Zdrowie na targach elektroniki CES 2022

Precyzyjne czujniki Abbott trafią do urządzeń klasy konsumenckiej / mat. pras.

Od sprytnych szczoteczek do zębów po zaawansowane systemy pomiarowe parametrów pracy organizmu pacjenta wysyłające informacje wprost do lekarzy – technologie zdrowotne stały się jedną z ważniejszych części wystawy elektroniki konsumenckiej CES 2022 w Las Vegas.

Spośród 2200 firm prezentujących się podczas CES 2022 niemal co piąta – dokładnie 417 – reprezentowała branżę medyczną lub zdrowotną. Najliczniejsi byli dostawcy różnego rodzaju ubieralnych urządzeń mierzących pracę organizmu na potrzeby fitness i badań medycznych. W tym roku było takich firm ponad 270 (w ubiegłym 220).

– Dziś, bardziej niż kiedykolwiek w historii, widzimy w jak niesamowity sposób technologia wpływa na rynek ochrony zdrowia, dając nam zupełnie nowe możliwości kontrolowania tego, co dla nas najważniejsze – mówił podczas oficjalnego otwarcia imprezy Gary Shapiro, szef Consumer Technology Association, organizatora CES.

Znaczenie technologii zdrowotnych w świecie zmagającym się z pandemią COVID-19 podkreśliło również – pierwsze w historii wystawy Consumer Electronics Show – wystąpienie otwierające przedstawiciela branży zdrowotnej: szefa firmy Abbott, Roberta Forda.

– CES jest doskonała sceną prezentacji nowych technologii, które pozwalają ludziom wziąć zdrowie we własne ręce. To właśnie zdrowie pozwala nam żyć pełnią życia, a technologia umożliwia zadbanie o to zdrowie i poprawę jakości życia – mówił Robert Ford.

Tegoroczny CES odbywał się w dniach 5-7 stycznia.

Nie tylko cukrzyca

To właśnie decyzja Abbott o wejściu na rynek konsumenckich urządzeń ubieralnych jest jedną z najważniejszych nowości tegorocznej wystawy w Las Vegas.  Urządzenia te mają być wyposażone w bioczujniki monitorujące prace organizmu i pomagać m.in. w dostosowania intensywności treningu. Dotąd Abbot oferował systemy ciągłego monitorowania glukozy (tzw. CGM) używane przez osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą.

Zupełnie nowa seria urządzeń Abbott o nazwie Lingo ma przenosić wiedzę i technologię wykorzystywaną dotąd w zastosowaniach stricte medycznych na rynek konsumencki. Urządzenia ubieralne w postaci opasek i smartwatchy będą wyposażone w czujniki ciągłego pomiaru glikemii, a także monitorujące ciała ketonowe oraz kwas mlekowy. Już obecnie technologia ta wykorzystywana jest przez sportowców przygotowujących organizm do długotrwałego wysiłku. Systemu CGM Libre używał m.in. kenijski maratończyk Eliud Kipchoge.

Według naukowców Abbott, takie urządzenia znajdą zastosowanie również w rękach amatorów – pozwolą na wyregulowanie snu, zadbanie o wagę czy sprawność fizyczną i intelektualną. Gadżety tego typu mają pojawić się na europejskim rynku już w 2022 roku.

Podczas CES rewolucyjne urządzenie umożliwiające pomiar glikemii bez specjalnych czujników, implantów podskórnych czy nakłuwania palca. Scanbo wykonuje przez 60 sekund szereg pomiarów EKG oraz fotopletyzmograficznych i na tej podstawie wylicza poziom glukozy. Jedyne co pacjent musi zrobić, to przyłożyć palec do płytki pomiarowej. Nowa technika badania nie została jeszcze oceniona przez FDA.

Walka z COVID-19

Podstawowym problemem rynku ochrony zdrowia pozostaje jednak wojna z pandemią i rola elektroniki w wykrywaniu i zwalczaniu wirusa SARS-CoV-2. Podczas CES 2022 zaprezentowano m.in. nowe, szybsze testy wykrywające zakażenie koronawirusem. Grapheal TestNPass korzysta z cieniutkiej warstw grafenu, która ma przyspieszać reakcje PCR. Po umieszczeniu w detektorze próbki śliny lub śluzu uzyskanego podczas wymazu, wynik uzyskamy już po pięciu minutach. Ma on postać elektroniczną i jest wysyłany do smartfona wraz z kodem zawierającym zaszyfrowaną informację o dacie i dokładnej godzinie przeprowadzenia testu. Urządzenie, które otrzymało nagrodę za innowacyjność podczas CES 2022, przeznaczone jest do wykorzystania w miejscach, w których wymagane jest testowanie przed wejściem – takich, jak targi i wystawy.

Dwa rodzaje wykrywaczy wirusów SARS-CoV-2 zaprezentowała firma Opteev. Analizator oddechu pozwala w ciągu 5 sekund zidentyfikować osoby zakażone wirusem i chore na COVID-19. Ich działanie zostało przetestowane i potwierdzone przez amerykański National Institutes of Health. Druga kategoria wykrywaczy wirusów SARS-CoV-2 pozwala badać całe pomieszczenia. Producent zapewnia, że urządzenie poprawnie wskazuje wszystkie krążące obecnie w środowisku warianty koronawirusa.

