji i zlokalizowanej produkcji szczepionek – o czym Ghebreyesus wielokrotnie wcześniej wspominał. Jego zdaniem produkcja szczepionek przeciw COVID-19 w krajach najuboższych pozwoliłaby szybciej zatrzymać kolejne fale pandemii. „W wielu krajach program szczepień pozwolił w praktyce zatrzymać zachorowania. W Afryce nadal 80 proc. populacji nie otrzymało jeszcze nawet pierwszej dawki, nie ma również szans na dostęp do testów”. Zdaniem dyrektora Światowej Organizacji Zdrowia, równy dostęp do szczepionek nie może polegać na siłach rynkowych ani dobrej woli darczyńców. Podkreślił również, że lokalna produkcja szczepionek oraz innych produktów medycznych ma najwyższy priorytet w WHO.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.