Medicover testuje aplikację do zdalnego monitorowania zdrowia

Aplikacja CarnaLife System umożliwia zdalne badania kardiologiczne, diabetologiczne i oddechowe. Medicover wdraża ją testowo w swoich wybranych placówkach medycznych. Pilotaż potrwa co najmniej trzy miesiące.

Opracowana przez polską firmę MedApp aplikacja pozwala pobierać i integrować wskazania z ponad 20 typów urządzeń do badań i pomiarów parametrów pracy organizmu. Dzięki niej lekarz może zdalnie łączyć się m.in. z pulsoksymetrami, elektrokardiografami (EKG), ciśnieniomierzami, glukometrami, termometrami, wagami, czy elektronicznymi stetoskopami. „Wyniki badań są analizowane 24/7 z wykorzystaniem AI i analizy Big Data. W razie pojawienia się odchyleń od normy system alarmuje personel medyczny, który sprawuje opiekę nad danym pacjentem” – opisuje producent na swojej stronie.

System zostanie dostarczony do niektórych placówek Medicover, gdzie będą mogli z niego skorzystać chętni pracownicy i pacjenci celem przetestowania funkcjonalności oprogramowania. Docelowo taką opieką mają zostać objęci pacjenci z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca oraz kobiety w ciąży.

Wprowadzenie jeszcze w tym roku podobnych urządzeń zapowiadał w rozmowie z Info e-Zdrowie dr Piotr Soszyński, dyrektor ds. strategicznego doradztwa medycznego Medicover Polska. – Rola medycyny zdalnej może tylko wzrosnąć. Poza opieką podstawową, świetnymi specjalizacjami są te, oparte na diagnostyce obrazowej, jak teledermatologia lub oparte na wynikach badań laboratoryjnych, jak endokrynologia – mówił dr Soszyński. – W Medicover również idziemy tą droga. Wypróbowaliśmy m.in. specjalistyczne rozwiązania szwedzkie dla dermatologów. Badaliśmy również e-stetoskop, zestawy do badania domowego oparte m.in. o wzierniki do ucha i gardła. Oceniając te rozwiązania pod kątem przydatności sprawdzamy, czy pomogą nam one spełnić tzw. potrójny cel: muszą zapewnić lepszą opiekę szerszej grupie pacjentów, zwiększyć ich satysfakcję i obniżyć jej koszty. Mamy plan, aby jeszcze w tym roku wdrożyć przynajmniej jedno – dwa takie rozwiązania.

Jak podkreśla MedApp, system jest certyfikowany jako wyrób medyczny wspomagający diagnostykę w klasie IIb przez TÜV NORD Polska, jednostkę autoryzowaną przez Ministerstwo Zdrowia. System pozwala m.in. na zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjenta i – w razie potrzeby – na kontakt w formie czatu internetowego, rozmowy telefonicznej lub wideopołączenia. Dane w systemie są przechowywane w chmurze Microsoft Azure, a aplikacja jest połączona z platformą P1 umożliwiając tym samym na łatwe korzystanie z funkcjonalności e-recepty czy e-skierowania.

– Bardzo się cieszymy, że rozwiązania naszego autorstwa są dostrzegane przez tak duże i rozpoznawalne firmy jak Medicover. Pilotaż pozwoli personelowi medycznemu sieci zapoznać się z naszą aplikacją CarnaLife System i przeprowadzać za jego pośrednictwem pomiary podstawowych parametrów, takich jak temperatura, puls, czy też EKG. CarnaLife System, dzięki wykorzystaniu autorskich, certyfikowanych klasą medyczną IIb algorytmów oraz big data, może być istotnym wsparciem lekarzy w diagnostyce – powiedział Krzysztof Mędrala, Prezes Zarządu MedApp.

Wcześniej Medicover testował również dwa inne rozwiązania telediagnostyczne. Urządzenie polskiej firmy Higo umożliwia zebranie danych medycznych w formie obrazów (gardła czy wnętrza ucha) i zapisu dźwięku (osłuchiwanie płuc czy serca) w domowych warunkach. Tytocare również wykorzystuje elektroniczne czujniki połączone ze smartfonem do zbierania danych, jednak wymaga również wypełnienia prostej ankiety o stanie zdrowia.

Więcej w informacji prasowej Medicover.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.