Ruszają prace nad raportem o medycznych start-upach w Polsce

08-02-2021

Można już wysyłać zgłoszenia do II edycji raportu „Top Disruptors in Healthcare”. Dokument jest przygotowywany przez Polską Federację Szpitali i ma ułatwić kontakt między innowatorami, inwestorami i podmiotami leczniczymi.

Celem twórców raportu jest zebranie informacji o start-upach na każdym etapie rozwoju i umożliwienie im nawiązania współpracy z partnerami i inwestorami, a także z klientami końcowymi. Dokument, który w zamyśle autorów ma stanowić unikalne źródło wiedzy o innowacyjnych rozwiązaniach w obszarze ochrony zdrowia, jest tworzony przez Polską Federację Szpitali, największą organizację szpitali w Polsce (ok. 250 placówek) oraz Młodych Menedżerów Medycyny.

Twórcy zapewniają, że wypełnienie ankiety nie zajmie więcej niż 20 minut. Aby znaleźć się w raporcie, należy to zrobić do końca lutego.

Pierwsza edycja raportu i medycznych start-upach spotkała się z pozytywną reakcją branży. Wzięły w niej udział 74 przedsiębiorstwa, spośród których wiele rozpoczęło współpracę biznesową z partnerami dzięki publikacji dokumentu. Raport „Top Disruptors in Healthcare 2020” można pobrać ze strony Polskiej Federacji Szpitali.

„Polska jest jednym z liderów regionu Europy Środkowej w obszarze start-upów medycznych, co ma związek m.in. z dynamicznym wzrostem gospodarczym, dużym zapotrzebowaniem na nowe projekty, ambitnym i dobrze wykształconym społeczeństwem oraz owocną współpracą międzynarodową. Nasz kraj zawdzięcza pozycję lidera w szczególności imponującej aktywności ludzi, przeważnie młodych, których śmiało można nazwać liderami innowacji oraz pionierami postępu w ochronie zdrowia” – pisał wtedy prof. Jarosław Fedorowski, prezes PFSz.

Prace nad tegorocznym raportem Top Disruptors in Healthcare zostały objęte patronatem honorowym Ministerstwa Zdrowia i Agencji Badań Medycznych, a partnerami zostały największe firmy i organizacje działające na rynku zdrowia. Patronat nad przedsięwzięciem sprawuje również Forum e-Zdrowia oraz serwis Info.eZdrowie.

– Cieszymy się, że ponad 40 proc. respondentów ankiety ewaluacyjnej po powstaniu I edycji deklarowało nawiązanie kontaktów biznesowych dzięki raportowi. To pokazuje, że raport rzeczywiście przyczynia się do zwiększenia innowacyjności sektora medycznego w Polsce i jak dotychczas pozostaje jedynym raportem inwentaryzującym polskie startupy medtech – podkreśla Ligia Kornowska, pomysłodawczyni raportu i dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali. – W tym roku ukaże się także wersja anglojęzyczna i liczymy, że pomoże ona start-upom w ekspansji zagranicznej.

Publikacja raportu zaplanowana jest na czerwiec 2021 roku. Odbędzie podczas konferencji „AI w zdrowiu” organizowanej wspólnie z Ambasadą Brytyjską.

Bezpośredni link do ankiety „Top Disruptors in Healthcare 2021” dla start-upowców to: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd7I3SGyDWolrrGWIvO9ZWJIBtRKYLElbI-ojoLBsHH25hedA/viewform?usp=sf_link