Ruszył program pilotażowy e-stetoskopów

30-07-2021
E-stetoskop umożliwia uzyskanie dokładniejszych wyników badania, niż tradycyjny stetoskop akustyczny / CMP

W lipcu rozpoczął się rządowy program pilotażowy testujący przydatność elektronicznych stetoskopów do zdalnych badań pacjentów w warunkach domowych. Do końca listopada przebadanych w ten sposób ma być 1000 osób.

Programem ma być objętych co najmniej tysiąc pacjentów po przebytym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 odpowiadającym za chorobę COVID-19 z potwierdzonymi chorobami współistniejącymi układu oddechowego. Jak wcześniej informowaliśmy, pilotaż prowadzony jest w wybranych 30 placówkach POZ w całej Polsce działających w ramach współpracy z NFZ. Jest on elementem programu Domowej Opieki Medycznej (DOM).

E-stetoskop to przyrząd przekształcający dźwięk na sygnały elektryczne, które później można wzmocnić, przesłać przez internet w postaci pliku, czy poddać zautomatyzowanej analizie. Zapis z e-stetoskopu może również odsłuchać na bieżąco i ocenić lekarz.

– Nagrania, które otrzymujemy na komputer są nawet bardziej dokładne niż te, które słyszymy używając standardowego stetoskopu podczas stacjonarnego osłuchiwania pacjenta. Urządzenie jest bardzo czułe, a dźwięk dodatkowo wzmacniany, dlatego badanie jest wiarygodne – mówi Beata Jackowska, pediatra i lekarz medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego CMP, sieci placówek zlokalizowanych w Warszawie i okolicach, które biorą udział w rządowym programie pilotażowym e-stetoskopu. – Każdego pacjenta, któremu udostępniamy elektroniczny stetoskop instruujemy, jak prawidłowo wykonać pomiar w domu. Ponadto do urządzenia została stworzona specjalna aplikacja mobilna, która krok po kroku wskazuje, co należy zrobić. Mam wielką nadzieję, że elektroniczne stetoskopy już w niedalekiej przyszłości będą podstawą wyposażenia każdej placówki POZ w Polsce

Udział w programie pilotażowym jest dla pacjentów bezpłatny. Pacjentów do udziału w programie kwalifikuje lekarz podczas tradycyjnej wizyty stacjonarnej. Wtedy ustala również liczbę i częstość wykonywania badań oraz przekazuje pacjentowi instrukcje obsługi urządzenia.

Na zakup stetoskopów Ministerstwo Zdrowia przewidziało 2 mln zł. Kwota dofinansowania dla placówek świadczących usługi w ramach pilotażu to 3 mln zł. Wprowadzenie nowych funkcjonalności na platformie DOM ma kosztować 500 tys. zł. Środki na finansowanie programu pochodzą ze specjalnego funduszu resortu zdrowia. Pilotaż ma kosztować łącznie nie więcej niż 5,5 mln.