Polskie oprogramowanie szuka leku na pandemię

Retha Ferguson/Pexels

Firma Molecule.one udostępniła swoją platformę planowania syntez chemicznym badaczom analizującym potencjalne nowe leki przeciw COVID-19

Polskie oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję do analizy danych umożliwia szybsze wprowadzanie nowych leków na rynek. Moduł Synthetic Accessibility Screening (SAS) platformy Molecule.one daje możliwość oceny nawet do 10 tys. związków na godzinę pod kątem możliwości syntezy oraz liczby niezbędnych kroków do wykonania. Informacje te – wyjaśnia firma w oficjalnym komunikacie – pozwalają odfiltrować z dziesiątek tysięcy molekuł te najbardziej obiecujące i na nich skupić swoją uwagę i energię na dalszych etapach prac.

System pozwala odpowiedzieć na pytania, jak trudno zrobić daną cząsteczkę i ile wymaganych jest do tego kroków. Takie podejście pozwala skupić się na najbardziej obiecujących cząsteczkach.

– Bez technologicznego zaangażowania i wdrażania nowych rozwiązań nie jest możliwe zautomatyzowanie procesu projektowania syntezy i przyspieszenia go z dni lub tygodni do godzin, a nawet minut – wyjaśnia Paweł Łaskarzewski, jeden z założycieli Molecule.one. – W obecnej sytuacji czas odgrywa ogromną rolę, dlatego nasze narzędzie może okazać się niezwykle pomocne w pracy laboratoriów na całym świecie. Dzięki wsparciu naszego partnera Amazon Web Services, który nieodpłatnie dostarcza platformę technologiczną, nie musimy się martwić o koszty obliczeniowe.

Z rozwiązania oferowanego nieodpłatnie przez polski start-up korzystają już m.in. Uniwersytet w Oslo, uniwersytety Kopenhaski i w Aalborgu, Instytut Badawczy MILA w Montrealu, czy słynny amerykański MIT.

Więcej informacji na stronie firmy Molecule.one

–na podst. pap

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.