Polska innowacja – bezbolesny pomiar poziomu cukru we krwi

GlucoStation jest urządzeniem niewielkim, ale stacjonarnym / mat. pras.

Już w przyszłym roku ma się pojawić na rynku glukometr polskiego start-upu GlucoActive. Umożliwia on pomiar bez nakłuwania palca – wystarczy przyłożyć rękę do urządzenia na kilka sekund i odczytać wynik. Polska ma być pierwszym krajem, w którym to urządzenie będzie dostępne.

Wyniki eksperymentów medycznych prowadzonych wewnętrznie przez GlucoActive wskazują, że nowe urządzenie działa poprawnie w zróżnicowanych warunkach otoczenia i oferuje dokładność zbliżoną do dostępnych na rynku inwazyjnych metod pomiaru. GlucoStation to niewielkie urządzenie pozwalające monitorować poziom glukozy we krwi przy wykorzystaniu metod optycznych – żyły w ręku są naświetlane wiązką światła o określonej długości fali, co pozwala na szybkie i bezbolesne badanie. Cała procedura trwa kilka sekund.

Część procedury rejestracyjnej GlucoActive ma już za sobą. Obecnie firma prowadzi dalsze testy wewnętrzne i czeka na certyfikację w badaniach klinicznych.

–  Perspektywa regularnego monitorowania poziomu glukozy poprzez pobieranie krwi i życia w zgodzie z wieloma ścisłymi wytycznymi przeraża wiele osób na tyle, że świadomie unikają one badań i poddania się leczeniu. To z kolei przekłada się nie tylko na wyraźnie niższą jakość życia wielu cukrzyków, za sprawą towarzyszących im dolegliwości, ale też wiąże się z realnym ryzkiem przedwczesnej śmierci – mówi Robert Stachurski, CEO GlucoActive. Całą rozmowę z Robertem Stachurskim można przeczytać w materiale Polski rynek jest dla nas priorytetem. Szef start-upu zapewnia w niej m.in., że Polska będzie pierwszym krajem, który zyska tak innowacyjną technologię, mówi również o cenie urządzenia i planach rozwoju biznesu.

W Polsce ze zdiagnozowaną cukrzycą żyje prawie 3 mln osób, choć prawdopodobnie chorych jest znacznie więcej, lecz nie są tego świadomi. Walka z cukrzycą wymaga regularnego monitorowania poziomu cukru we krwi – w warunkach domowych odbywa się to przy użyciu nakłuwaczy oraz pasków i glukometrów. Od wielu lat największe firmy na rynku sprzętu medycznego próbują opracować technologię pozwalającą w niezawodny i precyzyjny sposób mierzyć glikemię w sposób bezinwazyjny. Urządzenia takie zapowiadają m.in. Samsung, Apple, Google wspólnie z Novartis oraz Abbott. Technologiami określania poziomu cukru we krwi dysponują również liczne start-upy, które do tego celu wykorzystują m.in. obrazowanie przy pomocy kamer smartfonów. Żaden z tych pomysłów nie daje jednak pewnych wyników – porównywalnych z pomiarem wykonanym na próbce krwi, nie są one również certyfikowanymi urządzeniami medycznymi.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.