Premia od NFZ za wystawienie e-skierowania

NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo placówki odchodzące od tradycyjnych skierowań w formie papierowej na rzecz skierowań w postaci elektronicznej. Zmiany dotyczą świadczeń udzielanych po 1 lipca.

Możliwość uzyskania wyższych wycen wprowadzają podpisane 1 lipca nowelizacje zarządzeń prezesa NFZ ws. warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

„E-skierowanie to kolejny, po e-recepcie, elektroniczny dokument, który umożliwia pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie – od momentu wystawienia skierowania do momentu realizacji” – podkreśla Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na czym mają polegać zmiany? Wyższy poziom finansowania obejmie te placówki POZ, których lekarze będą wystawiać e-skierowania na ambulatoryjne leczenie specjalistyczne oraz leczenie szpitalne zamiast dotychczasowych skierowań papierowych. Umówienie porady w AOS na podstawie e-skierowania w czasie krótszym niż dwie godziny od jego wystawienia będzie premiowane dodatkowo – wynika z dokumentów NFZ. W przypadku AOS premiowane będzie również zwiększenie obsługi e-skierowań w miejsce skierowań papierowych.

„Kolejna fala e-zdrowia nadchodzi!. Dziś podpisałem zarządzenia, które promują #eZdrowie wykorzystując model płacenia za wynik. Placówki POZ i AOS, które będą odchodziły od papierowych skierowań na rzecz #eSkierowanie otrzymają premie” – napisał Adam Niedzielski na Twitterze.

Wzrost finansowania jest uzależniony od stosunku e-skierowań do ogólnej liczby skierowań i wynosi od ok. 1 proc. do 5 proc. Szczegółowe rozwiązania i warunki niezbędne do uzyskania premii finansowej znajdują się w dokumentacji opublikowanej przez NFZ w postaci zarządzeń (pierwsze i drugie) oraz załączników do nich.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.