Raport McKinsey: 250 mld dolarów wydatków na zdrowie przejdzie do online

Wprowadzenie nowych usług telemedycznych to w USA tylko kwestia czasu - twierdzą autorzy raportu z McKinsey & Company /Javier Matheu, Unsplash

Medyczne usługi online przechwycą jedną piątą amerykańskich wydatków na leczenie ambulatoryjne i wizyty lekarskie – przewidują analitycy McKinsey & Company. To efekt pandemii COVID-19 oraz rosnącego zaufania do nowych technologii.

Obliczenia obejmują wydatki ponoszone w ramach Medicare (rządowego programu medycznego dla osób powyżej 65. roku życia i niepełnosprawnych), Medicaid (programu pomocy socjalnej dla osób o niskich dochodach) oraz usług komercyjnych obejmujących pomoc ambulatoryjną i opiekę domową.

Według ekspertów McKinsey tak znacząca zmiana spowodowana jest eksplozją wykorzystania teleporad w czasie zagrożenia koronawirusem. Analitycy firmy cytują badania i raporty, z których wynika, że 76 proc. amerykańskich pacjentów chętnie lub bardzo chętnie skorzysta z teleporad w przyszłości. W 2019 roku zaledwie 11 proc. osób wykorzystywało takie usługi. Inne badania, na które powołują się autorzy raportu McKinsey przeprowadzono wśród dostawców usług opieki zdrowotnej. Twierdzą oni, że udzielają teraz od 50 do 175 razy więcej teleporad niż w czasach przed pandemią COVID-19.

„Obecny kryzys pokazał, jakie znaczenie mają zdalne usługi medyczne i otworzył furtkę dla szybkich zmian i modernizacji systemu opieki. Ta zmiana nie jest jednak nieuchronna” – piszą autorzy raportu. „Aby się dokonała niezbędne są zmiany organizacyjne u ubezpieczycieli i dostawców usług, wprowadzenie modyfikacji w dziedzinie wymiany informacji oraz integracja technologii”.

Analitycy przeanalizowali również dane Medicare i Medicaid pod kątem najczęściej wykorzystywanych usług i możliwości ich wirtualizacji w najbliższej przyszłości. Te obszary to:

  • wirtualny ostry dyżur oraz dyżury świąteczne – obejmujące konsultację nagłych, ale niezagrażających życiu przypadków (jak np. zapalenie zatok)
  • wirtualne wizyty w gabinecie – w przypadkach niewymagających badania palpacyjnego (m.in. niektóre choroby przewlekłe, przeziębienia, a także zaburzenia behawioralne)
  • wizyty hybrydowe – łączące wirtualną teleporadę z fizycznym badaniem w innej placówce (autorzy podają tu jako przykład podejrzenie zakażenia koronawirusem, gdzie pacjent otrzymuje poradę zdalną i zostaje poddany testowi wymazowemu w laboratorium w pobliżu własnego domu)
  • wirtualna opieka domowa – zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjenta i wirtualne wizyty lekarskie oraz zdalna rehabilitacja
  • przyjmowanie leków pod zdalnym nadzorem lub z wykorzystaniem nowych technologii – to przeniesienie niektórych prostych zabiegów ambulatoryjnych (jak zastrzyki) do domu pacjenta, a także monitorowanie efektów leczenia za pośrednictwem elektronicznych gadżetów.

Zdaniem autorów opracowania, takie wydatki na takie usługi mogą stanowić nawet 20 proc. wszystkich kosztów w rządowych programach socjalnych i opieki zdrowotnej. Zastrzegają jednak, że to dane wstępne i dalekie od precyzji.

Cały raport McKinsey & Company „Telehealth: A quarter-trillion-dollar post-COVID-19 reality?”

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.