Śmierć pacjentki po ataku hakerów na szpital

Hakerzy zablokowali system iT niemieckiego szpitala / TheDigitalWay, Pixabay

Awaria systemu informatycznego Kliniki Uniwersyteckiej w Düsseldorfie doprowadziła do odłączenia szpitala od systemu ratunkowego i opóźnień w udzielaniu pomocy pacjentom. Efektem tego była śmierć kobiety, którą musiano przewieźć do bardziej odległego szpitala.

Do cyberataku doszło 10 września. Przestępcy wykorzystali lukę w systemie zabezpieczeń i zaszyfrowali część serwerów. Nie doszło jednak do zniszczenia lub przechwycenia danych – poinformowała dyrekcja kliniki. Włamanie miało jednak tragiczne skutki. Po wyłączeniu serwerów, klinika przestała funkcjonować w systemie ratunkowym. Oznaczało to, że karetki były kierowane do innych szpitali, często bardziej odległych. W jednej z takich przekierowanych karetek znajdowała się kobieta w ciężkim stanie. Trafiła do szpitala w Wuppertalu, gdzie wkrótce zmarła. W tej sprawie prokuratura już wszczęła dochodzenie.

System informatyczny Kliniki Uniwersyteckiej w Düsseldorfie już funkcjonuje, a poszczególne systemy są stopniowo ponownie uruchamiane. Zdaniem minister nauki landu Nadrenia Północna – Westfalia wiele wskazuje na to, że celem ataku był Uniwersytet im. Heinricha Heinego. Na jednym z serwerów uczelni znaleziono bowiem list szantażysty. Dyrekcja Kliniki podkreśla jednak, że nie otrzymała żadnych żądań okupu.

Jak podkreślają niemieccy eksperci z Federalnego Urzędu Bezpieczeństwa Cybernetycznego  (BSI) podobne ataki zdarzały się wcześniej, ale nie pociągały za sobą tak tragicznych skutków. Hakerzy brali na celownik również uniwersytety z Giessen, Kolonii i Bochum. Próbowali również sabotować działanie systemów informatycznych zarządzających dostawami energii elektrycznej, wody, a także infrastrukturą telekomunikacyjną, transportem, ochroną zdrowia, czy operacjami finansowymi.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.