Konferencja HIMSS21 & Health 2.0 European Health Conference – nowy plan dla Europy

Współpraca i interoperacyjność w czasach po pandemii, bezpieczeńśtwo i wymiana danych oraz wyzwania związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji będą głównymi tematami europejskiej konferencji HIMSS21. Odbędzie się ona w formule online w dniach 7-9 czerwca. Rejestracja uczestników jest już otwarta.

Coroczne konferencje HIMSS & Health 2.0 European Health Conference to miejsce dyskusji o najważniejszych trendach w dziedzinie ochrony zdrowia i związanych z tym technologiach. To również okazja do spotkania liderów opinii i decydentów kształtujących modele ochrony zdrowia nie tylko w Europie, ale również na innych dużych i zamożnych rynkach świata.

W tym roku uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać prezentacji ponad 120 ekspertów, którzy podzielą się wiedzą i doświadczeniem płynącym z funkcjonowania w 90 krajach. Szczególnie uważnie rozważane będą zmiany w systemie ochrony zdrowia i transformacja cyfrowa zachodząca w Niemczech, Włoszech, Francji, Holandii i krajach skandynawskich, w Portugalii, która właśnie zakończy swoją półroczną prezydencję Rady Unii Europejskiej oraz Słowenii, która prezydencję dopiero rozpoczyna. O perspektywie innych krajów mówić będą eksperci m.in. z Izraela, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Najważniejsze tematy HIMSS21 & Health 2.0 European Health Conference

  • Odbudowa po pandemii i nadrabianie zaległości
  • Współpraca w zakresie wymiany danych jako podstawa opieki koordynowanej
  • Cyfrowe zdrowie publiczne i walka z „infodemią” (rozpowszechnianiem fake newsów o zdrowiu)
  • Kształcenie cyfrowych profesjonalistów medycznych
  • Granice dla sztucznej inteligencji, analizy danych i personalizowanych terapii
  • Nierówności zdrowotne i transformacja cyfrowa

Cały program dostępny jest na stronie konferencji

Tematem numer jeden tegorocznej konferencji będzie proces wygaszania pandemii oraz odbudowy Europy po największym kryzysie zdrowotnym i ekonomicznym ostatnich 100 lat. Zdaniem organizatorów, globalne podejście do odbudowy – takie, w którym dane, odkrycia naukowe i szczepionki są dzielone ponad granicami jest jedyną rozsądną drogą. Ta otwierająca myśl przewodnia pierwszego dnia będzie pozytywnym i optymistycznym spojrzeniem na to, jak powinna wyglądać dobrze przygotowana „mapa drogowa” wyjścia z kryzysu, w którym znaleźliśmy się za sprawą koronawirusa.

Wiele miejsca organizatorzy poświęcą problemowi wymiany danych medycznych – krwiobiegowi nowoczesnego systemu ochrony zdrowia. Podczas drugiego dnia konferencji eksperci, dostawcy usług i oprogramowania oraz klienci będą mówić m.in. o budowie i efektywnej organizacji systemów informatycznych dla ochrony zdrowia, cyberbezpieczeństwie, dobrych praktykach szpitalnych, a także wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji do wspierania specjalistów w diagnostyce oraz wyborze optymalnej terapii.

Specjalne sesje podczas trzeciego dnia poświęcone będą m.in. niemieckiej inicjatywie DiGA pozwalającej szybko wdrażać cyfrowe terapeutyki do praktyki klinicznej, doświadczeniom różnych krajów z procesu uruchamiania i świadczenia usług zdalnych, niwelowaniu nierówności w dostępie do świadczeń zdrowotnych i szkoleniom profesjonalistów medycznych.

Po oficjalnym zakończeniu HIMSS21 & Health 2.0 European Health Conference, 10 czerwca, przewidziano zaś Swiss eHealth Summit oraz półfinał Global Maternal Health Tech Challenge – inicjatywy mającej promować technologiczne rozwiązania dla zdrowego macierzyństwa.

Aby wziąć udział w tym wydarzeniu niezbędna jest rejestracja na stronie https://www.himss.org/event-himss-europe


HIMSS (Healthcare Information and Management Systems Society) to amerykańska organizacja non-profit zajmująca się poprawą opieki zdrowotnej w zakresie jakości, bezpieczeństwa, opłacalności i dostępu poprzez najlepsze wykorzystanie technologii informatycznych i systemów zarządzania.

Jako organizacja non-profit zorientowana na misję, HIMSS zajmuje się łączeniem wiedzy eksperckiej z zakresu medycyny i technologii, doradza światowym liderom, interesariuszom i wpływowym osobom w zakresie najlepszych praktyk w zakresie informacji i technologii zdrowotnych. Siedziba główna firmy znajduje się w Chicago w stanie Illinois. HIMSS obsługuje globalne społeczności informacyjne i technologiczne dotyczące zdrowia, prowadząc ukierunkowane działania w Ameryce Północnej, Europie, Wielkiej Brytanii, na Bliskim Wschodzie oraz w regionie Azji i Pacyfiku.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.