IBM zobowiązuje się zapewnić NHS szybszy dostęp do usług w chmurze

05-08-2020 / Rafał Pikuła

Umowa z rządem Wielkiej Brytanii ma na celu przyspieszenie innowacji w sektorze publicznym.

Gigant technologiczny IBM podpisał trzyletnią umowę dotyczącą chmury publicznej z Crown Commercial Services i UK Cabinet Office, zezwalającą na preferencyjne warunki handlowe dla organizacji sektora publicznego, w tym NHS. Zgodnie z Memorandum of Understanding, sektor publiczny będzie mógł „rozpocząć bezpieczną podróż w chmurze publicznej i wprowadzać innowacje dzięki rozwiązaniom i usługom cyfrowym, aby pomóc w rozwoju podstawowych usług dla obywateli Wielkiej Brytanii” – czytamy w komunikacie IBM. Uprawnione organizacje będą miały dostęp do pakietu rozwiązań, w tym IBM Multicloud Manager, IBM Cloud Paks, Red Hat OpenShift, Cloud Garages, Power Virtual Servers on Cloud, VMware i Cloud Migration Services.

Umowa ma na celu przełamanie barier utrudniających wdrażanie chmury publicznej przez umożliwienie organizacjom sektora publicznego dostępu do usług bez uzależnienia od dostawcy i wykorzystania szybkości i sprawności chmury publicznej. Ten krok jest następstwem umowy rządu Wielkiej Brytanii z Google Cloud w czerwcu, która umożliwiła organom publicznym, w tym NHS, korzystanie z rabatów na produkty. Firma Google Cloud twierdzi, że umowa ułatwi agencjom sektora publicznego korzystanie z jej usług w celu zwiększenia innowacyjności i zapewnienia cyfrowej transformacji.

W międzyczasie The Royal Marsden, wiodące centrum onkologiczne w Wielkiej Brytanii, uruchomiło pierwszego wirtualnego agenta AI przy użyciu IBM Watson, dostarczanego za pośrednictwem chmury publicznej IBM. Jego celem jest umożliwienie szpitalom efektywnego zarządzania siłą roboczą przy jednoczesnym łagodzeniu dodatkowego stresu, którego mogą doświadczać kluczowi pracownicy podczas kryzysu związanego z COVID-19.

Simon Tse, dyrektor generalny Crown Commercial Service (CCS), powiedział: „Umowa z IBM zapewnia wielką wartość organizacjom sektora publicznego, ponieważ nieustannie wprowadzają innowacje i ulepszają podstawowe usługi dla obywateli w całej Wielkiej Brytanii”.

Janine Cook, wiceprezes ds. Sektora publicznego w IBM UK and Ireland, powiedziała: „Ponieważ sektor publiczny kontynuuje szybką transformację cyfrową, organizacje rządowe działające w wielu branżach potrzebują niezawodnego, odpornego i bezpiecznego środowiska technologicznego, aby sprostać potrzebom obywateli i zająć się złożonymi wymagania dotyczące bezpieczeństwa i przepisów. „Otwarta platforma chmury hybrydowej, zbudowana i zarządzana w oparciu o głęboką wiedzę branżową IBM, może umożliwić sektorowi publicznemu przyspieszenie innowacji i zaoferowanie bardziej elastycznego sposobu opracowywania nowych usług cyfrowych i zrobienia kolejnego kroku na drodze do chmury”.