Największe badanie na temat zgonów z powodu choroby SARS-CoV-2. Przebadano 17,4 miliona osób

12-05-2020 / Rafał Pikuła

Badanie przeprowadzone na zlecenie NHS England przeanalizowało elektroniczną dokumentację medyczną (EHRs) 17,4 miliona dorosłych w Wielkiej Brytanii, aby zbadać czynniki ryzyka związane ze śmiercią z powodu COVID-19.

Badanie przeprowadzone na zlecenie NHS England przeanalizowało elektroniczną dokumentację medyczną (EHRs) 17,4 miliona dorosłych w Wielkiej Brytanii, aby zbadać czynniki ryzyka związane ze śmiercią z powodu COVID-19.

Naukowcy z University of Oxford oraz London School of Hygiene & Tropical Medicine (LSHTM) przeprowadzili badania przy użyciu platformy analitycznej OpenSAFELY, która umożliwia powiązanie zapisów GP w miejscu ich przechowywania w celu indywidualnej opieki. Platforma ma na celu zminimalizowanie zagrożeń bezpieczeństwa związanych z przenoszeniem i przechowywaniem danych w innym miejscu oraz szybkie dostarczanie analiz przy jednoczesnym zachowaniu prywatności pacjenta.

Badacze przeanalizowali EHR podstawowej opieki zdrowotnej w okresie od 1 lutego do 25 kwietnia 2020 r., Badanie jest jak dotąd największym badaniem COVID-19 przeprowadzonym przez jakikolwiek kraj, a zatem daje najsilniejsze dowody dotyczące czynników ryzyka.

W tym czasie wirusowi przypisano 5 683 zgony, przy czym śmierć była silnie związana z byciem mężczyzną, starszym wiekiem, słabą kondycją, niekontrolowaną cukrzycą, ciężką astmą i różnymi innymi wcześniejszymi schorzeniami. Stwierdzono, że osoby z pochodzenie azjatyckiego i afrykańskiego są bardziej narażone na zgony w szpitalach, co tylko częściowo można przypisać istniejącym klinicznym czynnikom ryzyka.

Dalsze badanie z wykorzystaniem platformy OpenSAFELY zbada wpływ określonych leków rutynowo przepisywanych w podstawowej opiece zdrowotnej. Równocześnie University College London (UCL) podejmuje współpracę z firmą technologiczną Causaly, mająca na celu przyspieszenie badań nad COVID-19. Naukowcy wykorzystają platformę sztucznej inteligencji Causaly do optymalizacji odczytu danych i interpretacji swoich badań nad wirusem.

Profesor Liam Smeeth, profesor epidemiologii klinicznej w LSHTM i współprowadzący badanie, powiedział: „Potrzebujemy bardzo dokładnych danych, na temat tego którzy pacjenci są najbardziej narażeni, aby poradzić sobie z pandemią i poprawić opiekę nad pacjentem. Odpowiedzi udzielone przez analizę OpenSAFELY mają kluczowe znaczenie dla krajów na całym świecie. ”

Dr Ben Goldacre, dyrektor DataLab na Wydziale Nauk o Podstawowej Opiece zdrowotnej na Uniwersytecie Oksfordzkim i współprowadzący badanie, powiedział: „Wielka Brytania ma fenomenalny zasięg i jakość danych. Jesteśmy zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa danych; i jesteśmy winni globalnej społeczności, aby dobrze wykorzystać te dane. Właśnie dlatego opracowaliśmy nowy, bardzo bezpieczny model, przenoszący dane analityczne do miejsca, w którym dane już się znajdują ”.

Źródło: HealthcareITNews