Komisja Europejska skraca ważność certyfikatów covidowych

Skrócenie ważności certyfikatów UCC to efekt m.in. pojawienie się wariantu omikron / Viktor, PicJumbo

Już nie rok, ale tylko dziewięć miesięcy od pełnego zaszczepienia będą ważne Unijne Certyfikaty Covidowe UCC wykorzystywane do podróży między krajami UE. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lutego 2022 roku.

Pierwotnie tzw. paszporty covidowe miały być ważne przez 12 miesięcy licząc od 14. dnia po zakończeniu cyklu szczepienia. W przypadku szczepionki Johnson & Johnson (jednodawkowej) była to jedna dawka, a pozostałych: dwie dawki. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) sugerowało jednak skrócenie tego czasu. Teraz ma to być zaledwie dziewięć miesięcy (dokładnie 270 dni) po szczepieniu, a wydłużać ma go kolejna dawka.

ECDC wskazuje, że dawki przypominające (boostery) powinny być podawane sześć miesięcy po dawkach podstawowych. W tym przypadku Komisja Europejska dała dodatkowe trzy miesiące na przygotowanie przez kraje członkowskie odpowiednich procedur i zorganizowanie kolejnej kampanii szczepień.

Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy we wtorek 21 grudnia, muszą one zostać jeszcze przyjęte w Parlamencie Europejskim. Nie będzie z tym zapewne problemu, ponieważ prace legislacyjne były uzgadniane ze wszystkimi krajami Unii Europejskiej.

Polska zastosuje się do nowych regulacji

Jak podkreślają przedstawiciele Komisji Europejskiej, dziewięciomiesięczna ważność UCC obowiązuje oficjalnie tylko na potrzeby podróży wewnątrz Unii Europejskiej. Wewnętrzne regulacje krajowe dotyczące np. udziału w imprezach publicznych, transportu itp. mogą być inne. KE sugeruje jednak harmonizację przepisów dotyczących obowiązywania certyfikatów we wszystkich dziedzinach życia.

Wprowadzenie takich zmian w Polsce potwierdził w środę, 22 grudnia, rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. – Od 1 lutego zarówno certyfikat po pełnym zaszczepieniu, jak i certyfikat po szczepieniu przypominającym będzie ważny 9 miesięcy. Nie przewidujemy odstępstwa od tej reguły – poinformował. – Minister zdrowia podjął decyzję, aby w Polsce również certyfikaty po doszczepieniu, po dawce przypominającej, były również od 1 lutego ważne 9 miesięcy.

Rzecznik MZ podkreślił również, że wszystkie wcześniejsze certyfikaty również będą ważne 270 dni.

Inne warunki UCC bez zmian

Z dokumentów Komisji Europejskiej wynika również, że osobom już zaszczepionym nie będą wystawiane nowe certyfikaty UCC uwzględniające krótszy okres ważności. Zmodyfikowane zostaną natomiast aplikacje do odczytywania kodów UCC, które mają pokazywać upływ ważności po 270 dniach. Zapobiegnie to legitymowaniu się wydrukowanym „starym” certyfikatem z pierwotnym, rocznym terminem ważności. Komisja proponuje także różne oznakowanie dawek podstawowych i przypominających w certyfikatach UCC.

Pozostałe zdarzenia kwalifikujące do uzyskania UCC – wynik testu oraz przechorowanie – nie uległy zmianie. Zgodnie z informacjami na stronie pacjent.gov.pl, Unijny Certyfikat COVID uzyskuje osoba, która otrzymała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności takiego certyfikatu w Polsce to 48 godzin) lub przechorowała COVID-19 – certyfikat jest wtedy ważny od 11. do 180. dnia od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

Sukces ze znakiem zapytania

Zdaniem Didiera Reyndersa, komisarza ds. sprawiedliwości, certyfikat covidowy to przykład wielkiego sukcesu organizacyjnego Unii Europejskiej. Wydano dotąd 807 mln takich elektronicznych dokumentów, a obowiązują one w 60 krajach świata, również poza Unią Europejską. Przed miesiącem pojawiły się jednak udokumentowane informacje o fałszowaniu certyfikatów praktycznie w całej Unii.  

– Dziewięciomiesięczny okres ważności UCC daje obywatelom i firmom pewność, której potrzebują planując międzynarodowe podróże. Teraz po stronie krajów członkowskich jest zapewnienie kampanii szczepień przypominających – przekonuje jednak komisarz Reynders.

Niektóre kraje Unii prowadzą jednak własną politykę wjazdową, nie oglądając się na rozwiązania przyjęte przez Komisję Europejską. Od 16 grudnia we Włoszech obowiązują ostrzejsze zasady wjazdu – wymagają one od podróżnych spełnienia wszystkich trzech warunków: zarejestrowania się na specjalnej platformie EU Digital Passenger Locator Form, posiadania certyfikatu UCC potwierdzającego zaszczepienie lub ozdrowienie oraz przedstawienia negatywnego wyniku testu antygenowego lub PCR.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.