Sztuczna inteligencja Google’a do diagnostyki nowotworów

System sztucznej inteligencji będzie pełnił rolę cyfrowego patologa / Google

System wykorzystujący rozszerzoną rzeczywistość oraz przetwarzanie danych w chmurze ma pomóc amerykańskiemu Departamentowi Obrony w lepszym diagnozowaniu pacjentów onkologicznych. Prototypowe rozwiązanie będzie na razie dostępne tylko w niektórych szpitalach wojskowych.

Najnowsza technologia przeznaczona jest dla histopatologów analizujących próbki pobrane od pacjentów. Centra medyczne otrzymają od Google specjalne mikroskopy z dołączonym systemem rzeczywistości rozszerzonej (nakładającym obraz wygenerowany przez komputer na obraz rzeczywisty). Urządzenia mają korzystać z chmury Google’a oraz systemu uczenia maszynowego do skutecznego rozpoznawania tkanek zmienionych chorobowo oraz zaznaczania ich na obrazie mikroskopowym.

To rozwiązanie opiera się na opracowanej przez Google Brain i przedstawionej w 2015 roku platformie TensorFlow – otwartej (open source) bibliotece programistycznej wykorzystywanej do uczenia maszynowego i w głębokich sieciach neuronowych. Początkowo TensorFlow był wykorzystywany tylko wewnętrznie przez Google. Jednym z zastosowań tej technologii była analiza i automatyczne podpisywanie obrazów. Teraz ten system będzie analizował mikroskopowe obrazy tkanek zaatakowanych przez nowotwór.

Rewolucyjny program jest wspólnym przedsięwzięciem Google Cloud oraz Defense Innovation Unit – biura Departamentu Obrony zajmującego się wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań firm komercyjnych do praktyki wojskowej. Ze względu na współpracę z wojskiem, prototypowy system trafi na razie do wybranych szpitali podlegających Defense Health Agency oraz U.S. Department of Veterans Affairs. W przyszłości ta technologia ma trafić do większości szpitali wojskowych.

– Aby móc myśleć o skutecznej walce z rakiem, niezbędna jest szybkość i dokładność – podkreśla Mike Daniels z Google Cloud. – Łączymy siły z agencjami wojskowymi, aby nasza technologia sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego mogła pomagać lekarzom oraz żołnierzom i ich rodzinom.

Wdrożenie systemu AI do szpitali wojskowych to nie pierwsza taka inicjatywa Google Cloud. Wcześniej cyfrowy gigant rozpoczął współpracę z Massachusetts General Hospital oraz ProofPilot w celu rozwijania platformy do badań klinicznych w ośrodkach akademickich.

Defense Health Agency wydaje na badania nad rakiem ok. 1,7 miliarda dolarów rocznie. Nowotwory są obecnie w USA (podobnie, jak w większości krajów rozwiniętych) drugą przyczyną śmierci, ustępując jedynie chorobom układu krążenia.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.