Wszczepiono pierwszy w Polsce defibrylator łączący się ze smartfonem

WUM

W Klinice Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie wszczepiono pierwszy w Polsce kardiowerter-defibrylator, który łączy się ze smartfonem pacjenta, wykorzystując bluetooth

Wszczepialny kardiowerter-defibrylator (ICD) to urządzenie, które rozpoznaje groźne dla życia zaburzenia rytmu oraz przerywa je za pomocą impulsu elektrycznego, przywracając normalną pracę serca. Dzięki nowemu rozwiązaniu wykorzystującemu bezprzewodową łączność pacjent będzie mógł przekazać specjalistom dane z wszczepionego mu ICD z każdego miejsca na świecie bez żadnych opóźnień.

Zabieg implantacji nowoczesnego kardiowertera-defibrylatora przeprowadzili prof. Marcin Grabowski, dr med. Marcin Michalak i dr Jakub Kosma Rokicki. Pacjent cierpi na przewlekłą niewydolność serca. Tym samym zespół Oddziału Elektrokardiologii I Kliniki Kardiologii, kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Centralnego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jako pierwszy w Polsce dołączył do grona kilku ośrodków na świecie, które mają możliwość stosowania tego rodzaju rozwiązań.

Oprócz standardowych funkcji nowe urządzenie ma dodatkowo możliwość zdalnej kontroli z zastosowaniem smartfonu pacjenta. Ponieważ ICD komunikuje się za pomocą bluetooth z telefonem komórkowym nie ma potrzeby stosowania dodatkowych nadajników. Niskoenergetyczna technologia bluetooth zapewnia odpowiedni poziom zabezpieczenia danych medycznych oraz niskie zużycie baterii urządzenia

Jak podkreśla WUM, możliwość zdalnego monitorowania pacjentów z wszczepialnymi urządzeniami do elektroterapii serca jest szczególnie pożądana w sytuacji ryzyka epidemiologicznego, jak w przypadku pandemii COVID-19.

(na podst. pap)

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.