Awaria niemieckiego systemu telemedycznego usunięta

31-07-2020
Usterkę niemieckiego systemu telemedycznego trzeba było naprawiać ręcznie – na każdym stanowisku podłączonym do sieci Gematik / Luis Gomes, Pexels

Przez blisko dwa miesiące niemieccy lekarze nie mogli korzystać z centralnego systemu informatycznego wymiany danych o pacjentach i ich ubezpieczeniach. Przyczyną był błąd plików konfiguracyjnych. Problem dotknął 80 tys. placówek i lekarzy.

Z systemu teleinformatycznego firmy Gematik, odpowiadającej za system elektronicznej wymiany danych medycznych w Niemczech korzysta ok. 130 tys. afiliowanych placówek ochrony zdrowia, gabinetów i indywidualnych praktyk. System umożliwia m.in. weryfikowanie ubezpieczenia pacjentów, dostęp do podstawowych danych medycznych, przeglądanie raportów leczenia i wszystkich przepisanych leków, a także wystawianie niektórych dokumentów.

„Z powodu błędu w centralnej infrastrukturze telematycznej, usługa dostępu do danych ubezpieczonych pacjentów była częściowo niesprawna od 27 maja 2020 roku” – głosi oświadczenie Gematik. Przyczyną problemów okazał się błąd konfiguracyjny w specjalnych routerach zapewniających zabezpieczoną transmisję danych pacjentów do serwerów centralnych. Wpisów tych nie można było skorygować zdalnie – ich modyfikację każdorazowo trzeba było przeprowadzić na miejscu, we wszystkich placówkach dotkniętych awarią.

Usuwanie usterek trwało do 15 lipca, kiedy poprawiono ostatnie pliki konfiguracyjne. – Współpraca ze wszystkimi zaangażowanymi stronami układała się bardzo dobrze. W ciągu ostatnich kilku tygodni wiele się nauczyliśmy i zobaczyliśmy, jak wiele jest jeszcze do zrobienia – mówi Björn Kalweit, dyrektor operacyjny Gematik.

Gematik powstał w 2005 roku – został założony przez organizacje niemieckiej opieki zdrowotnej jako ciało odpowiedzialne za utrzymanie infrastruktury elektronicznych kart zdrowia. W 2019 roku kontrolę nad nim przejęło federalne ministerstwo zdrowia.

Jak podkreśla Tammy Lovell z Healthcare IT News, mimo że Niemcy są jednym z najbogatszych rynków Unii Europejskiej i największym rynkiem dla rozwiązań e-zdrowia, stopień cyfryzacji opieki zdrowotnej należy do najniższych wśród krajów rozwiniętych. Zmiany w tej dziedzinie zapowiedział już minister zdrowia Jens Spahn. W kwietniu uruchomiona została inicjatywa Health Innovation Hub, dzięki której nowe rozwiązania teleinformatyczne mają być wdrażane szybciej. Temu celowi służy również przejęcie kontroli nad Gematik, który – jak twierdzi Spahn – od 15 lat nieskutecznie zajmuje się infrastrukturą dla ochrony zdrowia. – Organizacje samorządu lekarskiego miały 15 lat na stworzenie funkcjonującej infrastruktury teleinformatycznej. Dajmy teraz szansę federalnemu ministerstwu – mówił Spahn podczas DMEA, największej konferencji poświęconej e-zdrowiu w Niemczech.