Analiza głosu pomaga wykryć choroby układu oddechowego

Technologia analizy głosu pomaga w wykrywaniu osób chorych na COVID-19 / Andrea Piacquadio, Pexels

Nowa aplikacja na smartfony potrafi wskazać osoby z problemami układu oddechowego na podstawie analizy próbki głosu. Technologia ta już znalazła zastosowanie w systemie umożliwiającym szybkie badanie osób chcących wrócić do pracy po kwarantannie.

Sonde One, oprócz badania głosu, korzysta również z pomiaru temperatury (dane musi wprowadzić sam użytkownik) oraz prostego kwestionariusza. Na tej podstawie może zasugerować, żeby pracownik jeszcze nie wracał do biura po przymusowej kwarantannie z powodu COVID-19.

– Wierzymy, że brzmienie głosu jest istotnym wskaźnikiem określającym ogólny stan zdrowia człowieka – mówi David Liu, szef Sonde Health. – Analizując kilkusekundowe próbki dźwięku możemy wykryć subtelne zmiany głosu spowodowane chorobami układu oddechowego. Wykorzystaliśmy ten pomysł w aplikacji Sonde One, aby firmy mogły zaoferować swoim pracownikom proste i skuteczne narzędzie do monitorowania zachorowań na COVID-19. W dodatku takie, które mieści się w kieszeni.

Sugestie oferowane przez aplikację mogą być dopasowane do zasad i kultury organizacyjnej każdej firmy. Różne wersje programu autoryzowane przez konkretnego pracodawcę będą dostępne w sklepach Google Play i App Store. Co więcej, aplikacja może wygenerować kod QR, który będzie stanowił „przepustkę” umożliwiającą wejście na teren biura. Dzięki takiemu rozwiązaniu program podstawowego skriningu może objąć nie tylko pracowników, ale również gości odwiedzających firmę.

Pierwszym klientem korzystającym z tego rozwiązania jest jedna z największych amerykańskich firm sektora IT – SHI International Corp. Ma ona około 5 tys. pracowników rozsianych w ponad 35 biurach na całym świecie. Z aplikacji Sonde One skorzysta również Wellworks for You oferująca usługi zdrowotne na poziomie korporacyjnym. Korzysta z nich łącznie ok. 1,4 mln pracowników.

Rozwiązanie Sonde One wpisuje się w trend wykorzystywania technologii do wstępnego diagnozowania użytkowników pod kątem COVID-19 oraz umożliwiania im (lub nie) zakończenia pracy zdalnej i powrotu do normalnej pracy stacjonarnej w biurze, z innymi ludźmi. Bardzo podobne rozwiązania ma również Fitbit (wykorzystuje zarówno aplikację, jak i urządzenia monitorujące organizm), Verily oraz CVS Health.

Sonde Health nie ogranicza się zresztą do badań głosu w czasie pandemii COVID-19. Inne algorytmy mogą wykrywać depresję, problemy ze snem, czy nadciśnienie. Jak twierdzi firma, oprogramowanie analizuje ok. 4 tys. cech głosu skojarzonych z różnymi chorobami.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.