Jest już polska aplikacja do unijnych certyfikatów covidowych

W sklepie z aplikacjami dla systemu Apple iOS pojawiła się już polska aplikacja do odczytywania kodów QR z informacją o statusie osoby zaszczepionej przeciw COVID-19 zgodnych z wytycznymi unijnymi. Wkrótce ma pojawić się również w wersja dla Androida.

To ostatni etap przygotowania Polski do wprowadzenia unijnych certyfikatów covidowych. Mają one umożliwiać m.in. bezproblemowe poruszanie się między krajami Unii Europejskiej, bez konieczności odbywania kwarantanny. Unijny Certyfikat COVID (UCC) jest ważny we wszystkich państwach UE, a także Islandii, Norwegii i Liechtensteinie. Kraje unijne oficjalnie wprowadzą to rozwiązanie dopiero 1 lipca (z sześciotygodniowym okresem przejściowym).

Unijny kod QR wraz z unikalnym identyfikatorem można od 1 czerwca pobrać m.in. z Internetowego Konta Pacjenta (w sekcji Certyfikaty) i zapisać jako pdf lub wydrukować na papierze. Skanowanie może też odbywać się bezpośrednio z ekranu smartfona.

Nowa aplikacja do odczytywania kodów UCC nie jest kompatybilna z wprowadzonym wcześniej krajowym systemem zaświadczeń o szczepieniu (również wydawanych w formie kodów QR) i aplikacją Zaszczepieni. Do końca czerwca ma nastąpić aktualizacja aplikacji mObywatel, co pozwoli na dostęp z poziomu smartfona już do nowego unijnego dokumentu, zamiast starszej krajowej wersji certyfikatu.

Unijne certyfikaty, nazywane również paszportami covidowym, wydawane są trzem grupom osób. Zaświadczają, że wskazana osoba została skutecznie zaszczepiona przeciw COVID-19 (w przypadku szczepionek dwudawkowych podane zostały obie dawki). Taki certyfikat jest ważny przez rok, ale obowiązuje dopiero od 14 dnia po skutecznym zaszczepieniu. Drugą grupą są osoby z negatywnym wynikiem testu PCR (ważność 48 godzin). Trzecia grupa to pacjenci, którzy przechorowały COVID-19 – to zaświadczenie będzie ważne przez 180 dni.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.