Wyprzedzić zagrożenia – technologie dla zdrowia publicznego

05-11-2020
/ Adobestock

W jaki sposób nowe technologie mogą pomóc przewidywać zagrożenia zdrowotne i lepiej się do nich przygotowywać – to temat sesji „Zdrowie publiczne: w drodze od reaktywności do prewencji”, która odbędzie się drugiego dnia Forum e-Zdrowia 2020 w ramach bloku Pacjent w centrum cyfrowego systemu zdrowia.

Sztuczna inteligencja, rozlegle zbiory danych (big data), systemy wspomagające decyzje, automatyzacja niektórych procesów – to tematy, które zdominowały dyskusję o wykorzystaniu nowych technologii w profilaktyce i terapii chorób. Szczególnego znaczenia nabrały one podczas pandemii COVID-19. Wykorzystanie analizy danych z takich usług internetowych jak Twitter czy Google Search umożliwiło śledzenie nowych zachorowań i szybsze podejmowanie kroków zaradczych w celu opanowania pandemii.

Jednak wykorzystanie nowoczesnych technologii analizy danych w zdrowiu publicznym sięga znacznie dalej niż tylko do wyników wyszukiwarek internetowych. Systemy sztucznej inteligencji mogą analizować dane medyczne pacjentów, zgłoszenia od ratowników, raporty ze szpitali, czy wielkość sprzedaży leków na receptę i OTC, a także dane populacyjne gromadzone przez instytucje państwowe i dużych dostawców usług medycznych.

– Kluczowym zagadnieniem tej sesji będzie to, jak nowe technologie dają nam szansę na zmianę zdrowia publicznego – z modelu, w którym tylko reagujemy na sytuację, na taki, w którym umiemy przewidywać, co się może stać – mówi Michał Brzeziński z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, moderator sesji „Zdrowie publiczne: w drodze od reaktywności do prewencji”.

Sesję rozpocznie wystąpienie Sashy Marschanga, p.o. sekretarza generalnego European Public Health Alliance (EPHA), a w debacie wezmą udział Anna Kozieł z Banku Światowego, John Middleton prezes Association of Schools of Public Health in the European Region (ASPHER) oraz Filip Urbański, z-ca dyrektora w Departamencie Analiz i Innowacji NFZ.

Podczas wystąpień i dyskusji prezentowane będą m.in. nowoczesne narzędzia pozwalające planować działania wyprzedzające zdarzenia w systemie zdrowia publicznego. Omawiane będą doświadczenia ze świata, jak również polskie wdrożenia. Nie zabraknie wniosków z działania projektu organizacji opieki koordynowanej – zapowiada Michał Brzeziński.

Dyskutowane będą również bariery hamujące szybkie wdrożenie takich rozwiązań do systemów opieki zdrowotnej w wielu krajach. To nie tylko brak funduszy, czy niewielkie zrozumienie możliwości technologii, ale również bezwładność instytucji publicznych i niechęć płatników do inwestycji w podobne rozwiązania.

W tym kontekście prezentowana będzie również perspektywa środowiska medycznego. Na ile sami lekarze i eksperci zajmujący się problematyką zdrowia publicznego są przygotowani do wykorzystywania takich danych? Czy są kadry, które to potrafią, czy może dopiero należy je wyszkolić? Jak podkreśla Michał Brzeziński, chodzi nie tylko o wykształcenie w zakresie zarządzania zdrowiem publicznym, ale również w dziedzinie praktycznej analizy i obróbki danych, znajomości zasad posługiwania się zbiorami big data oraz rekomendacjami płynącymi z systemów wspierania decyzji wykorzystujących sztuczną inteligencję.

Sesja zaplanowana jest na godz. 14. w środę, 18 listopada 2020 roku. Moderatorem dyskusji będzie Michał Brzeziński z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Osoby chcące posłuchać wystąpień i dyskusji podczas Forum e-Zdrowia 2020 mogą się już zarejestrować na to wydarzenie.