Platforma Doctolib z rekordową wyceną

Doctolib to jeden z najpoważniejszych europejskich graczy na rynku telemedycyny / mat. pras.

Francuska platforma telezdrowia Doctolib zdobyła 500 mln euro w najnowszej rundzie finansowania. To sprawia, że jej wartość osiągnęła poziom 5,8 mld euro. To obecnie najwyżej wyceniany francuski start-up.

Podczas pandemii COVID-19 Doctolib znalazł się wśród trzech najczęściej wykorzystywanych platform do wideokonsultacji lekarskich na świecie. Z oprogramowania firmy korzysta co najmniej 300 tys. profesjonalistów medycznych, a rok 2022 ma się zamknąć współpracą z kolejnymi 100 tysiącami.

Właśnie na rekrutację współpracowników korzystających z platformy mają zostać przeznaczone pieniądze z ostatniej rundy finansowania. Brały w niej udział m.in. Eurazeo, General Atlantic i Bpifrance. Doctolib zamierza również zatrudnić w ciągu najbliższych pięciu lat aż 3500 nowych stałych pracowników – głównie we Francji, Niemczech i Włoszech.

Firma zaczynała w 2013 roku od internetowej platformy rezerwacji wizyt lekarskich i rejestracji pacjentów. Obecnie oferuje również usługi telekonsultacji, komunikacji medycznej oraz ułatwia zadania administracyjne.

Doctolib jest jednym z największych konkurentów polskiego Docplannera w walce o lukratywne rynki europejskie. Docplanner jest wart obecnie ponad miliard dolarów. O obecność na europejskich i azjatyckich rynkach walczy również inny polski start-up – HigoSense oferujący narzędzia do telediagnostyki i system wspomagający analizę wyników wykorzystujący sztuczną inteligencję. Firma pozyskała niedawno 5 mln euro na rozwój i wejście na rynki UE oraz Bliskiego Wschodu.

Francuski startup Lifen zdobył w zeszłym roku 58 mln euro na swój infrastrukturalne rozwiązanie oferujące zarządzanie przepływem danych oraz ich analizę w szpitalnych systemach EHR. Z usług Lifen korzysta ponad 600 placówek służby zdrowia.

W 2021 roku portugalski startup knok otrzymał 4,4 mln euro na platformę telemedyczną, która oferuje spotkania wideo i zdalne udostępnianie danych. Firma zapowiedziała inwestowanie środków w rozwój swoich rozwiązań telezdrowia obsługujących sieci 5G.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.