Forum e-Zdrowia: DTx – terapia przez smartfony

12-11-2020
/ Adobestock

Cyfrowe terapeutyki to stosunkowo młody, lecz już niezwykle istotny element nowoczesnych systemów opieki zdrowotnej. O ich roli, światowych wdrożeniach w tej dziedzinie oraz wyzwaniach stojących przed twórcami takich aplikacji będą dyskutować uczestnicy sesji „Digital Therapeutics” podczas Forum e-Zdrowia 2020.

Aplikacje mobilne i internetowe platformy służące do leczenia lub wspomagające konwencjonalne terapie, to pomysł, który narodził się zaledwie kilkanaście lat temu. Mimo początkowej ostrożności, rynek cyfrowych terapeutyków (określanych również jako DTx) bardzo szybko rośnie. W USA w ciągu ostatnich dziesięciu lat powiększał się w tempie 40 proc. rok do roku. Dwa lata temu inwestycje w te technologie sięgnęły już miliarda dolarów, a w 2025 roku rynek aplikacji medycznych ma mieć wartość 9 mld dolarów – wynika z prognoz McKinsey & Company.

Bez wątpienia ma to związek z popularyzacją smartfonów, nowoczesnych trackerów monitorujących zdrowie (w postaci opasek sportowych, smartwatchy i innego podobnego sprzętu) oraz z powszechnością bezprzewodowego internetu. W ostatnim roku pojawienie się wirusa SARS-CoV-2 i zamrożenie systemów ochrony zdrowia w wielu krajach dotkniętych pandemią dodatkowo pobudziło zainteresowanie alternatywnymi metodami dbania o zdrowie.

Nie wszystkie te aplikacje służą terapii – większość to proste programy w kategoriach „wellness” i „wellbeing” oraz źródła informacji mające edukować i przekonywać do zdrowego trybu życia. Z raportu Digital Therapeutics & Wellness: Disruption, Innovation Opportunities & Market Size 2020-2025 przygotowanego przez Juniper Research wynika, że już w 2021 roku z cyfrowych terapeutyków korzystać będzie 44 mln pacjentów na świecie. To wzrost o 288 proc. od 2019 roku i czasów sprzed pandemii koronawirusa. Gwałtownie rośnie liczba użytkowników aplikacji zdrowotnych. W 2020 roku z oprogramowania do monitorowania zdrowia oraz z cyfrowych terapeutyków korzystało łącznie ok. 627 milionów osób. W 2025 roku ma ich być aż 1,4 miliarda.

Ten ogromny rynek niesie ze sobą obietnice skuteczniejszego leczenia oraz kontrolowania wielu chorób przewlekłych. Popularne aplikacje pomagają diabetykom, osobom z nadciśnieniem i nadwagą, są również wykorzystywane do leczenia zaburzeń psychicznych oraz uzależnień.

Nowoczesne platformy wspierające zdrowie użytkowników stawiają również szereg wyzwań przed organami regulacyjnymi, które opracowują standardy postępowania z DTx w pewnej analogii do wymogów stawianych przed konwencjonalnymi lekami, urządzeniami czy procedurami medycznymi.

Upowszechnienie cyfrowych terapeutyków wymaga również zainteresowania nimi ze strony profesjonalistów medycznych. Muszą oni poznać takie rozwiązania, nabrać do nich zaufania i zacząć proponować je swoim pacjentom.

Problemem jest również „odsianie ziarna od plew” na rynku aplikacji zdrowotnych. Według organizacji ORCHA, zajmującej się rekomendowaniem tego rodzaju oprogramowania pacjentom i lekarzom, w sklepach Apple i Google znajduje się obecnie ponad 600 tys. tytułów, które mają pomóc zarządzać zdrowiem. Tylko część spełnia wysokie normy stawiane przed nimi przez profesjonalistów medycznych.

W wielu krajach, w tym w Polsce, pozostaje do rozwiązania kwestia wyceny takich aplikacji oraz refundacji ich zakupu lub czasowego korzystania z nich przez pacjentów, którym zalecił to lekarz.

O działaniu systemu kontroli i rekomendacji aplikacji zdrowotnych będzie mówiła podczas Forum e-Zdrowia 2020 m.in. Liz Ashall-Payne, otwierająca sesję „Digital Therapeutics”. Ashall-Payne, kierująca organizacją ORCHA, będzie również moderowała dyskusję na ten temat podczas Forum. Zostali do niej zaproszeni Roman Topór-Mądry, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, który poruszy zagadnienia związane z rejestracją i ewaluacją cyfrowych terapeutyków oraz kardiolog Karol Zbroński, który przedstawi problematykę korzystania z nowoczesnych narzędzi terapeutycznych z punktu widzenia codziennej praktyki.

Sesja „Digital Therapeutics” zaplanowana jest na czwartek, 19 listopada. podczas trzeciego dnia Forum e-Zdrowia 2020. Start o godz. 15. Na to wydarzenie można się już rejestrować na stronie Forum.