Wirtualny pacjent pomaga uczyć przyszłych lekarzy

Wirtualny pacjent Virti ma testować i doskonalić kompetencje miękkie personelu medycznego / Virti

Sterowany przez sztuczną inteligencję wirtualny pacjent firmy Virti pozwala rozwijać kompetencje miękkie personelu medycznego eliminując niemal całkowicie konieczność prowadzenia szkoleń na żywo – ryzykownych podczas pandemii COVID-19.

Stworzona przez Virti postać może odgrywać rolę pacjenta cierpiącego na dowolne dolegliwości, może też występować w dowolnym otoczeniu. Szkolący się personel może zaś wykorzystywać komputery PC, tablety, a także zestawy do wirtualnej rzeczywistości (gogle, słuchawki i manipulatory), które dają najlepsze złudzenie przebywania w wykreowanym przez komputer świecie.

Oprogramowanie wirtualnego pacjenta została tak zaprojektowane, aby testować – i doskonalić – kompetencje miękkie medyków. Przyszli lekarze muszą m.in. wyjaśniać pacjentowi co oznacza dla niego diagnoza, jaki będzie przebieg leczenia i ewentualnie odpowiadać na pytania chorego. Zwykle tego rodzaju szkolenie odbywa się przy udziale aktora – na żywo, w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu.

– Pracowaliśmy z różnymi organizacjami zajmującymi się ochroną zdrowia przez wiele lat, lecz pandemia stworzyła dość specyficzne wyzwania, które nasza technologia może rozwiązać– mówi sieci BBC dr Alex Young, założyciel Virti. – Pomysł, aby w jednym pomieszczeniu przebywało jednocześnie 30 lekarzy i aktor grający rolę pacjenta, jest obecnie niedorzeczny. A technologia wirtualnego pacjenta potrafi stworzyć niezwykle realistyczne otoczenie i powtarzalne warunki nauki, do tego oferując niemal natychmiastową informację zwrotną.

Wirtualny pacjent wykorzystuje technologię przetwarzania języka naturalnego oraz sztuczną inteligencję pozwalającą symulować reakcje pacjenta na przekazywane mu informacje w bardzo realistyczny sposób. Oprogramowanie wykorzystuje do tego nie tylko mowę naturalną, ale również gesty, tiki – cały arsenał środków mowy ciała.

Technologia firmy Virti, specjalizującej się w prezentacjach i szkoleniach prowadzonych w zestawach do wirtualnej rzeczywistości, jest już wykorzystywana przez Bristol NHS Foundation Trust. Zestawy VR pomagają m.in. nauczyć się komunikacji w sytuacji używania przez lekarza środków ochrony osobistej, obsługi respiratorów czy poruszania się w nowym środowisku szpitalnym.

Rozwiązanie to magazyn „Time” uznał za jedną z przełomowych technologii 2020 roku.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.