Sztuczna inteligencja diagnozuje kondycję psychiczną seniorów

04-08-2021
Algorytmy AI analizują mimikę starszych pacjentów / Opsis Emotion AI

System pomagający w diagnozie stanów lekowych, stresu i depresji na podstawie obrazu wideo twarzy pacjentów będzie testowany w Singapurze. Projekt pilotażowy Opsis Emotion AI potrwa dwa lata.

W programie weźmie udział ponad 4 tys. seniorów w Singapurze – bo to z myślą o nich powstał system analizujący emocje na podstawie obrazu z wideopołączeń. Wezmą w nim udział również specjaliści z organizacji opieki społecznej Lions Befrienders, którym system AI ma pomagać w pracy. LB obsługuje ok. 8 tys. samotnych osób starszych znajdujących się w grupie wysoka ryzyka.

Osoby starsze często nie są skore do rozmowy o swoich problemach psychicznych. Dlatego tak istotne jest wykorzystanie innych sposobów oceny ich stanu emocjonalnego. Jak wskazuje Andrew Ow, założyciel Opsis, system analizujący mimikę podczas wideopołączenia pozwoli m.in. wcześniej wykryć skłonności samobójcze, czy sygnały zwiastujące pogorszenie kondycji mentalnej seniorów. Algorytmy mogą również wykrywać oznaki depresji, osłabienia zdolności poznawczych, a także psychoz i halucynacji, a nawet bólu, o których pacjenci zwykle nie chcą mówić.

„Naszym celem jest asystowanie profesjonalistom medycznym w bardziej efektywnym wykrywaniu i radzeniu sobie z depresją u osób, które cierpią w milczeniu. Dzięki takiemu narzędziu będziemy mogli zapobiec pogorszeniu objawów, a jednocześnie podnieść jakość życia pacjentów” – mówi Andrew Ow.

W pierwszym etapie testowania Opsis Emotion AI pracownicy opieki społecznej porównają wskazówki dostarczane przez sztuczną inteligencję z własnymi obserwacjami i diagnozami. Jeżeli algorytmy okażą się sprawne, system zostanie wdrożony również do pomocy innym osobom potrzebującym pomocy. Opsis współpracuje również z dwoma szpitalami z oddziałami neurologicznymi i sześcioma innymi organizacjami pomocy społecznej.