Start-up EXO dostał 40 mln dolarów finansowania od GlaxoSmithKline

01-09-2020 / Rafał Pikuła

Oferowany przez EXO system do mobilnego USG może zrewolucjonizować opiekę medyczną, szczególnie ratownictwo medyczne.

Wpływ ultradźwięków sprawiał, że niemożliwe było stworzenie naprawdę mobilnego urządzenia do badań ultrasonograficznych. Zdaniem EXO można rozwiązać ten problem, opierając się na opatentowanym piezoelektrycznym przetworniku typu PMUT (Piezoelectric Micromachined Ultrasonic Transducer). Tak ma działać urządzenie firmy EXO. Ma poprawiać jakość obrazu, a dołączony zestaw narzędzi oprogramowania zwiększać możliwości diagnostyczne urządzenia.

Sprzęt Exo jest dostarczany z pakietem narzędzi programowych, które zostały zaprojektowane tak, żeby możliwa integracja z innymi urządzeniami i z istniejącymi modelami pracy. EXO przewiduje, że światowy rynek ultrasonografii punktowej osiągnie 1,5 miliarda dolarów w 2024 r. I będzie rósł o prawie 10 proc. rocznie.

„Pracownicy pogotowia ratunkowego na całym świecie mają problem z szybkimi badaniami USG jeszcze w momencie ratowania życia. Brakuje urządzenia, które pozwoliłoby na obrazowanie pacjenta już w pierwszych minutach akcji ratowniczej. My chcemy to zmienić” – powiedział Sandeep Akkaraju, prezes EXO. Przełomem ma być właśnie nowe urządzenie jego firmy.

Nowa runda 40 milionów dolarów na wsparcie technologii firmy jest następstwem inwestycji w wysokości 35 milionów dolarów w 2019 roku i zwiększa całkowity kapitał firmy do prawie 100 milionów dolarów. Finansowanie zostało przeprowadzone przez Fiscus Ventures, Reimagined Ventures (obie spółki powiązane z Magnetar Capital) i Action Potential Ventures, przy dodatkowym udziale TDK Ventures, Solasta Ventures i wszystkich poprzednich inwestorów, w tym Intel Capital i Applied Ventures.

„Jako lekarz pogotowia i inwestor venture capital znam z pierwszej ręki przełomowy potencjał produktów, które Exo wprowadza na rynek. Zespół Exo koncentruje się na zbudowaniu urządzenia, które będzie bezproblemowo działać w często chaotycznym środowisku szpitalnym i zapewni jakość obrazu, przejrzysty interfejs i narzędzia diagnostyczne, o których marzyli lekarze” – uważa dr Ted Koutouzis z Fiscus and Reimagined Ventures.

„Exo tworzy platformę technologiczną, która może doprowadzić do rzeczywistego przyjęcia obrazowania w izbach przyjęć i na oddziałach intensywnej opieki medycznej, może ułatwić zaawansowaną robotykę chirurgiczną i procedury endoskopowe oraz umożliwić modalności terapeutyczne w nieinwazyjnej neuromodulacji i podawaniu leków” – wyjaśniał Juan Pablo Mas, z Action Potential Venture Capital (korporacyjnego ramienia GlaxoSmithKline zajmującego się technologiami bioelektronicznymi).

Podobne rozwiązanie oferuje również Philips. W urządzeniu Lumify głowica USG podłączana jest zwykłym przewodem USB do mobilnych urządzeń – smartfonów lub tabletów. Pozwala to na pracę w bardzo wysokiej rozdzielczości, a także łatwe przesyłanie wyników do konsultacji. Lumify przeznaczone jest dla zespołów ratunkowych, a ze względu na niewielkie rozmiary i łatwość obsługi można go również używać w gabinetach lekarzy rodzinnych.