Sztuczna inteligencja prognozuje problemy z układem krążenia

Niewydolność serca jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji pacjentów powyżej 65. roku życia na świecie / Ultromics

System diagnostyczny testowany przez renomowaną amerykańską Mayo Clinic i brytyjski start-up Ultromics pomoże w wykrywaniu i przewidywaniu niewydolności serca.

Rozwiązanie przygotowane przez Ultromics opiera się na analizie obrazów USG serca. Na tej podstawie system uczenia maszynowego jest w stanie wskazać markery charakterystyczne dla niewydolności serca. W zależności od ich wagi, skomputeryzowany system analizy może zaalarmować lekarza i pacjenta o ryzyku wystąpienia poważnego incydentu zagrażającego życiu.

Testy w Mayo Clinic będą wykorzystywać platformę Ultromics EchoGo Core do analizy ok. 10 tys. echokardiogramów. Wszystkie porównania obrazów oraz proces uczenia maszynowego przeprowadzane są w chmurze. Raporty wynikowe są w tym systemie tworzone całkowicie automatycznie, a analiza obrazu ma zajmować co najwyżej kilka minut.

– To badanie ma dwa główne cele. Pierwszy to zidentyfikowanie nowych biomarkerów mogących wskazywać na rozwijającą się niewydolność serca – mówi dr Ross Upton, szef i założyciel Ultromics. – Drugim celem jest stworzenie modelu uczenia maszynowego wykorzystującego te biomarkery do skomputeryzowanego systemu oceny ryzyka u pacjentów. Chcemy zatem stworzyć bazę danych obrazów z USG serca oraz opracować szczegółowy model diagnostyczny niewydolności serca. W przyszłości chcemy również na tej podstawie przewidywać wystąpienie niewydolności serca. Wczesna interwencja ma ogromne znaczenie dla wyników leczenia pacjenta oraz jakości jego przyszłego życia. Im szybciej jesteśmy w stanie zidentyfikować chorobę, tym lepiej.

W założeniu naukowców i kardiologów, taki system ma przyspieszyć proces diagnozy i wyeliminować pomyłki w ocenie zdrowia pacjentów. Automatyzacja ma również uwolnić zasoby szpitala i pozwolić lekarzom skupić się na opiece nad chorymi.

Niewydolność serca jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji pacjentów powyżej 65. roku życia na świecie.

Ultromics to założona w 2017 spółka – spin-off Uniwersytetu Oksfordzkiego. Koncentruje się na oprogramowaniu do wspomagania decyzji w leczenie kardiologicznym. Początkowo finansowana była przez Oxford Sciences Innovation – fundusz służący wspieraniu komercjalizacji rozwiązań opracowanych przez uniwersytet. Startup uzyskał od niego grant w wysokości 10 mln dolarów. W czerwcu 2020 roku kolejne 10 mln dolarów dołożyli inwestorzy, wśród których – obok Oxford Sciences Innovation – była również Mayo Clinic i fundusz Nina Capital.

Firma dysponuje narzędziem do analizy obrazów serca EchoGo Core, który w listopadzie 2019 roku uzyskał rejestrację FDA. Na rynek europejski (oznaczenie CE) przeznaczona jest bardziej zaawansowana wersja EchoGo Pro. Podobnymi rozwiązaniami dysponują również firmy Biofourmis (który ogłosił niedawno współpracę z Novartisem, której celem jest komercyjne udostępnienie platformy analizy predykcyjnej dla pacjentów z chorobami serca) oraz RhythmAnalytics przeznaczony dla pacjentów z arytmią.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.