Kraje nordyckie stworzą wspólny system oceny cyfrowych rozwiązań dla zdrowia

W sklepach z aplikacjami dostępnych jest ponad 350 tys. różnych tytułów związanych ze zdrowiem i medycyną / Torsten Dettlaff, Pexels

Jednolity program oceny i certyfikacji rozwiązań cyfrowego zdrowia zostanie uruchomiony w pięciu krajach Europy Północnej. Pozwoli on na łatwą wymianę wiedzy i doświadczeń, a twórcom nowych technologii umożliwi działanie na rynku z jasnymi i przejrzystymi wspólnymi zasadami.

Plan uruchomienia systemu oceny technologii cyfrowych w zdrowiu ogłoszono podczas europejskiej konferencji HIMSS22 w Helsinkach. Nordic Digital Health and Evaluation Criteria (NordDEC) będzie działać w Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii. Jego celem jest stworzenie jednolitych ram dla aplikacji, platform internetowych i urządzeń wykorzystywanych w medycynie oraz profilaktyce. Główne założenia funkcjonowania systemu oraz kryteria oceny zostały opracowane rzez brytyjską ORCHA (Organisation for Review of Care and Health Apps) przy współpracy Nordic Interoperability Project.

ORCHA specjalizuje się w ocenie i rekomendacjach aplikacji zdrowotnych. NordDEC wypełni lukę w tej dziedzinie na rynkach krajów nordyckich – mimo ponad 350 tys. różnych aplikacji dostępnych w sklepach dla urządzeń mobilnych, brak jest katalogu z aktualnymi i wiarygodnymi ocenami przydatności i bezpieczeństwa poszczególnych produktów. Z takiego katalogu mogą korzystać zarówno lekarze polecający aplikacje pacjentom, jak i sami pacjenci poszukujący wiarygodnych rozwiązań dla profilaktyki.

– Dla ORCHA i krajów nordyckich to jeden z najważniejszych projektów dotyczących zdrowia. Doświadczenia z jego wdrożenia będzie można zastosować również w innych geograficznych regionach świata – powiedziała Liz Ashall-Payne, CEO ORCHA. – Program da również dostawcom rozwiązań dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia starań o wkroczenie na inne rynki, takie jak Wielka Brytania, Holandia, Kanada czy Stany Zjednoczone.

Program NordDEC zakłada analizę rozwiązań cyfrowych w oparciu o ok. 500 parametrów w obszarach takich jak cyberbezpieczeństwo, wartość kliniczna, czy łatwość użytkowania. Każdy z krajów biorących udział w programie może zastosować własne, dodatkowe kryteria rekomendacji oprogramowania. Jak mówi Anders Tunold-Hanssen z Nordic Interoperability Project, najważniejszym celem programu jest usunięcie barier w dostępie do rynku przez standaryzację zasad. Kolejnym krokiem ma być stworzenie katalogu aplikacji dla krajów nordyckich, które profesjonaliści medyczni będą mogli polecać pacjentom.

Jak podkreślano podczas europejskiej konferencji HIMSS22 jest to pierwsze tego typu rozwiązanie transgraniczne. Ma się przyczynić do realizacji planu Nordyckiej Rady Ministrów zakładającego utworzenie do 2030 roku najbardziej zintegrowanego pod względem opieki zdrowotnej regionu świata. Podobny system, również stworzony przy udziale ORCHA, funkcjonuje w kilku hrabstwach południowo-zachodniej Anglii.

Zarówno Liz Ashall-Payne z ORCHA, jak i Anders Tunold-Hanssen reprezentujący NIP, byli uczestnikami Forum e-Zdrowia 2020. Przedstawili wówczas najważniejsze założenia nowego programu transgranicznego, a także rolę aplikacji we wspomaganiu procesu leczenia.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.