Badania kliniczne ze wsparciem sztucznej inteligencji

Nad platformą AI pracuje zespół kierowany przez prof. Boaza Lernera / BGU

Obniżenie kosztów i przyspieszenie badań klinicznych nowych leków i urządzeń medycznych obiecują twórcy platformy sztucznej inteligencji z Uniwersytetu Ben Guriona w Izraelu.

Oprogramowanie ma analizować dane rekrutacyjne oraz powody przerwania badań klinicznych i na tej podstawie wyciągać wnioski przydatne dla naukowców prowadzących testy. Rekomendacje systemu sztucznej inteligencji mają obejmować przygotowania do kolejnych badań, jak również usprawnienia już trwających.  Rozwojem systemu AI zajmuje się prof. Boaz Lerner z Wydziału Zarządzania i Inżynierii Przemysłowej Uniwersytetu Ben Guriona w Beer Szewie.

Platforma nie ma jeszcze nazwy, jednak jej działanie już sprawdzono – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Ben Guriona. Dostarczała ona rekomendacji przy badaniach klinicznych terapii stwardnienia zanikowego bocznego, choroby Alzheimera i choroby Parkinsona. Pomogła lepiej pogrupować pacjentów, opracować dane statystyczne, a także wskazać ewentualne powiązania z innymi chorobami i przyjmowanymi lekami. System AI był w stanie dokonać analizy predykcyjnej postępów choroby u pacjentów.

Licencjonowaniem oprogramowania zajmie się spółka Panacea założona przez BGN Technologies – firmę ułatwiającą komercjalizację pomysłów uniwersyteckich naukowców.

– Badania kliniczne nie zmieniły się od ponad dwóch dekad. Są bardzo kosztowne, a prawdopodobieństwo zakończenia ich sukcesem w przypadku innowacyjnego leku nie przekracza kilku procent – mówi prof. Lerner. – Dlatego nasza platforma niesie wiele korzyści firmom farmaceutycznym i biotechnologicznym, pozwalając im zwiększyć efektywność badań i szanse powodzenia. Kluczem jest wybranie odpowiedniej populacji pacjentów oraz właściwych celów klinicznych. Umiemy również wskazać, kiedy warto zakończyć badanie kliniczne i wyciągnąć wnioski z niepowodzenia.

Wtóruje mu Josh Peleg, kierujący BGN Technologies. – To całkiem naturalne, że proces rozwoju nowych metod terapii korzysta z wyrafinowanych narzędzi sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Już teraz nasza technologią zainteresowały się firmy sektora biotechnologicznego i farmaceutycznego, które włączyły platformę Panacea do już trwających badań klinicznych – mówi Peleg.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.