Ukraińskie startupy medyczne ze wsparciem Google

Szef Google Sundar Pichai (siedzi z lewej) podczas spotkania z przedstawicielami ukraińskich startupów warszawskim Google for Startups Campus / mat. pras.

Cztery firmy działające w obszarze zdrowia i usług medycznych uzyskały finansowanie Google for Startups Ukraine Support Fund. Część z nich zapowiada również rozpoczęcie działalności w Polsce.

Specjalny fundusz mający pomagać ukraińskim firmom w utrzymaniu działalności podczas wojny i obudowie gospodarki kraju po jej zakończeniu powstał w marcu tego roku. Google przeznacza na jego funkcjonowania na razie ok. 5 mln dolarów. Wybrane w procesie konkursowym firmy otrzymają bezpośrednią pomoc w wysokości 100 tys. dolarów, mentoring Google, a także wsparcie techniczne dotyczące rozwoju produktów oraz kredyt na usługi chmurowe oferowane przez sieciowego giganta.

Teraz Google for Startups Ukraine Support Fund ogłosił listę firm, które już mogą skorzystać z pomocy. Znajduje się na niej 17 startupów, spośród których cztery zajmują się cyfrowym zdrowiem i wsparciem usług medycznych.

CareTech Human oferuje w pełni zautomatyzowany system wykonywania podstawowych badań moczu zintegrowany z toaletą. Po trwającej 20 minut instalacji i kalibracji, urządzenie może pracować w sposób bezobsługowy kilka lat, wysyłając dane z tysięcy badań do lekarza-specjalisty. System analizuje kilka biomarkerów, pozwalając na monitorowanie i szybkie wykrycie szeregu chorób.

Badania stanu zdrowia to również domena Lab24 – platformy łączącej pacjentów z laboratoriami wykonującymi testy. Na stronie można wybrać najbliższy lub najtańszy punkt pobierania próbek, ale również poprosić wykwalifikowaną pielęgniarkę o wizytę domową. Lab24 reklamuje się wynikami badaniami na obecność wirusa SARS-CoV-2 dostarczanymi w ciągu 30 minut od pobrania próbki.

Dwa nagrodzone finansowaniem Google startupy zajmują się zdrowiem psychicznym. To temat szczególnie istotny dla osób poszkodowanych przez działania wojenne, które szukają schronienia przede wszystkim w Polsce. Pleso Therapy i Mindly to startupy, których celem jest łączenie osób potrzebujących pomocy z terapeutami. Spotkania mogą odbywać się na stacjonarnie lub zdalnie, za pośrednictwem łączy wideo i urządzeń mobilnych.

Założycielką Pleso Therapy jest Anna Lisowa, która samodzielnie wybiera i zaprasza terapeutów do współpracy z serwisem. Pacjent, po wykonaniu krótkiego testu, w ciągu kilku minut otrzymuje rekomendację co do wyboru konkretnego terapeuty. Serwis obecnie współpracuje z ok. 50 specjalistami. Co ciekawe, ma również stronę w języku polskim, co oznacza, że oprócz obywateli Ukrainy przebywających w naszym kraju chce oferować usługi również Polakom.

Mindly działa na podobnej zasadzie – również oferując możliwość znalezienia zweryfikowanego terapeuty, automatyzację opieki z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz ułatwia czynności administracyjne. Sesje można prowadzić zdalnie, a nawet anonimowo.

– Mindly udziela wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego wszystkim Ukraińcom i Ukrainkom, zarówno w strefie działań wojennych, jak i poza nią. Pomoc obejmuje zarówno pacjentów, jak i psychoterapeutów – mówił współzałożyciel firmy Dymitrij Podoliew. – Terapeuci to też ludzie, wszyscy pochodzą z Ukrainy i są w bardzo trudnej sytuacji, dlatego uważam, że to niesprawiedliwe prosić ich o pracę za darmo. W czasie wojny Mindly zobowiązało się do zainwestowania 100 proc. swoich dochodów w terapię zdrowia psychicznego dla Ukraińców i Ukrainek, którzy obecnie nie mogą sobie na nią pozwolić. Naszym celem jest zmaksymalizowanie liczby bezpłatnych sesji terapeutycznych, które możemy zapewnić, oraz rozszerzenie grupy osób, którym możemy pomóc.

Ten startup również planuje ekspansję na polski rynek, gdzie odnotowano ogromny wzrost liczby ludności ukraińskiej. Podoliew widzi w Polsce kluczową rolę w procesie odbudowy gospodarczej Ukrainy i zamierza wykorzystać środki z Ukraine Support Fund do rozwoju działalności właśnie tutaj, generowania nowych źródeł przychodów i zapewnienia wirtualnej terapii jak największej liczbie osób dotkniętych kryzysem – informuje Google.

Pełną listę ukraińskich firm, które uzyskały wsparcie Google można znaleźć na firmowym blogu. Proces konkursowy nie jest jeszcze zakończony, wnioski są sukcesywnie analizowane.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.