Kioski profilaktyczne w 16 placówkach NFZ

Kioski uruchomione w oddziałach NFZ wzorowane są na Punktach Diagnostycznych Comarch Healthcare

Urządzenia diagnostyczne pozwalające każdemu wykonać podstawowe badania uruchomiły wspólnie Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Są one ogólnodostępne w wojewódzkich oddziałach Funduszu. Technologicznym partnerem projektu jest Comarch Healthcare.

Samoobsługowe punkty zapewniają prywatność pacjentów i są łatwe w obsłudze. Ich najważniejszym zadaniem jest poinformowanie pacjenta o ryzyku chorób cywilizacyjnych. Profesjonalni doradcy w stanowiskach ds. profilaktyki i promocji zdrowia mogą wówczas zaproponować udział w programach NFZ lub skorzystanie z bezpłatnej porady dietetycznej.

– Przez pandemię rzadziej zgłaszamy się do lekarzy i rzadziej wykonujemy badania – podkreśla Filip Nowak, prezes NFZ. – Chcemy zmienić ten trend i odbudować zdrowie naszego społeczeństwa, dzięki ogólnopolskim programom bezpłatnych badań profilaktycznych. Choroby cywilizacyjne nie poczekają na koniec pandemii. Im szybciej zostaną wykryte, tym większa jest szansa na skuteczne leczenie

Przy użyciu urządzeń wewnątrz kiosku można zmierzyć wzrost i masę ciała, obliczyć na tej podstawie indeks masy ciała BMI oraz skład ciała (poziom tkanki tłuszczowej, mięśni i zawartość wody w organizmie), a także zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi. Według NFZ te proste pomiary umożliwiają określenie ryzyka wystąpienia schorzeń cywilizacyjnych, w tym chorób układu krążenia takich jak nadciśnienie krwi, niewydolność serca, czy arytmia, a także miażdżycy i cukrzycy.

Z urządzeń mogą korzystać osoby z niepełnosprawnością – także te poruszające się na wózkach lub niedowidzące. Kioski wzorowane są na Punkcie Diagnostycznym oferowanym przez Comarch Healthcare (urządzenia oferowane przez Comarch mają jednak szerszy zakres urządzeń pomiarowych – wyposażono je m.in. pulsoksymetr oraz EKG).

– Jako Comarch Healthcare od lat włączamy się w działania profilaktyczne – mówi Marcin Romanowski, prezes zarządu Comarch Healthcare. – Mamy nadzieję, że kioski profilaktyczne na stałe zagoszczą w wielu miejscach w Polsce, dając tym samym szansę na zaangażowanie pacjenta oraz szybszą reakcję na problemy zdrowotne społeczeństwa.

Istotnym elementem programu kiosków profilaktycznych są doradcy ds. profilaktyki. Jak podkreśla NFZ, ich zadaniem nie jest interpretacja wyników badań, lecz udzielenie osobom korzystającym z kiosków informacji o prowadzonych przez Fundusz projektach, takich jak Profilaktyka 40 Plus, Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19, czy o gotowych zestawach przepisów na portalu Diety.nfz.gov.pl. Doradcy mogą również pomóc w założeniu Profilu Zaufanego i uruchomić Internetowe Konto Pacjenta.

Punkty działają w godzinach 9.00 – 12.30 oraz 13.00 – 15.30. Aby z nich skorzystać konieczne jest jednak umówienie się przez telefon lub za pośrednictwem stron internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ. Uruchomiony w listopadzie 2021 roku program ma potrwać 2 lata.

Lista oddziałów, w których funkcjonują kioski profilaktyczne:

 1. Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ, ul. Traugutta 55, Wrocław, www.nfz-wroclaw.pl
 2. Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ, ul. Łomżyńska 33, Bydgoszcz, www.nfz-bydgoszcz.pl
 3. Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ, ul. Nadstawna 2-4, Lublin, www.nfz-lublin.pl
 4. Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ, ul. Podgórna 9b, Zielona Góra, www.nfz-zielonagora.pl
 5. Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ, ul. Targowa 35, Łódź, www.nfz-lodz.pl
 6. Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ, ul. Wadowicka 8W, Kraków, www.nfz-krakow.pl
 7. Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ, ul. Chałubińskiego 8, Warszawa, www.nfz-warszawa.pl
 8. Opolski Oddział Wojewódzki NFZ, ul. Ozimska 72A, Opole, www.nfz-opole.pl
 9. Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ, ul. Zamkowa 8, Rzeszów, www.nfz-rzeszow.pl
 10. Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ, ul. Pałacowa 3, Białystok, www.nfz-bialystok.pl
 11. Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ, ul. Podwale Staromiejskie 69, Gdańsk, www.nfz-gdansk.pl
 12. Śląski Oddział Wojewódzki NFZ, ul. Kossutha 13, Katowice, www.nfz-katowice.pl
 13. Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ, ul. IX Wieków Kielc 2a, Kielce, www.nfz-kielce.pl
 14. Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ, ul. Głowackiego 14, Olsztyn, www.nfz-olsztyn.pl
 15. Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ, ul. Piekary 14/15, Poznań, www.nfz-poznan.pl
 16. Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki NFZ, Ul. Arkońska 45, Szczecin, www.nfz-szczecin.pl.
Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.