Grant dla polskiego symulatora USG płuc

Do szkolenia wykorzystywane będą prawdziwe obrazy płuc pacjentów z COVID-19

Opracowany przez naukowców z Łodzi internetowy symulator USG pomoże w walce z COVID-19.

Symulacje będą dostępne przez internet, a do szkolenia wystarczy tylko komputer i mysz, symulująca głowicę ultrasonografu. Do szkolenia diagnostów wykorzystywane będą prawdziwe obrazy płuc pacjentów. Wśród nich będą już nawet te zarejestrowane u pacjentów chorych na COVID-19.

Symulator jest dziełem naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i firmy Medical Simulation Technologies. Pomysł uzyskał grant dla innowacji na rzecz medycyny i opieki zdrowotnej w konkursie konsorcjum EIT Health  powołanego przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii. Grant pozwoli pokryć koszty wdrożenia polskiego projektu.

– Jako uczelnia medyczna główne wysiłki kierujemy w bezpośrednie działania związane ze zwalczaniem epidemii koronawirusa – mówi serwisowi PAP – Nauka w Polsce prof. dr hab. n. med. Lucyna Woźniak, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Dobrym przykładem jest stworzenie szybkiej ścieżki przez EIT Health dla projektów dedykowanych zwalczaniu skutków COVID-19. Jest to nie tylko dowód europejskiej solidarności, ale sprawności organizacyjnej konsorcjum.

W sumie konsorcjum dofinansowało 13 nowych projektów łączna kwotą 6 mln euro. Więcej o polskim pomyśle szkolenia personelu medycznego można znaleźć na stronach EIT Health.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.