Mapy potrzeb zdrowotnych dostępne online

10-07-2020
Mapy potrzeb zdrowotnych to opracowania, publikowane od 2015 roku, z najważniejszymi danymi o systemie ochrony zdrowia / MZ

Informacje dotyczące leczenia szpitalnego, podstawowej opieki zdrowotnej, opieki długoterminowej i ambulatoryjnej pojawiły się właśnie online. Prezentowane w wygodnej, interaktywnej postaci są dostępne na stronach Ministerstwa Zdrowia. Są dostępne dla każdego, bez konieczności logowania.

Opracowania dostępne są na stronie Bazy Analiz Systemowych i Wdrożeniowych. Obecnie dostępnych jest 16 kategorii: podstawowa opieka zdrowotna, leczenie szpitalne (w tym świadczenia szpitalne i pacjent w szpitalu), programy lekowe, opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień (dzieci i dorosłych), opieka długoterminowa, ratownictwo medyczne, obłożenie łóżek, ambulatoryjna opieka specjalistyczna, kolejki, wybrane zakażenia szpitalne, rehabilitacja, opieka paliatywna, kadry oraz sprzęt medyczny. Wkrótce opracowane mają być kolejne działy: demografia, prognoza epidemiologiczna, epidemiologia oraz czynnika ryzyka i profilaktyka.

– Mapy potrzeb zdrowotnych były opasłymi księgami, których analizę prowadzili jedynie najbardziej zagorzali analitycy systemu ochrony zdrowia. Jednak dla wielu odbiorców były zbyt obszerne i nieczytelne – uważa Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia nadzorujący projekt map potrzeb zdrowotnych. – W ostatnim czasie poświęciliśmy mnóstwo sił, żeby to zmienić i sprawić, by mapy stały się użytecznym, nowoczesnym, interaktywnym narzędziem wykorzystywanym do zarządzania w obszarze zdrowia dla różnych grup decydentów, ekspertów i praktyków. Tym samym dołożyliśmy kolejną cegiełkę do informatyzacji w sektorze zdrowia.

Dane można przeglądać uwzględniając całą Polskę, poszczególne województwa, a w niektórych przypadkach również powiaty. Można również porównywać zakresy czasowe. Obsługa aplikacji prezentujących dane jest na tyle prosta, że poradzą sobie z nią również osoby nie zajmujące się na co dzień analizą danych. Informacje będące podstawą wizualizacji można również eksportować w formatach xlsx oraz csv.

– Omawiane w mapach zagadnienia często są złożone i wielowymiarowe, dlatego ich analizę ułatwiają szybkie i nowoczesne narzędzia do wizualizacji danych, jednocześnie pozwalające na interaktywną i przyjazną formę prezentacji. Przygotowaliśmy kilkanaście takich narzędzi, obejmujących m.in. sprzęt, kadry czy opiekę długoterminową, dzięki którym można w prosty sposób zapoznać się z poszukiwanymi informacjami – podkreślił dyrektor Departamentu Analiz i Strategii MZ Jakub Adamski, kierujący projektem „Mapy potrzeb zdrowotnych”.

Mapy potrzeb zdrowotnych są publikowane od 2015 roku. Opracowania zawierają najważniejsze dane o funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia i stanowią podstawę do analizy i planowania dla Ministerstwa Zdrowia, NFZ, sejmowej i senackiej Komisji Zdrowia, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny jak i samorządów i dyrektorów szpitali. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

źródło: MZ