Nowe dane w interaktywnej mapie potrzeb zdrowotnych MZ

Mapa potrzeb zdrowotnych 2020 została uzupełnione m.in. o dane o demografii / MZ

W internetowym serwisie Ministerstwa Zdrowia pojawiły się nowe aplikacje z danymi dotyczącymi m.in. epidemiologii i demografii. Informacje te są dostępne dla każego, bez konieczności logowania się w Bazie Analiz Systemowych i Wdrożeniowych.

Zaktualizowana interaktywna Mapa Potrzeb Zdrowotnych 2020 pojawiła się na stronach Ministerstwa Zdrowia na początku lipca. Niektóre dane były jednak niekompletne i nie znalazły się od razu na stronie Bazy Analiz Systemowych i Wdrożeniowych w ostatecznej, interaktywnej postaci.

Teraz Ministerstwo Zdrowia opublikowało brakujące wcześniej dane dotyczące demografii, epidemiologii, prognoz epidemiologicznych oraz czynników ryzyka i profilaktyki. Łącznie przeglądać można aż 21 kategorii informacji (ukrytych pod 19 ikonami na stronie Bazy). Aplikacje zostały przygotowane z wykorzystaniem najbardziej aktualnych dostępnych danych. Zawierają analizy z badania Global Burden of Disease, z wynikami udostępnionymi po raz pierwszy na poziomie województw. Ich stworzenie było możliwe dzięki współpracy z Uniwersytetem Waszyngtońskim w Seattle.

Mapy potrzeb zdrowotnych są publikowane od 2015 roku. Opracowania zawierają najważniejsze dane o funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia i stanowią podstawę do analizy i planowania dla Ministerstwa Zdrowia, NFZ, sejmowej i senackiej Komisji Zdrowia, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny jak i samorządów i dyrektorów szpitali. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.