Pandemia napędza cyfrowe terapie

Rynek cyfrowych terapeutyków w najbliższych latach będzie bardzo szybko rósł - prognozują analitycy / Cottonbro, Pexels

W ciągu najbliższych pięciu lat rynek aplikacji zdrowotnych oraz cyfrowych terapeutyków wzrośnie o 865 proc. – prognozuje Juniper Research. To efekt pandemii oraz poluzowania obowiązków rejestracyjnych dla takich rozwiązań.

Według brytyjskich analityków z Juniper Research gwałtownie wzrośnie liczba użytkowników takich aplikacji. W 2020 roku z oprogramowania do monitorowania zdrowia oraz z cyfrowych terapeutyków korzystało łącznie ok. 627 milionów osób. W 2025 roku ma ich być aż 1,4 miliarda.

Z raportu Digital Therapeutics & Wellness: Disruption, Innovation Opportunities & Market Size 2020-2025 wynika, że już w 2021 roku z cyfrowych terapeutyków korzystać będzie 44 mln pacjentów. To wzrost o 288 proc. od 2019 roku i czasów sprzed pandemii koronawirusa.

Według Juniper Research to dowód na to, że wzrost popularności nowych technologii w tej dziedzinie jest m.in. efektem mniejszej dostępności lekarzy i zamrażania systemów ochrony zdrowia w wielu krajach dotkniętych pandemią COVID-19. Pacjenci, pozbawieni tradycyjnej opieki lekarza, zaczęli szukać alternatywnych metod konsultacji i leczenia.

– COVID-19 spowodował znaczące przyspieszenie na rynku tych aplikacji. Obok masowego wykorzystania aplikacji wellness przez pacjentów i konsumentów, widzimy również, że rośnie zainteresowanie nimi ze strony ustawodawców i regulatorów – mówi Adam Wears, autor raportu Jupiter Research. – Luzują oni nieco przepisy dotyczące cyfrowych terapeutyków, które to przepisy jeszcze do niedawna hamowały innowacje i stawiały wysokie wymagania dotyczące badań klinicznych oraz ograniczały zasady refundacji. I chociaż nie wiemy, kiedy pandemia wygaśnie, wiemy na pewno, że ten sektor rynku już nigdy nie będzie wyglądał tak jak wcześniej.

Zdaniem Adama Wearsa, fala wzrostowa na rynku cyfrowych terapeutyków oraz aplikacji wellness będzie jeszcze przybierać na sile. Wartość całego tego rynku w 2020 roku Juniper szacuje na 5,8 mld dolarów. W 2025 roku ma on urosnąć do 56 mld dolarów. Według analityków tak ogromny wzrost będzie możliwy, ponieważ lekarze, płatnicy i instytucje ochrony zdrowia w najbardziej rozwiniętych krajach świata zaczynają akceptować i doceniać cyfrowe terapeutyki jako równoprawne metody leczenia.

O cyfrowych terapeutykach można przeczytać w naszym materiale Technologie, które leczą: aplikacje i urządzenia na receptę.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.