Nieco odważniejsze podejście do walki z COVID-19 demonstrowała firma Serenio, której dziełem jest urządzenie do eliminowania groźnych patogenów, w tym wirusa SARS-CoV-2, z otoczenia. Jak zapewnia producent (urządzenie nie zostało jeszcze ocenione ani dopuszczone do użytku w celu zwalczania wirusów przez amerykańską FDA), produkowane przez aparat „elektrony wiążą się z białkami kolca wirusa i natychmiast go neutralizują”. Podobny gadżet, choć działający na powszechnie znanej zasadzie dezynfekcji powierzchni promieniowaniem UV-C, ma UVCeed. Pozwala on również sprawdzić, czy powierzchnia (stół, klawiatura, czy smartfon) został rzeczywiście zdezynfekowany przed użyciem.

Założony przez Samsunga w 2018 roku startup Breathings pokazał natomiast skojarzony ze smartfonem miernik zdrowia płuc o nazwie Bulo. Urządzenie opracowano specjalnie z myślą o ozdrowieńcach z COVID-19, którzy chcą poprawić swoją sprawność oddechową – pozwala ono również na prowadzenie ćwiczeń.

Inne nowości wystawy CES 2022

Omron zaprezentował nowe urządzenia do zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjentów – między innymi ciśnienia tętniczego. VitalSight składa się z przenośnego ciśnieniomierza bezprzewodowo łączącego się z bazą danych, z której mogą korzystać pacjenci i lekarze. Najważniejszą nowością w tym rozwiązaniu jest możliwość powiązania bazy danych z systemami elektronicznej dokumentacji medycznej ubezpieczycieli oraz system automatycznych alarmów przesyłanych do lekarzy, gdy urządzenie pomiarowe wykryje niewłaściwe parametry ciśnienia.

Funkcje przesyłania informacji o zachowaniach pacjenta ma również aplikacja EveryDose, która nadzoruje stosowanie się do zaleceń lekarza. Aplikacja sprawdza, czy pacjent przyjmuje właściwe leki o właściwej porze i wysyła te dane do lekarza prowadzącego. Może również sprawdzić, czy między przyjmowanymi substancjami nie zachodzą żadne interakcje, co ma znaczenie w przypadku wielolekowości (polipragmazji).

Niewielką obrączkę, której funkcje są zbliżone do opaski monitorującej aktywność fizyczną pokazał zaś startup Circular Ring. Zakładane na palec – jak pierścionek – czujniki analizują sen, wysiłek fizyczny i utlenowanie krwi. Obrączka oczywiście do działania wymaga aplikacji na smartfony. Specjalistyczny czujnik przeznaczony do badania jakości snu jest z kolei dziełem Onera Health – niewielkie urządzenie wielkości plasterka naklejanego na skórę jest w stanie przeprowadzić szereg pomiarów biochemicznych oraz pracy serca.

Sporo miejsca na CES poświęcono technologiom pozwalającym monitorować zdrowie osób starszych. Jednym z takich rozwiązań jest Caregiver Smart Solutions – system czujników, które można rozmieścić w całym mieszkaniu. Zbierają one dane o zdrowiu seniorów i przekazują je do aplikacji na smartfonie. To rozwiązanie przyjazne dla osoby starszej, nie wymaga zmiany nawyków, zakładania specjalnych opasek czy rezygnacji z prywatności – podkreślają twórcy Caregiver Smart Solutions. Znacznie oryginalniejszym rozwiązaniem problemy monitorowania zdrowia seniorów jest system proponowany przez Sengled – to specjalne żarówki, które mogą zdalnie zmierzyć temperaturę ciała czy tętno. Pozwalają również wykryć upadki i zaalarmować opiekunów.

Interesującą nowość wykorzystującą tzw. elektroniczny nos do analizy powietrza wydychanego przez pacjentów oferuje Avokad. Czujnik analizujący substancje zawarte w wydychanym powietrzu dokonuje analizy potrzeb żywnościowych użytkownika. System jest sprzężony ze sztuczną inteligencją, która może zasugerować zmiany w diecie, a nawet przygotować plan posiłków. W tej kategorii ciekawym rozwiązaniem jest również waga z funkcją analizy postawy BBalance. Urządzenie wygląda jak mata łazienkowa z puszystego materiału. W rzeczywistości do nafaszerowane elektronika urządzenie pozwala ocenić prawidłową postawę, masę oraz procentowy skład ciała – w założeniu pomysłodawców ma się to odbywać w pełni automatycznie, bez konieczności uruchamiania urządzeń, stawania na wadze itp.

Podobnym urządzeniem jest inteligentna waga firmy Withings. BodyScan pozwala ocenić aktywność i sprawność układu nerwowego oraz zdrowie sercowo-naczyniowe – twierdzą autorzy tego rozwiązania. Waga umożliwia również ocenę budowy poszczególnych części ciała (nogi, ręce, tors). Wyposażona jest w 24 elektrody, dzięki którym możliwe jest przeprowadzenie badania EKG.

Inny gigant rynku higieny osobistej – Colgate – zademonstrował własne rozwiązanie elektrycznych i „inteligentnych” szczoteczek do zębów. Do poprawnego działania i korzystania ze wszystkich możliwości szczoteczek serii hum wymagane jest jednak połączenie z aplikacją smartfonową.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.