20 lat IHE w Europie

Pierwsze spotkanie zorganizowane przez IHE-Europe w 2001 roku we francuskim Charenton-le-pont zgromadziło 30 uczestników. Kolejne organizowane corocznie w całej Europie wydarzenia służące testowaniu interoperacyjności systemów medycznych miały już po kilkuset gości i ponad 100 firm. IHE obchodzi właśnie jubileusz swojej obecności w Europie.

IHE (Integrating the Healthcare Enterprise) jest międzynarodową organizacją non-profit której celem jest udoskonalanie wymiany danych medycznych w postaci elektronicznej i promowanie interoperacyjności w tej dziedzinie. Została założona w 1998 roku przez stowarzyszenie radiologów i specjalistów IT. Sponsorami organizacji są m.in. HIMSS, Radiological Society of North America oraz American College of Cardiology. IHE przygotowuje m.in. modele wymiany danych medycznych w rożnych formatach i przy wykorzystaniu różnych scenariuszy (profili) użycia. Obecnie dostawcy mogą testować swoje rozwiązania w takich domenach, jak radiologia, kardiologia, medycyna laboratoryjna i patologia, urządzenie pacjenta, koordynacja opieki nad pacjentem, farmacja, stomatologia oraz infrastruktura IT.

Skuteczność wymiany informacji przy użyciu profili jest zaś testowana podczas tzw. connectathonów. Dostawcy urządzeń i oprogramowania mogą wówczas w warunkach zbliżonych do rzeczywistych sprawdzić implementację standardów i przetestować wymianę danych między systemami pochodzącymi od różnych producentów. Wydarzenia takie są organizowane regularnie w USA, Korei Płd., Japonii i Australii. Od 20 lat connectathony IHE funkcjonują również w Europie.

„Jakieś 20 lat niewielka grupa ekspertów w dziedzinie informatyki medycznej w Europie, przekonana o wartości wdrażania pomysłów IHE i konieczności wykorzystania technologii cyfrowych w ochronie zdrowia, założyła IHE-Europe. Ich celem było promowanie interoperacyjności w ochronie zdrowia na całym kontynencie, a także zwiększenie rozpoznawalności IHE wśród głównych interesariuszy w poszczególnych krajach” – napisali w specjalnym komunikacie z okazji jubileuszu Andreas Klingler i Stéphane Spahni, współprzewodniczący IHE-Europe. Europejska organizacja została powołana do życia i finansowana dzięki wsparciu Europejskiego Towarzystwa Radiologicznego (EAR, przekształcone w 2005 r. w ESR), francuskiego Stowarzyszenia Radiologów SFR oraz COCIR (komitet koordynujący przemysł radiologiczny, elektromedyczny i IT w ochronie zdrowia) i GMSIH (francuska grupa ds. modernizacji szpitalnych systemów IT).

„Przez kolejne dwie dekady connectathony stały się jednymi z najpopularniejszych wydarzeń tej kategorii. Do 2019 roku były one organizowane corocznie w różnych miastach Europy, zajmując coraz większą przestrzeń i goszcząc coraz liczniejsze grono uczestników i dostawców. Ze względy na pandemię COVID-19 wydarzenia w latach 2020 i 2021 zostały przeprowadzone w formule online” – dodają organizatorzy.

Przedstawiciele IHE-Europe przypominają, że pierwszy Connectathon odbył się w biurze o powierzchni 40 metrów kwadratowych, wzięło w nim udział 12 firm testujących 18 systemów. W następnym roku connectathon odbył się również we Francji (w Paryżu), ale wzięło w nim udział już 100 uczestników i 32 firmy zainteresowane zbadaniem implementacji standardów. Obok przedstawicieli przemysłu medycznego z Francji i Wielkiej Brytanii, pojawili się również uczestnicy z Włoch i Niemiec.

W następnych latach wydarzenia cyklu IHE-Europe odbywały się w Niemczech, Włoszech, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwajcarii, a nawet Turcji, regularnie gromadząc kilkudziesięciu dostawców i ponad 300 uczestników. Niestety, connectathony IHE-Europe omijają jak dotąd Polskę.

Istotna zmiana w organizacji spotkań IHE-Europe pojawiła się jednak w 2020 roku. Wydarzenia, które planowo miało się odbyć w Brukseli w marcu zostało przełożone z powodu rozpędzającej się pandemii COVID-19. Początkowo testy przełożono na wrzesień, jednak ostatecznie connectathon odbył się w listopadzie i to wyłącznie w formule online. W tym wydarzeniu wzięło udział 26 firm. Podobnie stało się w tym roku: jubileuszowy connectathon odbył się w czerwcu nie w czeskiej Ostrawie. Wzięło w nim udział 105 uczestników z 25 firm testujących 30 systemów. Na platformę Zoom przeniesiono również trzydniową część seminaryjną (IHE-Europe Experience Sessions). Organizatorzy uznają ten wynik za sukces, biorąc pod uwagę problemy ochrony zdrowia związane z walką z pandemią.

Od początku istnienia IHE-Europe wiodące role grają w niej m.in. Charles Parisot i Karima Bourquard, którzy wielokrotnie gościli na polskim Forum e-Zdrowia, gdzie dzielili się swoimi doświadczeniami i wiedzą dotyczącą funkcjonowania różnych części systemów opieki zdrowotnej w krajach europejskich. Uczestnikami Forum e-Zdrowia w kolejnych latach byli również wspomniany wcześniej Stéphane Spahni, członek zarządu IHE International i były współprzewodniczący IHE-Europe Jürgen Brandstätter, czy Alexander Berler, dyrektor IHE Services. Wraz z organizatorami Forum e-Zdrowia od wielu lat przekonują oni, aby dobre międzynarodowe praktyki – w tym profile IHE i procedury testowe – wykorzystać również w Polsce do budowy ekosystemu e-zdrowia.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.