WHO zakłada biuro wywiadu pandemicznego

Potrzebujemy postępu w dziedzinie analizy danych medycznych - przekonuje Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO / UN Photo, Elma Okic

Nowa komórka Światowej Organizacji Zdrowia ma wykorzystać zaawansowane technologie cyfrowe w celu przewidywania, zapobiegania i zwalczania epidemii chorób zakaźnych. Będzie miała siedzibę w Berlinie.

Analiza big data, sztuczna inteligencja, systemy monitorowania zakażeń i kontaktów społecznych – to narzędzia nowej komórki Światowej Organizacja Zdrowia, której celem jest prognozowanie i zapobieganie kryzysom zdrowotnym. Plany zorganizowania w Niemczech biura Global Hub for Pandemic and Epidemic Intelligence zapowiedziała właśnie WHO.

Choć biuro będzie funkcjonowało w Berlinie, z założenia ma być instytucją promującą międzynarodową współpracę ekspertów i polityków. Ci drudzy mają uzyskać dzięki niemu wsparcie przy podejmowaniu błyskawicznych decyzji o działaniach przeciwpandemicznych, takich jak zamknięcie granic, wdrożenie programów szczepień, czy wprowadzanie lockdownów gospodarki. Rolą ekspertów będzie przygotowanie modeli rozwoju pandemii i stworzenie bazujących na nowych technologiach narzędzi pozwalających śledzić patogeny.

– Jedną z lekcji, którą dał nam COVID-19 jest to, że świat potrzebuje znaczącego postępu w dziedzinie analizy danych, co pomoże przywódcom w podejmowaniu optymalnych i świadomych decyzji – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia. – To zaś wymaga wykorzystania potencjału zaawansowanych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, łączenie danych z różnych źródeł i multidyscyplinarnej współpracy ekspertów. Dokładniejsze dane i precyzyjna analityka to lepsze decyzje.

Wtórowała mu w nagranym przemówieniu kanclerz Angela Merkel: – COVID-19 nauczył nas, że pandemię możemy pokonać tylko wspólnym wysiłkiem. Nowy hub WHO będzie globalną platformą pozwalającą zapobiegać pandemiom i połączy wysiłki różnych instytucji sektorów prywatnego, akademickiego i rządowego.

Biuro wywiadu pandemicznego jest częścią programu WHO Health Emergencies. Nie wiadomo jeszcze w jaki sposób finansowane będzie nowe przedsięwzięcie, jednak początkowe koszty pokryły federalne władze Niemiec.

Pandemia COVID-19 spowodowana przez koronawirusa SARS-CoV-2 rozpoczęła się w grudniu 2019 roku w Chinach i pochłonęła ponad 3,2 mln ofiar na całym świecie. Liczba zarejestrowanych zachorowań przekroczyła 154 mln. Niejasne pozostaje postępowanie WHO w początkowej fazie pandemii, kiedy organizacja ta zapewniała, że nie ma powodu do obaw, iż wirus przenosi się z człowieka na człowieka. Zespół WHO ds. zbadania przyczyn pandemii udał się do chińskiego Wuhan, gdzie zarejestrowano pierwsze ognisko choroby, dopiero rok po wybuchu pandemii. Nie doszedł do żadnych konkluzji.

Z powodu tych zaniedbań Światowa Organizacja Zdrowia, jak i jej ścisłe kierownictwo, byli oskarżani przez polityków i media o współpracę z chińskimi władzami w celu zatuszowania prawdziwych okoliczności rozwoju pandemii. Doprowadziło to nawet do wycofania USA ze Światowej Organizacji Zdrowia przez prezydenta Donalda Trumpa. Decyzję tę odwrócił jego następca Joe Biden.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.