Niemieckie ministerstwo zdrowia i HIMSS ocenią poziom cyfryzacji szpitali

Analiza cyfrowej dojrzałości niemieckiego systemu opieki zdrowotnej ma się zakończyć w 2023 roku / Edward Jenner, Pexels

Program DigitalRadar ma na celu zbadanie cyfrowej dojrzałości niemieckiego systemu ochrony zdrowia. Zostanie do tego wykorzystana zmodyfikowana metodologia HIMSS. Analizy zakończą się najwcześniej w 2023 roku.

Inicjatywa niemieckiego federalnego ministerstwa zdrowia ma na celu m.in. sprawdzenie efektów planowanych na najbliższe lata inwestycji w wysokości ponad 4 mld euro w system, na który składa się ok. 2000 szpitali. Analizy przeprowadzi konsorcjum tworzone przez HIMSS, berliński prywatny instytut badań usług medycznych inav (Institut für angewandte Versorgungsforschung GmbH), firmę konsultingową Lohfert & Lohfert specjalizującą się w rynku usług medycznych, a także Instytut Badań Ekonomicznych Leibnitza.

Pracami konsorcjum kierują prof. Sylvia Thun z Uniwersytetu Medycznego Charité oraz prof. Alexander Geissler z Wydziału Medycznego Uniwersytetu St. Gallen.

– Szpitale otrzymają od nas nie tylko ocenę na poziomie krajowym, ale również możliwość porównania ich zaawansowania w skali międzynarodowej wraz ze sprawdzonymi, naukowymi, rekomendacjami działań – zapowiada prof. Thun.

Analitycy i eksperci zapowiadają trzy etapy pracy. W pierwszym, DigitalRadar stworzy specjalnie do tego celu narzędzia online pozwalające dokonać oceny cyfrowej dojrzałości niemieckich szpitali. System ma bazować na metodologii EMRAM opracowanej przez HIMSS, konsorcjum zamierza jednak wprowadzić do niej zmiany uwzględniające niemiecka specyfikę.

W drugim etapie konsorcjum przeprowadzi dwie rundy oceny szpitali. Ma się to stać w 2021 roku i 2023 roku.

Trzecim krokiem będzie przygotowanie raportu dla federalnego ministerstwa zdrowia. Dokument ma uwzględniać wpływ inwestycji w cyfryzację na funkcjonowanie szpitali.

– Cyfrowa dojrzałość szpitali otwiera drogę do lepszych usług dla pacjenta, wdrażania nowych metod terapii oraz międzynarodowej współpracy i badań – podkreśla Hal Wolf, prezes HIMSS. – Poprawa cyfrowego zaawansowania szpitala to powszechnie uznawany sposób na podniesienie skuteczności leczenia, jak i przygotowania systemu ochrony zdrowia na przyszłe wyzwania, takie jak zmiany demograficzne, czy presja finansowa.

HIMSS (Healthcare Information and Management Systems Society) to amerykańska organizacja non-profit zajmująca się poprawą opieki zdrowotnej w zakresie jakości, bezpieczeństwa, opłacalności i dostępu poprzez najlepsze wykorzystanie technologii informatycznych i systemów zarządzania. W ostatnich latach przeprowadziła m.in. analizę EMRAM w ponad 500 niemieckich szpitalach. Model ten został wykorzystany do oceny blisko 65 tys. organizacji opieki zdrowotnej na całym świecie.

HIMSS jest również partnerem Forum e-Zdrowia, którego dyrektor Artur Pruszko wielokrotnie podkreślał potencjał technologii cyfrowych w procesie radykalnej transformacji systemu opieki zdrowotnej. Forum e-Zdrowia promuje również model cyfrowej dojrzałości opracowany przez HIMSS. Więcej o EMRAM i cyfrowej dojrzałości w prezentacjach przedstawionych podczas Forum e-Zdrowia 2017 przez Johna Raynera z HIMSS Analytics.

„Niemcy dotąd dość wolno wdrażali ideę cyfryzacji zdrowia. Wśród przyczyn można wymienić obawy związane z prywatnością, zdecentralizowaną strukturę i rozbieżne interesy wszystkich stron zaangażowanych w transformację” – komentuje początek procesy analizy dojrzałości cyfrowej w Niemczech Armin Scheuer, wiceprezes HIMSS. „Jednak ten projekt jest częścią szerszego otwarcia się Niemiec na innowacje w ochronie zdrowia. W ciągu najbliższych trzech lat rząd federalny zainwestuje w szpitale ponad 4 mld euro, stosowane są międzynarodowe standardy zapewniające interoperacyjność, wdrożono również ścieżkę szybkiej rejestracji innowacyjnych produktów, jak i system refundacji aplikacji medycznych”. Jak wskazuje Scheuer, Niemcy mogą teraz skorzystać z doświadczeń państw, które podobny etap mają już za sobą: Danii, Holandii, Estonii czy Finlandii.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.