E-skierowania w Polsce: 50 mln dokumentów w ciągu roku

E-skierowania obowiązują m.in. w przypadku koniecnzości przeprowadzenia badań rezonansem magnetycznym lub tomografem komputerowym / Anna Shvets, Pexels

Ponad 17 mln Polaków uzyskało w ciągu ostatniego roku elektroniczne skierowania na konsultacje lub badania. W 2022 roku wykorzystanie tych dokumentów ma być jeszcze szersze – zapowiada Ministerstwo Zdrowia.

Minął rok od kiedy obowiązują elektroniczne skierowania. Z tej okazji Ministerstwo Zdrowia przedstawiło informacje o wykorzystaniu takich dokumentów. Wynika z nich, że przynajmniej jedno e-skierowanie wystawiło 104 tys. pracowników medycznych. Dokumenty otrzymało 17,2 mln pacjentów. W sumie, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, wystawiono 49 583 136 e-skierowań. W tej statystyce nie są uwzględnianie e-skierowania na szczepienia przeciw COVID-19. Liczba wykonanych szczepień, według informacji przedstawionych 12 stycznia 2022 roku przez Ministerstwo Zdrowia, to kolejnych 48,6 mln.

Statystycznie najczęściej z takiej formy dokumentu korzystały kobiety oraz pacjenci do 17. roku życia i w wieku 60-69 lat. Najwięcej e-skierowań wystawiono w województwach mazowieckim, śląskim i pomorskim.

– Pierwszy rok e-skierowania pokazał, że zostało ono dobrze przyjęte przez pacjentów i lekarzy. W maju minionego roku oddaliśmy do użytku aplikację mobilną mojeIKP. Daje ona stały i szybki dostęp do e-skierowań w smartfonie, dzięki czemu pacjenci mogą jeszcze wygodniej z nich korzystać – podkreśla Jarosław Kieszek, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia przypomina również, że w 2022 roku więcej świadczeń będzie wymagało skierowania w formie elektronicznej. Od 8 stycznia 2021 roku postać elektroniczną musza mieć skierowania do specjalistów, na leczenie szpitalne oraz echokardiografię płodu, badanie endoskopowe przewodu pokarmowego, rezonans magnetyczny oraz tomografię komputerową i badania medycyny nuklearnej. W grudniu 2021 roku katalog ten został rozszerzony o e-skierowania na rehabilitację leczniczą. Do 9 stycznia 2022 roku trwał okres przejściowy, w którym możliwe było wystawienie skierowania na rehabilitację na papierowym druku.

Oprócz łatwości rejestracji skierowania w wybranej przez pacjenta placówce, e-skierowanie niesie istotną korzyść dla organizacji systemu opieki zdrowotnej: uniemożliwia jednoczesne zapisanie się na to samo badanie lub zabieg w kilku placówkach jednocześnie.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.