Szpitalny robot asystujący z Politechniki Śląskiej

Robot może mierzyć temperaturę, podawać leki, a także służc jako platoforma do teleobecności / KUKA

Nowe urządzenie ma wspomagać pielęgniarki w szpitalach zakaźnych. Robot nie tylko może przejąć część codziennych obowiązków, ale zmniejsza również zagrożenie zakażeniem koronawirusem wywołującym COVID-19. Maszyna została zaprezentowana szefom szpitali w Gliwicach.

Robot to efekt współpracy inżynierów firm specjalizujących się automatyce przemysłowej APA Group i KUKA oraz naukowców z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.  Maszyna jest mobilna i wyposażona w ramię do operowania przedmiotami. Ma również tablet umożliwiający głosowy i wizualny kontakt osoby sterującej robotem z pacjentem, a także kamerę termowizyjną, termometr oraz podajnik leków.

– Inspiracja wypłynęła ze środowiska medycznego w oparciu o naszą analizę sytuacji w służbie zdrowia – mówił podczas spotkania w Gliwicach dziekan zabrzańskiego Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej prof. Marek Gzik. – Dzisiaj spotykamy się po to, by zademonstrować możliwości robota i oczekujemy, że wybrzmią pewne oczekiwania lekarzy, co tak naprawdę robot mógłby realizować.

Podstawą urządzenia jest mobilny robot kolaboracyjny KMR iiwa firmy KUKA. Jest on wyposażony w czujniki pozwalające mu poruszać się w sposób bezpieczny dla otoczenia – przy każdym kontakcie z człowiekiem czy przedmiotem platforma natychmiast się zatrzymuje. Laserowe skanery monitorują otoczenie, a specjalnie zaprojektowane kółka umożliwiają obroty w miejscu. Dokładność pozycjonowania robota sięga 5 mm. Urządzenie ma również inteligentny system sterowania, który pozwala na wyznaczenie punktu startowego i punktu końcowego oraz automatyczną nawigację. Gdy na trasie pojawi się przeszkoda, system potrafi zmodyfikować drogę, tak aby ją ominąć.

Zaadaptowany robot przemysłowy może pomagać w szpitalach / mat. pras.

– Jest to platforma mobilna z zamontowanym robotem kooperującym. Tego typu robota wykorzystujemy bardzo często w standardowych aplikacjach w przemyśle – wyjaśniał Tomasz Nowak, prezes KUKA Polska. – Robot dowozi pewne elementy do stanowisk produkcyjnych, asystuje przy operacjach montażu. Padł pomysł, aby wykorzystać go w takiej nietypowej aplikacji. Ta aplikacja została dozbrojona przez integratora i przez Politechnikę Śląską o dodatkowe moduły wykonawcze, takie jak termometr, kamera termowizyjna czy podajnik leków.

Koncepcję robota przygotowali badacze z Politechniki Śląskiej: dr inż. Piotr Wodarski, dr inż. Michał Burkacki oraz dr inż. Sławomir Suchoń. W zamyśle polskich naukowców taka maszyna może być remedium na braki kadrowe w polskich szpitalach.

– Badania aktualnej sytuacji wykazały, że w 72 proc. szpitali brakuje pielęgniarek, w 38 proc. personelu pomocniczego, a w 13 proc. położnych – mówił dr Wodarski. – Sytuacja nie wygląda lepiej wśród lekarzy. Według Naczelnej Rady Lekarskiej brakuje 68 tys. lekarzy różnych specjalizacji. 

Obecnie Politechnika Śląska prowadzi eksperymenty z wykorzystaniem zrobotyzowanej platformy. Sprawdzana jest efektywność dowożenia przedmiotów do łóżka pacjenta, zdalny pomiar temperatury ciała oraz komunikacja przez tablet.

(na podst. PAP)

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.