Pierwszy domowy zestaw testowy na koronawirusa

Test na COVID-19 do samodzielnego wykonania najpierw będzie dostępny dla pracowników szpitali i ratowników.

Jest już dostępny pierwszy test na COVID-19 pozwalający na pobranie próbki w warunkach domowych. Opracowany przez LabCorp test uzyskał właśnie akceptację FDA.

Wysyłany pocztą zestaw składa się z wymazówki i roztworu soli fizjologicznej. Po samodzielnym pobraniu odpowiednio zapakowany materiał trzeba wysłać do LabCorp. Tam próbki są badane metodą RT-PCR.

Pierwsze testy tego typu trafia do pracowników medycznych oraz ratowników, którzy są najbardziej narażeni na kontakt z koronawirusem SARS-CoV-2. Będą również dostępne dla wszystkich, którzy chcą się zbadać, ich zakup będzie jednak wymagał skierowania od lekarza.

FDA w oficjalnym komunikacie podkreśla, że zezwolenie dotyczy wyłącznie testów LabCorp i nie obejmuje innych podobnych produktów fałszywie reklamowanych jako testy na SARS-CoV-2. Tego rodzaju testy mogą pomóc szpitalom w szybszym identyfikowaniu pacjentów wymagających izolacji. Osoby podejrzewające u siebie zakażenie koronawirusem lecz nie mające objawów mogą zaś wykonać taki test bez wychodzenia z domu i bez narażania innych.

Źródło: MobiHealthNews

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.