Jak przewidzieć kolejne fale pandemii

Algorytm CHOTS umożliwia przewidywanie zachorowań na COVID-19 z dużym wyprzedzeniem / Natalie Greenwood, U.S. Marine Corps, Flickr, Rawpixel

Analiza elektronicznej dokumentacji medycznej szpitali pozwala przygotować się na falę zachorowań na COVID-19 z nawet sześciotygodniowym wyprzedzeniem – twierdzą specjaliści Kaiser Permanente.

COVID-19 HotSpotting Score to narzędzie pozwalające analizować dziesięć parametrów zdrowia publicznego, m.in. liczbę przypadków zakażeń koronawirusem, liczbę hospitalizacji – i na tej podstawie prognozować kolejne zachorowania oraz ogniska epidemii. Wśród innych parametrów znalazły się konsultacje z powodu „grypopodobnych objawów”, porady z powodu problemów z układem oddechowym, ogólna liczba testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, czy internetowa aktywność pacjentów wyszukujących dane o chorobach układu oddechowego.

„W całym 2020 roku COVID-19 zaskakiwał nas na każdym kroku, a metody przewidywania rozwoju epidemii okazywały się mniej precyzyjne niż myśleliśmy. Najnowsza fala zachorowań pokazała nam jak istotne jest wypracowanie długoterminowego modelu prognozowania zachorowań na COVID-19 oraz ich wpływu na obłożenie szpitali” – powiedział dr Vincent Liu, przewodzący zespołowi naukowców Kaiser Permanente, którzy opracowali system CHOTS. Opis założeń systemu oraz pierwsze wyniki jego testów opublikował właśnie medyczny magazyn „BMJ Open”.

System CHOTS został stworzony w połowie ubiegłego roku, podczas największego zagrożenia pandemicznego. Naukowcy, korzystając z danych kalifornijskich szpitali, badali skuteczność prognoz przez okres do końca 2020 roku. Okazało się, że trafność przewidywań algorytmu była najwyższa w okresie od 28 do 35 dni. Zdaniem badaczy, narzędzie to pozwoli lekarzom i menedżerom ochrony zdrowia lepiej przygotować się do nadchodzących wyzwań związanych z pandemią.

Co ciekawe, narzędzie opracowane przez naukowców Kaiser Permanente nie wykorzystuje do analizy danych sztucznej inteligencji ani uczenia maszynowego. „Wykorzystujemy te techniki do pracy w naszej grupie badawczej, jednak kiedy próbowaliśmy włączyć je do analiz CHOTS, okazało się, że nie wnoszą one istotnej poprawy. W tym zastosowaniu użycie prostego algorytmu dało doskonałe wyniki” – powiedziała Patricia Kipnis, główna statystyk w dziale badań Kaiser Permanente.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.