Francja kopiuje niemieckie rozwiązania dotyczące cyfrowych terapeutyków

Plany wprowadzenia nowych regulacji dotyczących DTx zapowiedział na początku października prezydent Emmanuel Macron / mat. pras.

Udostępnienie aplikacji i platform internetowych na receptę i włączenia ich do francuskiego systemu ubezpieczeń zdrowotnych zapowiedział prezydent Emmanuel Macron. Podobne rozwiązanie działa od 2019 roku w Niemczech.

Plany włączenia cyfrowych terapeutyków (DTx) do systemu ubezpieczeniowego we Francji prezydent Macron przedstawił na początku października podczas HealthTech Innovation Days w Paryżu. – Uruchamiamy procedurę natychmiastowego dostępu do innowacyjnych produktów, tak jak już działa to w Niemczech – zapowiedział prezydent Macron. – Będę całkowicie szczery: zamierzamy skopiować system, który już tam działa.

Na mocy Digital Healthcare Act (DVG) z 2019 roku niemiecki rynek usług zdrowotnych otworzył się na aplikacje oferujące terapie lub je wspierające. Są one objęte procedurą „szybkiej ścieżki” akceptacji przez regulatora (niemieckiego Federalnego Instytutu Leków i Urządzeń Medycznych BfArM), dzięki czemu twórcy i wydawcy oprogramowania nie muszą dokumentować ich działania przez randomizowane badania kliniczne.

Dzięki inicjatywy DiGA lekarze mogą swoim pacjentom przepisywać aplikacje na receptę, a ich zakupu lub używanie jest objęty refundacją z ubezpieczenia zdrowotnego. Obecnie (20.10.2021) w katalogu takich rozwiązań znajdują się 24 aplikacje. Połowa z nich to oprogramowanie wspierające terapie zaburzeń psychicznych.

W Wielkiej Brytanii od 2017 roku działa NHS Health Apps Library – szeroki katalog aplikacji zdrowotnych połączony z systemem oceny i rekomendacji, którymi zajmuje się Organisation for the Review of Care and Health Apps (ORCHA). Aplikacje te są obecnie udostępnianie w poszczególnych regionach Wielkiej Brytanii przez odpowiednie instytucje zarządzające. Katalog zawiera – oprócz oprogramowania terapeutycznego (głównie związanego z zaburzeniami psychicznymi) również aplikacje rekreacyjne – takie jak ułatwiające zarządzanie masą ciała, czy wspomagające ćwiczenia fizyczne.

Ruch Francji skomentował Armin Scheuer, wiceprezes HIMSS ds. rozwoju. „Nie ma czegoś takiego, jak wspólny europejskich system ochrony zdrowia. Ochrona zdrowia to odpowiedzialność krajów członkowskich. Niemniej dwie największe gospodarki Unii Europejskiej – Niemcy i Francja – zdecydowały się działać w podobny sposób w tej dziedzinie. A są to kraje będące motorem napędowym unijnego integracji. Można się spodziewać, że ten proces uruchomi kolejne kroki integracji sektora zdrowia w Europie, szczególnie w zakresie cyfryzacji usług” – przekonywał Armin Scheuer.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.